GP Itálie - sobota v Mugellu

MotoGP - Kvalifikace

Po patnácti minutách kvalifikace královské kubatury byl nejrychlejším jezdcem Dani Pedrosa (Repsol Honda) s časem 1'48,138 sekundy, jen jednu tisícinu za Španělem figuroval jeho krajan Jorge Lorenzo (Yamaha Factory Racing), třetí byl s časem 1'48,431 sekundy Andrea Dovizioso (Monster Yamaha Tech 3). Nejrychlejší Ducati byla čtvrtá GP12 Nicky Haydena (Ducati Team), nejlepší CRT jedenáctý Randy De Puniet (Power Electronics Aspar) a překvapením bylo dvanácté místo Casey Stonera (Repsol Honda), jemuž se ani devíti kolech nepodařilo atakovat časy v první desítce.

Přesně v polovině kvalifikačního tréninku MotoGP byl ve vedení Jorge Lorenzo s časem na kolo 1'47,834 sekundy a byl zatím jediný, komu se podařilo překonat hranici minuty a osmačtyřiceti sekund. Na druhé místo se ve svém dvanáctém měřeném kole posunul Brit Cal Crutchlow (Monster Yamaha Tech 3), jenž na Lorenza ztrácel 0,273 sekundy. Třetí byl Dani Pedrosa, čtvrtý Ben Spies (Yamaha Factory Racing) a pátý Andrea Dovizioso. Casey Stoner se časem 1'48,436 sekundy posunul na sedmé místo, Valentino Rossi byl se ztrátou osmi desetin desátý, což se mu určitě na domácí dráze moc nelíbilo.

Osmnáct minut před koncem kvalifikace jel své nejrychlejší kolo Ben Spies, ale jeho Yamaha přišla o potřebnou přilnavost ve dvanácté zatáčce okruhu. Američan havaroval ve stejném místě, kde si ráno vyzkoušel tvrdost dráhy Álvaro Bautista a kde o něco později také havaroval Cal Crutchlow. Ke změně došlo také na vedoucích pozicích, když Andrea Dovizioso zajel druhý čas 1'47,857 sekundy a Héctor Barberá (Pramac Racing) třetí 1'47,867 sekundy. Jediní tři jezdci pod minutu osmačtyřicet až do okamžiku než do konce kvalifikace zbývalo deset minut, protože to převzal časem 1'48,648 sekundy vedení Dani Pedrosa.

V posledních deseti minutách se do vedení znovu posunul Jorge Lorenzo, tentokrát už rekordním časem kvalifikace MotoGP v Mugellu 1'47,423 sekundy a do posledních pěti minut kvalifikace vyrazili všichni na měkkém obutí znovu do boje. Závěr byl skutečně velmi zajímavý. Rekord kvalifikace a tím pádem i pole position vyhrál časem 1'47,284 sekundy Dani Pedrosa. Jorge Lorenzo své rychlé kolo nedokončil, protože místo přes cílovou čáru zvolil cestu do boxů a zítra bude startovat druhý. Překvapením je třetí místo a první řada pro Héctora Barberu (Pramac Racing). Skutečně parádní výkon. Čtvrtý čas zajel Nicky Hayden a pátý Casey Stoner a druhou řadu uzavírá Cal Crutchlow. Nejlepším jezdcem kategorie CRT je dvanáctý Aleix Espargaró (Power Electronics Aspar).

Podle posledních informací měl Jorge Lorenzo problém s elektronikou a v poslední zatáčce došlo k omezení výkonu motoru jeho YZR-M1.