GP Emilia-Romagna - Pole position v MotoGP získal Francesco Bagnaia, Filip Salač odstartuje ze druhého místa

Jezdci šampionátu MotoGP se po měsíci vrátili do Misana, kde v neděli odjedou svůj šestnáctý závod sezóny. Fabio Quartararo má v kapse první matchball a už v Itálii může slavit titul mistra světa. Situaci si však značně zkomplikoval kvalifikací, ve které obsadil až patnácté místo. Z pole position naopak odstartuje jeho největší rival v boji o šampionát Francesco Bagnaia. Radost může mít také Filip Salač, který si dokázal v Moto3 dojet pro druhé místo. Nestačil pouze na Niccoló Antonelliho. V Moto2 byl pak nejrychlejším závodníkem Sam Lowes.

Moto3 - 3. volný trénink

Ranní poslední trénink Moto3 ovlivnila stejně jako ty páteční mokrá trať. Jelikož však v Misanu spíše pouze mrholilo, než naplno pršelo, povedlo se jezdcům na začátku zkušebních jízd zrychlit. Na prvním místě se v polovině nastaveného času pohyboval Alberto Surra (Rivacold Snipers Team) s časem 1'51,751 sekundy. Český závodník Filip Salač (CarXpert PrüstelGP) na něj na druhé pozici ztrácel pouhých šest tisícin, třetí Ayumu Sasaki (Red Bull KTM Tech 3) pak 0,116 vteřiny. Na čtvrté příčce jezdil Pedro Acosta (Red Bull KTM Ajo), na pátém Darryn Binder (Petronas Sprinta Racing).

Vítězem tréninku se stal Xavier Artigas (Leopard Racing), jenž svůj nejlepší čas 1'51,428 sekundy nastavil až ve svém posledním kole. Zároveň postupuje z prvního místa do druhé kvalifikace. Do ní se podívají také druhý Yuki Kunii (Honda Team Asia), jenž na soupeře ztratil 0,302 vteřiny, třetí Alberto Surra či čtvrtý Filip Salač. Mimo postupová místa naopak překvapivě skončili Jaume Masia (Red Bull KTM Ajo) či Andrea Migno ‚Rivacold Snipers Team), kterému se nevyhnul pád. V kačírku skončili také Carlos Tatay (Avintia Esponsorama Moto3), Niccoló Antonelli (Avintia VR46 Academy), Filip Salač i Tatsuki Suzuki (SIC58 Squadra Corse), jenž kvůli vytékající kapalině na trať dokonce obdržel černou vlajku.

V Misanu nejede Deniz Öncü (Red Bull KTM Tech 3), který byl označen za viníka hromadného pádu v Austinu a byl na dva závody suspendován. Stejně tak na trati chybí Sergio Garcia (Soluion GASGAS Aspar Team), jenž v USA v prvním tréninku utrpěl těžký pád. Při vyšetření v nemocnici mu zjistili tržné hematomy na ledvinách, které ještě nejsou zcela v pořádku.

GP Emilia-Romagna, Moto3 – 3. volný trénink