GP Katalánska – V Barceloně vyhrál závod MotoGP Portugalec Oliveira

Neděle byla třetím, závěrečným dnem katalánské Grand Prix na okruhu Catalunya v Montmeló. První jeli závod jezdci Moto3 a plný počet bodů si na konto připsal Sergio Garcia (GasGas). Filip Salač měl problémy se spojkou a závod nedokončil. V klání MotoGP si pro vítězství dojel Miguel Oliveira (KTM), lídrem průběžného hodnocení zůstává Fabio Qaurtararo.

Kapitoly článku

MotoGP – Závod (24kol)

V zaváděcím kole měl velký problém Jorge Martin (Pramac Racing), jemuž se nepovedlo dojet na start, protože havaroval v páté zatáčce, kde dostal highsider. Do 24kol závodu odstartoval z první řady Fabio Quartararo (Monster Energy Yamaha MotoGP), Jack Miller (Ducati Lenovo Team) a Johann Zarco (Pramac Racing). Druhá řada Miguel Oliveira (Red Bull KTM Factory Racing), Franco Morbidelli (Petronas Yamaha SRT) a Maverick Viňales (Monster Energy Yamaha MotoGP). Třetí řada a Aleix Espargaró (Aprilia Racing Team Gresini), Brad Binder (Red Bull KTM Factory Racing) a Francesco Bagnaia (Ducati Lenovo Team).

Výborně odstartoval Jack Miller, který po první zatáčce vedl závodní pole královské kubatury. Na druhé pozici jel Miguel Oliveira, třetí byl Fabio Quartararo, čtvrtý Joan Mir a pátý Aleix Espargaró. Johann Zarco si pohoršil, protože byl po prvním kole šestý. Ve druhém kol už vedl Miguel Oliveira, jehož následoval Jack Miller a Joan Mir. Na čtvrtou pozici se posunul Aleix Espargaró, Fabio Quartararo jel po nepodařeném útoku na druhou pozici až pátý a za sebou měl Johanna Zarca, Mavericka Viňalese a Marca Márqueze (Repsol Honda Team).

Po pěti odjetých kolech vedl Miguel Oliveira náskokem osmi desetin na druhého Jacka Millera. Dvě desetiny za Australanem jel Joan Mir, další tři desetiny ztrácel Fabio Quartararo, který se o něco později posunul na třetí pozici, ale ne díky předjetí Mira, ale díky tomu, že měl Jack Miller problém při brzdění a zaznamenal propad na čtvrté místo. V samostatných incidentech havaroval Pol Espargaró (Repsol Honda Team) a spadl také Danilo Petrucci (Tech 3 KTM Factory Racing).

V devátém kole havaroval Marc Márquez, takže ani jedna tovární Honda už nebyla součástí závodu katalánské GP. Pro HRC další těžká sezona. V jednu chvíli vedl Miguel Oliveira náskokem přes jednu sekundu, Fabio Quartararo ale stačil výhodu Portugalce snížit na hodnotu tří desetin, které měl těsně před polovinou závodu. Třetí jel Joan Mir, čtvrtý Jack Miller a pátý Johann Zarco. Japonec Takaaki Nakagami (LCR Honda Idemitsu) dostal penalizaci a musel projet dlouhým kolem v době, kdy mu patřila dvanáctá pozice, takže poté, co mu trest ještě zdvojnásobili jel až osmnáctý. Třináct kol před koncem havaroval v desáté zatáčce Aleix Espargaró, jenž byl na domácí půdě hodně blízko skvělému výsledku pro Aprilii.

Druhou polovinu závodu zahájil na špici pole Miguel Oliveira, který měl náskok necelých čtyř desetin na druhého Fabia Quartarara, třetí Joan Mir jel za Francouzem necelých sedm desetin. Těsně za obhájcem titulu byl Johann Zarco a Jack Miller. Šestý Maverick Viňales ztrácel na jezdce Ducati přes jednu sekundu. Na sedmém a osmém místě jela dvojice Francesco Bagnaia a Brad Binder (Red Bull KTM Factory Racing), první desítku uzavíral Iker Lecuona a Franco Morbidelli. V sedmnáctém kole havaroval z třinácté pozice Valentino Rossi, který skončil v desáté zatáčce podobně jako Marc Márquez nebo Aleix Espargaró.

Pět kol před koncem závodu vedl stále Portugalec Miguel Oliveira, jemuž se ale nedařilo najet bezpečnější náskok před Fabiem Quartararem, který byl blízko jezdce KTM a čekal na správný moment k předjetí. Čtyři desetiny ztrácel na druhého Johann Zarco, takže poměrně vyrovnaná sestava o pozice na stupních vítěz do níž ještě mohl promluvit Jack Miller. Pátý Joan Mir už ztrácel na Millera přes dvě sekundy a každou chvíli musel očekávat útok Mavericka Viňalese. Tři kola před koncem začal Quartararo zpomalovat, důvodem bylo rozepnutí kombinézy … vzhledem k aktivnímu airbagu, pěkně nebezpečná záležitost. Oliveira ujel na rozdíl osmi desetin a na druhou pozici se posunul Johann Zarco.

Závod vyhrál Miguel Oliveira a u KTM můžou slavit. Druhý projel cílem Johann Zarco, třetí místo si udržel Fabio Quartararo. Krátce po skončení došlo opět na penalizaci ze strany komisařů FIM a Quartararo dostal tři sekundy za zkrácení trati v zatáčkách jedna a dvě. To znamená, že na třetí pozici se posunul Jack Miller, Fabio Qauratraro je klasifikován jako čtvrtý v pořadí. Lídrem průběžného hodnocení i nadále zůstává Fabio Quartararo.

GP Katalánska, MotoGP – Závod (24kol) - REVIZE VÝSLEDKŮ
25°C, dráha suchá, 41°C, vlhkost: 54%
Revize výsledků po penalizaci +3 sekundy pro #20 Fabio Quartararo (Monster Energy Yamaha MotoGP) za porušení pravidel ohledně zapnuté kombinézy po celou dobu na trati a odhození chrániče hrudníku. Francouz byl původně třetí v cíli, pak dostal penalizaci +3sekundy za zkrácení tratě, což znamenalo čtvrté místo, po další penalizaci je šestý.
1. # 88 Miguel OLIVEIRA POR Red Bull KTM Factory Racing KTM 40'21.749
2. # 5 Johann ZARCO FRA Pramac Racing Ducati +0.175
3. # 43 Jack MILLER AUS Ducati Lenovo Team Ducati +1.990
4. # 36 Joan MIR SPA Team SUZUKI ECSTAR Suzuki +5.325
5. # 12 Maverick VIÑALES SPA Monster Energy Yamaha MotoGP Yamaha +6.281
6. # 20 Fabio QUARTARARO FRA Monster Energy Yamaha MotoGP Yamaha +7.815
7. # 63 Francesco BAGNAIA ITA Ducati Lenovo Team Ducati +8.175
8. # 33 Brad BINDER RSA Red Bull KTM Factory Racing KTM +8.378
9. # 21 Franco MORBIDELLI ITA Petronas Yamaha SRT Yamaha +15.652
10. # 23 Enea BASTIANINI ITA Avintia Esponsorama Ducati +19.297
11. # 73 Alex MARQUEZ SPA LCR Honda CASTROL Honda +21.650
12. # 10 Luca MARINI ITA SKY VR46 Avintia Ducati +22.533
13. # 30 Takaaki NAKAGAMI JPN LCR Honda IDEMITSU Honda +27.833
14. # 89 Jorge MARTIN SPA Pramac Racing Ducati +29.075
15. # 32 Lorenzo SAVADORI ITA Aprilia Racing Team Gresini Aprilia +40.291
               
Závod nedokončil/neklasifikován:        
  # 27 Iker LECUONA SPA Tech 3 KTM Factory Racing KTM  
  # 46 Valentino ROSSI ITA Petronas Yamaha SRT Yamaha  
  # 41 Aleix ESPARGARO SPA Aprilia Racing Team Gresini Aprilia  
  # 93 Marc MARQUEZ SPA Repsol Honda Team Honda  
  # 9 Danilo PETRUCCI ITA Tech 3 KTM Factory Racing KTM  
  # 44 Pol ESPARGARO SPA Repsol Honda Team Honda  

Informace o redaktorovi

Petr Czyž - (Odebírat články autora)

POKRAČOVAT V DALŠÍ KAPITOLE

Kapitoly článku

Jak se Vám líbil tento článek?
Hodnocení (0x):TOPlist