4sr_duben
GP Dauhá – Quartararo vyhrál závod MotoGP, Zarco je novým lídrem

Neděle byla dnem závodu druhého podniku sezony mistrovství světa silničních motocyklů, který se jel znovu v Kataru, ale tentokrát jako Velká cena Dauhá. Závod Moto3 byl naprosto neuvěřitelně napínavý, jelikož v něm sváděl bitvu o vedení a vítězství také český závodník Filip Salač. Bohužel jezdce týmu Snipers poslal jeden z jeho soupeřů k zemi. Nakonec slavil vítězství Pedro Acosta (KTM), který do závodu vyrazil z boxové uličky! Druhé vítězství sezony 2021 si v třídě Moto2 připsal na konto Sam Lowes, jenž má na kontě maximum 50 bodů a před závodem v Portugalsku je v pozici lídra. Závod MotoGP vyhrál Fabio Quartararo, lídrem průběžného hodnocení je Johann Zarco, který závod v Dauhá dokončil druhý.

Kapitoly článku

MotoGP – Závod (22kol)

Do závodu na 22kol startoval z první řady Jorge Martin (Pramac Racing), druhý Johann Zarco (Pramac Racing) a třetí Maverick Viňales (Monster Energy Yamaha MotoGP). Druhá řada a Jack Miller (Ducati Lenovo Team), Fabio Quartararo (Monster Energy Yamaha MotoGP) a Francesco Bagnaia (Ducati Lenovo Team). Z třetí řady odstartovala trojice Aleix Espargaró (Aprilia Racing Team Gresini), Alex Rins (Team Suzuki ECSTAR) a Joan Mir (Team Suzuki ECSTAR). Ital Valentino Rossi (Petronas Yamaha SRT) do závodu vyrazil až jako předposlední, jednadvacátý v pořadí.

Výborně odstartoval Jorge Martin, jenž si díky tomu vytvořil náskok dvou desetin na druhého Johanna Zarca. Za oběma Ducati jel Aleix Espargaró, čtvrtý Alex Rins, pátý byl Miguel Oliveira (Red Bull KTM Factory Racing). Na šesté pozici jel Joan Mir, sedmý Fabio Quartararo a osmý Maverick Viňales, vítěz prvního závodu v Kataru.

Po pěti kolech vedl Jorge Martin, o druhou pozici bojoval Johann Zarco s Alexem Rinsem, který už byl jednou před Francouzem na Ducati, ale jen krátce. Suzuki ale evidentně fungovala výborně a Rins se po dalším útoku před Zarce dostal. Čtvrtý jel Aleix Espargaró, pátý Joan Mir. Za úřadujícím mistrem světa byl jen pár desetin šestý Miguel Oliveira, sedmý Francesco Bagnaia, osmý Jack Miller, devátý Fabio Quratararo a desátý Maverick Viňales, jemuž na vedení v závodu chybělo přes dvě sekundy. Hodně smutný byl progres Valentina Rossiho, který startoval předposlední a předposlední byl také po sedmi odjetých kolech. Opět si prohodil pozici Rins se Zarcem a Španěl byl druhý, necelé tři desetiny za vedoucím Martinem. Na čtvrtého Aleixe Espargara se dotahoval Francesco Bagnaia, který už hledal, kde by jezdce Aprilie předjel.

V polovině závodu zůstával na špici pole královské kubatury nováček Jorge Martin, jehož výkon byl prozatím obdivuhodný. Druhý jel se ztrátou tří desetin Johann Zarco, třetí byl Alex Rins, čtvrtý Francesco Bagnaia, pátý Jack Miller, šestý Joan Mir, sedmý Aleix Espargaró, osmý Fabio Qurtararo a devátý Maverick Viňales. To byla vedoucí skupina. Druhou skupinu vedl Brad Binder (Red Bull KTM Factory Racing Team), jemuž na továrního jezdce Yamahy chybělo 1,4 sekundy. Ve třináctém kole měl Alex Rins plné ruce práce, aby ustál pád v deváté zatáčce. Pozici si jezdec Suzuki udržel, ale posléze přišel atak tovární Ducati. Na čtvrté místo se posunul Ital Bagnaia a Miller už hledal jak Rinse předjet také, jenže se přitom dostal do kontaktu s Joanem Mirem a zaznamenal propad na sedmou pozici. Při výjezdu na cílovou rovinku došlo v šestnácté zatáčce k dalšímu kontaktu mezi Mirem a Millerem, což se stalo předmětem šetření komisařů FIM. V závodu už nepokračoval Alex Márquez a Iker Lecuona. Oba spadli po samostatných incidentech.

V sedmnáctém kole jeli na prvních dvou místech stále jezdci Pramac Racingu – Jorge Martin a Johann Zarco. Za nimi už figuroval Fabio Quartararo, jemuž se povedlo dostat před Itala Bagnaiu, který byl o něco později delší na brzdy a propadl se na sedmé místo. O třetí místo bojoval Quartararo s Millerem a pět kol před cílem závodu se Fabio Qurtararo posunul na druhou pozici odkud na vedení ztrácel necelé dvě desetiny. V devatenáctém kole došlo na změnu vedoucího jezdce, kterým byl Fabio Quartararo. Druhý jel Jorge Martin, třetí Maverick Viňales a čtvrtý Johann Zarco. Za vedoucí čtveřicí jel Alex Rins, Jack Miller a Francesco Bagnaia. Do posledního kola najel Francouz Quartararo s náskokem osmi desetin. Bitva pokračovala o zbývající dvě pozice na stupních vítězů mezi týmovou dvojicí Martin a Zarco.

Závod Velké ceny Dauhá vyhrál jezdec tovární Yamahy Fabio Quartararo, jenž si v závěru najel bezpečný náskok 1,5 sekundy a může slavit plný počet bodů. Navíc měl obrovské štěstí, když v posledním kole trefil karbonové zbytky ležící na asfaltu. Druhé místo získal v samotném závěru další Francouz Johann Zarco, třetí projel cílem Jorge Martin, který dnes odjel parádní závod. Na čtvrté pozici skončil Alex Rins, vítěz prvního závodu Maverick Viňales byl pátý v pořadí. Lídrem průběžného hodnocení je před závodem v Portugalsku je Johann Zarco.

GP Dauhá, MotoGP – Závod (22kol)
21°C, dráha suchá, 22°C, vlhkost: 64%
1. # 20 Fabio QUARTARARO FRA Monster Energy Yamaha MotoGP Yamaha 42'23.997
2. # 5 Johann ZARCO FRA Pramac Racing Ducati +1.457
3. # 89 Jorge MARTIN SPA Pramac Racing Ducati +1.500
4. # 42 Alex RINS SPA Team SUZUKI ECSTAR Suzuki +2.088
5. # 12 Maverick VIÑALES SPA Monster Energy Yamaha MotoGP Yamaha +2.110
6. # 63 Francesco BAGNAIA ITA Ducati Lenovo Team Ducati +2.642
7. # 36 Joan MIR SPA Team SUZUKI ECSTAR Suzuki +4.868
8. # 33 Brad BINDER RSA Red Bull KTM Factory Racing KTM +4.979
9. # 43 Jack MILLER AUS Ducati Lenovo Team Ducati +5.365
10. # 41 Aleix ESPARGARO SPA Aprilia Racing Team Gresini Aprilia +5.382
11. # 23 Enea BASTIANINI ITA Avintia Esponsorama Ducati +5.550
12. # 21 Franco MORBIDELLI ITA Petronas Yamaha SRT Yamaha +5.787
13. # 44 Pol ESPARGARO SPA Repsol Honda Team Honda +6.063
14. # 6 Stefan BRADL GER Repsol Honda Team Honda +6.453
15. # 88 Miguel OLIVEIRA POR Red Bull KTM Factory Racing KTM +8.928
16. # 46 Valentino ROSSI ITA Petronas Yamaha SRT Yamaha +14.246
17. # 30 Takaaki NAKAGAMI JPN LCR Honda IDEMITSU Honda +16.241
18. # 10 Luca MARINI ITA SKY VR46 Avintia Ducati +16.472
19. # 9 Danilo PETRUCCI ITA Tech 3 KTM Factory Racing KTM +16.779
20. # 32 Lorenzo SAVADORI ITA Aprilia Racing Team Gresini Aprilia +38.775
               
               
Závod nedokončil/neklasifikován:        
  # 73 Alex MARQUEZ SPA LCR Honda CASTROL Honda  
  # 27 Iker LECUONA SPA Tech 3 KTM Factory Racing KTM  

Informace o redaktorovi

Petr Czyž - (Odebírat články autora)

POKRAČOVAT V DALŠÍ KAPITOLE

Kapitoly článku

Autor článku obdržel prémii 3 Kč od 1 uživatelů. Prémie jsou již uzavřené, děkujeme.
Jak se Vám líbil tento článek?
Hodnocení (0x):TOPlist