GP Argentiny – Marc Márquez pokračuje na vítězné vlně a je lídrem šampionátu MotoGP™
Text: Petr Czyž | Zdroj: motogp.com | Foto: Yamaha Racing, HRC, Ducati Media, Aprilia Racing, KTM Racing, Michelin, Gresini Racing, Honda Team A | Zveřejněno: 16.3.2025 | Zobrazeno: 17 546x
Třetím a závěrečným dnem Velké ceny Argentiny byla neděle, den závodu. Na okruhu Autódromo Termas de Río Hondo vyhrál závod Moto3™ Angel Piqueras (FRINSA - MT Helmets - MSI), Jake Dixon (Elf Marc VDS Racing Team) slavil vítězství v závodě Moto2™, který Filip Salač (Elf Marc VDS Racing Team) po kontaktu se soupeřem nedokončil. V královské kubatuře vyhrál hlavní závod MotoGP™ Marc Márquez (Ducati Lenovo Team), jemuž se po přestupu k tovární stáji Ducati daří a od Thajska zatím ani jedno klání neprohrál. Třetím podnikem sezony je Texas, která je na programu koncem března.
Kapitoly článku
MotoGP™ - ZÁVOD (26kol)
Do 26kol závodu odstartoval z první řady Marc Márquez (Ducati Lenovo Team), Alex Márquez (BK8 Gresini Racing MotoGP) a Johann Zarco (Castrol LCR Honda). Z druhé řady do závodu vyrazil Francesco Bagnaia (Ducati Lenovo Team), Pedro Acosta (Red Bull KTM Factory Racing) a Fabio Di Giannantonio (Pertamina Enduro VR46 Racing). Třetí řada a trojice Fabio Quartararo (Monster Energy Yamaha MotoGP™ Team), Franco Morbidelli (Pertamina Enduro VR46 Racing) a Marco Bezzecchi (Aprilia Racing). Miguel Oliveira (Prima Pramac Yamaha MotoGP™) kvůli pádu v sobotním sprintu do závodu nestartoval. Portugalce poslal k zemi Fermín Aldeguer (BK8 Gresini Racing MotoGP™), který do závodu odstartoval čtrnáctý a s penalizací v podobě jednoho dlouhého kola.
Po startu si první pozici udržel Marc Márquez, druhý jel Alex Márquez a na třetí pozici vystřídal Johanna Zarca, Francesco Bagnaia. Po kontaktu s Fabiem Quartararem havaroval v prvním kole Marco Bezzecchi. Francouz se v sedle tovární M1 propadl na poslední devatenáctou pozici. Bezzecchi v první zatáčce nedobrzdil a trefil Quartararovi zadní kolo. Pátý jel Franco Morbidelli, šestý Brad Binder (Red Bull KTM Factory Racing). Na sedmé pozici jel Fabio Di Giannantonio (Pertamina Enduro VR46 Racing), jemuž na prvního chybělo 1,7 sekundy. Osmý byl Joan Mir (Honda HRC Castrol), devátý Pedro Acosta a desátý Ai Ogura (Trackhouse MotoGP Team). Z třinácté pozice havaroval ve druhém kole Enea Bastianini (Red Bull KTM Tech3). Za nebezpečnou jízdu, kontakt s Bastianinim, dostal Raul Fernandez (Trackhouse MotoGP Team) penalizaci jedno dlouhé kolo.
Po pěti úvodních kolech jel na první pozici Alex Márquez, jehož následoval Marc Márquez, který na bratra ztrácel jen půl sekundy. Třetí Franco Morbidelli jel necelých devět desetin za druhým Márquezem, šest desetin Ital najel na čtvrtého Bagnaiu. Tři desetiny ztrácel na čtvrté místo pátý Johann Zarco, který měl těsně za sebou Brady Bindera, Fabia Di Giannantonia, Ai Oguru, Pedra Acostu a desátého Joana Mira. Fermín Aldeguer, který absolvoval dlouhé kolo, byl čtrnáctý. Penalizaci splnil také Raul Fernandez, který se propadl na sedmnácté místo. V sedmém kole zůstával na špici pole Alex Márquez, čtyři desetiny za sebou měl bratra Marca. Necelých osm desetin ztrácel na továrního jezdce Ducati třetí Franco Morbidelli, téměř sekundu za jezdcem Rossiho týmu pokračoval čtvrtý Francesco Bagnaia.
Po deseti odjetých kolech vedl závod MotoGP™ Alex Márquez, dvě desetiny ztrácel na vedení druhý Marc Márquez, který měl půl sekundy za sebou třetího Franca Morbidelliho. Ve druhé skupince jel Francesco Bagnaia a pátý Johann Zarco. Oba dělily jen dvě desetiny a na pódium jim chybělo 1,3 sekundy. Třetí skupina měla pět členů – Brad Binder, Fabio Di Giannantonio, Ai Ogura, Joan Mir a desátý Pedro Acosta. Všichni v těsném závěsu s tím, že Binder ztrácel na Top5 1,7 sekundy. V jedenáctém kole první dva jezdci zrychlili natolik, že třetí Morbidelli neztrácel pět desetin, ale přes jednu sekundu. S tím, jak závod vedl Alex Márquez a Marc Márquez si ho hlídal, bylo to stejné jak v Buriramu, letos první GP sezony. Doufejme, že to nebude pravidlem pro další GP sezony a najde se někdo, kdo by jim dokázal konkurovat.
V polovině závodu měl vedoucí jezdec Alex Márquez nejrychlejší kolo na hodnotě 1’38,364 sekundy, což byl nový rekord, kterým překonal ten stávající 1’39,019 sekundy Valentina Rossiho z roku 2015. Druhý jel Marc Márquez, který na bratra ztrácel dvě desetiny. Celkem 1,6 sekundy ztrácel na vedoucí závodníky třetí v pořadí Franco Morbidelli, čtvrtý Francesco Bagnaia ztrácel na pódium 1,5 sekundy a těsně za sebou měl jezdce Hondy Johanna Zarca. Téměř 2,5 sekundy za Top5 jela skupina vedená Bradem Binderem za nímž jel v těsném závěsu Fabio Di Giannantonio, Pedro Acosta a Ai Ogura. Na desáté a jedenácté pozici byli jezdci tovární Hondy Joan Mir a Luca Marini (Honda HRC Castrol). Dvanáctý byl Alex Rins (Monster Energy Yamaha MotoGP™ Team), třináctý Jack Miller (Prima Pramac Yamaha MotoGP™), čtrnáctý Maverick Viňales (Red Bull KTM Tech3) a posledním jezdcem na bodech byl patnáctý Fermín Aldeguer.
Osm kol před cílem Marc Márquez výrazně tlačil na prvního jezdce Alexe Márqueze a dokonce udělal jedno předjetí, jenže úspěšný nebyl a jeho bratr závod dál vedl. Jejich bitva postavila ostatní trošku mimo hru, jelikož třetí Franco Morbidelli již ztrácel 2,3 sekundy. Sekundu za Morbidellim jela dvojice Francesco Bagnaia a Johann Zarco. Na šesté místo se posunul Fabio Di Giannantonio a ten ztrácel na Zarca 1,5 sekundy. Brad Binder a Ai ogura jeli na sedmé a osmé pozici s tím, že na šestého Itala ztráceli 2,4 sekundy. Španěl Pedro Acosta byl devátý a první desítku uzavíral Joan Mir, který měl pár tisícin za sebou jedenáctého Luca Mariniho. Mezi tím probíhala intenzivní bitva o vedení v závodě mezi bratry Márquezovými. Zatím vedl Alex, Marc to tak ale nechat nechtěl. Jediné, co chtěl bylo pokračovat na vítězné vlně z Thajska. V jednadvacátém kole Marc Márquez bratra Alexe předjel a vyrazil vstříc čtvrtému triumfu, druhému v hlavním závodě.
Čtyři kola před cílem závodu vedl pole jezdců královské kubatury Marc Márquez, který měl na kontě nový rekord závodu 1’38,243 sekundy. Druhý Alex Márquez ztrácel sekundu a necelé čtyři sekundy ho dělily od třetího Franca Morbidelliho. Čtvrtý Francesco Bagnaia zrychlovala, ale za Morbidellim byl sedm desetin a zatím to nevypadalo, že by to do konce závodu stačil vymazat. Na páté pozici byl Johann Zarco, šestý jel Fabio Di Giannantonio, který na Francouze ztrácel jednu sekundu a v závěru se mu dařilo jeho náskok umazat na rodíl několika tisícin. V předposledním kole ztrácel Bagnaia na třetí místo šest desetin. Morbidelli by musel hodně zpomalit, aby ho jeho krajan v posledním kole dokázal dojet a překonat. První Marc Márquez už na bratra Alexe najel 1,6 sekundy … bude si třeba zvykat, že podobný obraz letos budeme vídat častěji.
Závod Velké ceny Argentiny vyhrál Marc Márquez, jemuž s plným počtem bodů patři v tabulce průběžného hodnocení první místo. Pro Márqueze je to jeho 90. vítězství v MS silničních motocyklů (všechny třídy), čímž je on a Angel Nieto třetí nejúspěšnější v historii. Na druhé pozici závod dokončil Alex Márquez. Třetí v cíli byl Franco Morbidelli, který je na stupních vítězů MotoGP™ poprvé od roku 2021. Mimo stupně vítězů je tentokrát čtvrtý Francesco Bagnaia, páté místo získal v posledním kole Fabio Di Giannantonio, který předjel Johanna Zarca. Nejlepším nováčkem je znovu Ai Ogura, jemuž v cíli patřila osmá pozice.
26°C, dráha suchá, 35°C, vlhkost: 67%
1. | #93 | Marc MARQUEZ | Ducati Lenovo Team | Ducati | 41:11.100 |
2. | #73 | Alex MARQUEZ | BK8 Gresini Racing MotoGP | Ducati | +1.362 |
3. | #21 | Franco MORBIDELLI | Pertamina Enduro VR46 Racing Team | Ducati | +4.695 |
4. | #63 | Francesco BAGNAIA | Ducati Lenovo Team | Ducati | +5.536 |
5. | #49 | Fabio DI GIANNANTONIO | Pertamina Enduro VR46 Racing Team | Ducati | +7.138 |
6. | #5 | Johann ZARCO | LCR Honda | Honda | +7.487 |
7. | #33 | Brad BINDER | Red Bull KTM Factory Racing | KTM | +14.294 |
8. | #37 | Pedro ACOSTA | Red Bull KTM Factory Racing | KTM | +15.646 |
9. | #36 | Joan MIR | Honda HRC Castrol | Honda | +15.787 |
10. | #10 | Luca MARINI | Honda HRC Castrol | Honda | +16.025 |
11. | #42 | Alex RINS | Monster Energy Yamaha MotoGP | Yamaha | +21.663 |
12. | #12 | Maverick VIÑALES | Red Bull KTM Tech3 | KTM | +22.319 |
13. | #43 | Jack MILLER | Prima Pramac Yamaha | Yamaha | +23.486 |
14. | #20 | Fabio QUARTARARO | Monster Energy Yamaha MotoGP | Yamaha | +25.148 |
15. | #25 | Raul FERNANDEZ | Trackhouse MotoGP Team | Aprilia | +26.914 |
16. | #54 | Fermin ALDEGUER | BK8 Gresini Racing MotoGP | Ducati | +27.661 |
17. | #23 | Enea BASTIANINI | Red Bull KTM Tech3 | KTM | +40.179 |
18. | #35 | Somkiat CHANTRA | LCR Honda | Honda | +41.693 |
Závod nedokončil / neklasifikován: | |||||
#72 | Marco BEZZECCHI | Aprilia Racing | Aprilia | ||
Diskvalifikován: | |||||
#79 | Ai OGURA | Trackhouse MotoGP Team | Aprilia |