GP Japonska – Márquez pokračuje na vítězné vlně, Češi nebodovali

Moto3 – Závod (20kol)

Do 20 kol závodu odstartoval z první řady Niccoló Antonelli (SIC58 Squadra Corse), Alonso Lopez (Estrella Galicia 0,0) a Tatsuki Suzuki (SIC58 Squadra Corse). Z druhé řady vyrazil Makar Yurchenko (BOE Skull Riders Mugen Race), Sergio Garcia (Estrella Galicia 0,0) a Lorenzo Dalla Porta (Leopard Racing). Třetí řada a Jakub Kornfeil (Redox PrüstelGP), Aron Canet (Sterilgarda Max Racing Team) a Celestino Vietti (SKY Racing Team VR46). Filip Salač (Redox PrüstelGP) do závodu odstartoval z boxové uličky.

Krátce po startu došlo ke kontaktu dvojice Jakub Kornfeil a Gabriel Rodrigo, oba jezdci skončili na zemi a pro oba také skončil závod dřív než vůbec začal. Ve čtvrté zatáčce českému jezdci zřejmě podklouzla motorka, což bude po skončení klání řešit komisaři FIM. Závod mezitím vedl domácí jezdec Tatsuki Suzuki za nímž jel Alonso Lopez, Sergio Garcia, Niccoló Antonelli a Albert Arenas. Aron Canet byl šestý, Lorenzo Dalla Porta desátý. Niccoló Antonelli jel až sedmé, takže jemu start moc nevyšel.

Po sedmi kolech zůstával na špici pole Tatsuki Suzuki, ale těsně za sebou měl Arona Caneta, třetí byl Sergio Garcia a čtvrtý jel Lorenzo Dalla Porta, který s Canetem bojuje o titul. Na čtvrté pozici byl Albert Arenas, pátý jel John McPhee. Na šestadvacáté pozici jel Filip Salač. Podruhé havaroval Tom Booth-Amos (CIP Green Power) a spadl také jeho týmový kolega Darryn Binder (CIP Green Power).

V polovině závodu havaroval v páté zatáčce Tony Arbolino, jehož odnesla zdravotní služba na nosítkách. Závod vedl Ital Lorenzo Dalla Porta, jenž si tím jen zvyšoval šance na zisk titulu. Druhým jezdcem v pořadí byl Tatsuki Suzuki, třetí Sergio Garcia, čtvrtý Albert Arenas a pátý jel Celestino Vietti. Na šesté místo se posunul Aron Canet, který potřeboval bojovat o vítězství v závodě, aby si udržel naději na zisk titulu.

Šest kol před cílem havaroval Aron Canet, který se sice vrátil zpátky do závodu, ale jednadvacátý, což zřejmě již definitivně rozhodlo letošní šampionát. Lorenzo Dalla Porta jel první a pokud by závod vyhrál jeho náskok by byl na 47 bodech. Vyhrát japonskou Grand Prix chtěl hodně domácí závodník Tatsuki Suzuki, který jel na zadním kole Italovy Hondy. Filip Salač jel v závodu jednadvacátý poté, co do boxu zajel Romano Fenati.

Tři kola před cílem bylo ve hře o stupně vítězů celkem pět závodníků – Lorenzo Dalla Porta, Tatsuki Suzuki, Albert Arenas, Sergio Garcia a Celestino Vietti. Ve stejném pořadí tato pětice také najela do posledního kola závodu v Motegi.

Italský závodník Lorenzo Dalla Porta závod Velké ceny Japonska vyhrál a vede šampionát náskokem 47 bodů. Albert Arenas obsadil druhé místo a těsně před cílem se na třetí pozici dostal Celestino Vietti. Hodně smutný je čtvrtý Tatsuki Suzuki, který byl blízko momentu být prvním Japoncem na stupních vítězů japonské GP od roku 2009, kdy se radoval Hiroshi Aoyama, dnes týmový manažer stáje Honda Team Asia. Filip Salač závod dokončil na dvaadvacáté pozici.