GP České republiky 2012: Sportovní zajímavosti

Masarykův okruh za týden přivítá nejprestižnější motocyklový šampionát na světě – MotoGP. Mistrovství světa silničních motocyklů prošlo v letošním roce několika změnami, díky kterým by měl být sportovní program divácky zajímavější.

GP České republiky 2012: Sportovní zajímavosti

Výkonnější motocykly v královské kubatuře

Maximální objem motocyklů v královské kubatuře MotoGP se letos zvýšil na 1000 kubických centimetrů. Výkon se zvedl podle typu motorky až o 15 koní, maximální rychlost na nejdelších rovinkách se může přiblížit 360 kilometrům v hodině.

Při pěti z jedenácti závodů, které letos jezdci na silnějších motorkách padly traťové rekordy a je pravděpodobné, že rekord bude ohrožen i na Masarykově okruhu. „Brno je specifické tím, že má hodně rovných úseků a jedno prudké stoupání. Tam se rozdíly mezi loňskými osmistovkami a letošními litry nejvíc projeví,“ odhaduje jediný český zástupce v královské kubatuře Karel Abraham.
Neoficiálně už litrové MotoGP traťový motocyklový rekord překonaly – hned při prvním testování nových motorek po loňské Grand Prix České republiky. Casey Stoner tehdy dosáhl nejrychlejšího času 1:56,168. To je o půl vteřiny rychlejší čas než oficiální rekord Jorge Lorenza z roku 2009. „Pokud takový čas dokázal někdo zajet na „syrové“ motorce, kterou teprve začínal testovat, teď po půl sezoně sbírání zkušeností bude ještě rychlejší,“ je přesvědčený Karel Abraham.

Česká účast

Domácí fanoušci se mohou těšit na tři české jezdce, kteří se jim během závodního víkendu představí. Oproti loňskému roku je to o jednoho resp. o dva jezdce méně, žádný český pilot totiž nedostal divokou kartu.

„Na divokou kartu startovali jezdci především v kubatuře do 125 kubíků. Tu letos nahradila nová třída Moto3 se čtyřtaktními motorkami. Ty mají zcela odlišnou specifikaci a čeští jezdci je nemají k dispozici. Bohužel se opět nedočkali žádné podpory ze strany Autoklubu ČR a bylo úplně na nich, jestli si motorku dokážou sehnat a otestovat,“ podotkl prezident Českého svazu motocyklového sportu Karel Abraham starší.

Během třídenního programu bwin Grand Prix České republiky se představí tito domácí jezdci:

Karel Abraham (MotoGP)

Historicky první český závodník v MotoGP nyní jezdí v královské kubatuře druhou sezonu.
Za sebou má nepodařený úvod sezony, který provázely technické obtíže a pády. Část sezony musel vynechat kvůli zlomenině kosti v levé dlani. Domácí jezdec se na trať vrátil po téměř dvouměsíční pauze v americké Laguna Seca a rovnou zajel výsledek v Top Ten. Karlovi Abrahamovi můžete fandit z tribuny D, kde se v neděli tradičně schází jeho fanklub. Jezdce také budete moci potkat na zahajovací show, která se uskuteční ve čtvrtek 23. srpna odpoledne.
Nejlepší výsledek kariéry: 1. místo GP Valencie 2010 (Moto2)

Jakub Kornfeil (Moto3)

Devatenáctiletý Čech stále čeká na velký úspěch v nové kubatuře Moto3. Už dvakrát se mohl prát o místo na podiu, pokaždé ale jeho jízdu v čele závodu ukončil nešťastný pád. Jakub Kornfeil dojel v Brně před dvěma lety na skvělém 5. místě a svoji bilanci bude chtít jistě vylepšit právě na domácím okruhu.
Nejlepší výsledek kariéry: 5. místo GP České republiky 2010 (125 ccm)

Karel Hanika (Red Bull MotoGP Rookies Cup)

Teprve šestnáctiletý talentovaný jezdec je letošním překvapením Red Bull MotoGP Rookies Cup, doplňkového šampionátu, který je považovaný za líheň talentů pro „dospělé“ závody Grand Prix. Hanika už čtyřikrát dojel na třetím místě. Boduje díky dravému jízdnímu stylu, který mu zatím ale komplikuje cestu na nejvyšší stupínek, tvrdé souboje mladého jezdce se soupeři totiž nadějný Čech končí občas v kačírku. Nyní bude mít poprvé šanci na domácí trati, kterou dokonale zná.
Nejlepší výsledek kariéry: 4x 3. místo Red Bull MotoGP Rookies Cup (2012)

Napoví Brno v souboji o titul mistra světa?

Souboj o letošní titul mistra světa spolu svádějí dva jeho poslední držitelé – Jorge Lorenzo (Yamaha) a Casey Stoner (Honda). Oba rivalové jsou zároveň vítězi posledních dvou závodů MotoGP na Masarykově okruhu. Výsledek Brna posledních pět let vždy „prorocky“ předpovídá, kdo se stane mistrem světa. Všichni jezdci od roku 2007, kteří na Masarykově okruhu v závodu MotoGP zvítězili, se v ten stejný rok stali i mistry světa. Pět brněnských triumfů a pět titulů si mezi sebou rozdělili tři jezdci – Valentino Rossi, Casey Stoner a Jorge Lorenzo.

Jak se Vám líbil tento článek?
Průměr: 1.33
Známkováno: 3x

Vložení komentáře

Pokud chcete vložit komentář, tak se registrujte a přihlaste.TOPlist