GP České republiky – Marc Márquez neměl soupeře, pole position slaví i jeho bratr Alex

Sobota v Brně byla místy hodně deštivá, což ale neubralo na napínavé podívané, kterou jezdci mistrovství světa silničních motocyklů předváděli během posledních tréninků a především důležitých kvalifikačních bitev. Většina z jízd se odjela na mokrém povrchu Masarykova okruhu buď za deště nebo na postupně osychající trati. Proto byla důležitá taktika, kdy nasadit pneumatiky do suchých podmínek a ten, jemuž se povedlo přesně trefit ten správný moment, tak takový jezdec dnes slavil zisk pole position. V třídě Moto3 vyhrál kvalifikaci Tony Arbolino, který přesně dnes slaví devatenácté narozeniny. V královské kubatuře odjel precizní kvalifikaci Marc Márquez a v Moto2 vyhrál pole position jeho bratr Alex Márquez. Z českých závodníků si vedl nejlépe Filip Salač (Moto3), který se do závodu kvalifikoval čtrnáctým časem, Jakub Kornfeil (Moto3) a Karel Abraham (MotoGP) do závodů odstartují z dvacáté pozice. Neděle je dnem závodů a dle předpovědi by měla být slunečná.

Moto3 – 3.volný trénink

Spoustu vody měli jezdci na dráze, když nastoupili do posledního třetího tréninku. Ten, kdo v pátek nezajel čas do Top14 už neměl šanci si polepšit, jelikož to za stávajících podmínek nebylo možné. Postupující čtrnáctka do druhé kvalifikace tam byla předem dána a Filip Salač (Redox PrüstelGP) se mohl radovat, protože byl její součástí.

Po dvaceti minutách byl první s časem 2'20,079 sekundy Raul Fernandez (Sama Qatar Angel Nieto Team). Druhý John McPhee (Petronas Sprinta Racing) ztrácel necelé dvě desetiny, třetí Can Öncü (Red Bull KTM Ajo) byl o 0,775 sekundy pomalejší. Do pátého místa figuroval Makar Yurchenko (BOE Skull Rider Mugen Race) a Lorezno Dalla Porta (Leopard Racing). Filip Salač byl osmnáctý, Jakub Kornfeil (Redox PrüstelGP) devatenáctý.

Trénink vyhrál časem 2'16,962 sekundy Jaume Masia (Bester Capital Dubai), který v závěru překonal Romana Fenatiho (Snipers Team) rozdílem jednačtyřiceti tisícin. Třetí nejrychlejší je Tony Arbolino (VNE Snipers). Časy do pátého místa zajeli Makar Yurchenko a Can Öncü, jemuž podobné podmínky vyhovují. Jakub Kornfeil je s časem 2'19,623 sekundy šestnáctý a bude muset do první kvalifikace poprat se o postup do boje o pole position. Filip Salač trénink uzavřel osmnáctým časem 2'19,746 sekundy a postupuje přímo do Q2 díky výkonu z pátečního druhého tréninku.

GP České republiky, Moto3 – 3.volný trénink