GP Japonska – První pole position královské kubatury v Motegi slaví Márquez

V japonské Motegi od rána pršelo, takže pro jezdce a jejich týmy velmi náročné podmínky. Ve třetích trénincích se také hodně padalo, především pak v třídě Moto2, a do kvalifikací měli mechanici co opravovat. Pole position v třídě Moto3 získal Ital Niccoló Antonelli, Jakub Kornfeil zajel sedmý čas, Filip Salač dnes na dráhu vůbec nevyjel. V třídě Moto2 získal start z první řady další Ital Luca Marini. Poprvé vyhrál kvalifikaci královské kubatury v Motegi Marc Márquez, jemuž se podařilo porazit sestavu satelitu Yamahy Morbidelliho s Quartararem. Karel Abraham si vyjel osmnáctou pozici na startu. Dnem závodu je neděle a samozřejmě počasí bude hrát jednu z hlavních rolí.

Moto3 – 3.volný trénink

Trénink jezdci zahájili za deště a na mokrém povrchu okruhu v Motegi, takže bylo jasné, že ten, kdo nezískal pozici s přímým postupem do druhé kvalifikace už v pátek, to v sobotu dopoledne nemůže stihnout. Po první polovině vedl tabulku časů Makar Yurchenko (BOE Skull Rider Mugen Race) s kolem 2'08,750 sekundy. Druhý Jaume Masia (Mugen Race) ztrácel šest desetin, třetí Tony Arbolino (VNE Snipers) byl o 1,075 sekundy pomalejší. Jakub Kornfeil (Redox PrüstelGP) měl na kontě sedmnáctý čas 2'11,453 sekundy a zároveň měl i jistotu přímého postupu do Q2. Filip Salač (Redox PrüstelGP) kvůli pádu z pátečního tréninku na trati chyběl a měl po třetím tréninku podstoupit vyšetření u lékaře, které určí jeho další pokračování v programu japonské Grand Prix. V prvních dvaceti minutách skončil dvakrát na zemi jezdec na divokou kartu Sho Hasekava (Team Anija Club Y's) a rovněž havaroval ve třetí zatáčce John McPhee (Petronas Sprinta Racing).

V posledních kolech zajel nejrychlejší čas třetího tréninku 2'08,385 sekundy domácí závodník Ai Ogura (Honda Team Asia). Makar Yurchenko v závěru rovněž zrychlil, ale nakonec na Japonce ztratil 0,046 sekundy. Třetí je Ital Andrea Migno (Mugen Race), čtvrtý Raul Fernandez (Sama Qatar Angel Nieto Team) a pátý Jaume Masia (Mugen Race). Jakub Kornfeil trénink uzavřel dvacátým časem 2'10,823 sekundy, ale díky výkonům z pátečních jízd má přímý postup do druhé kvalifikace.

GP Japonska, Moto3 – 3.volný trénink