Britové čekají už přes tři desítky let na titul mistra světa

1969, 1971 a 1977 – tak staré jsou totiž poslední britské tituly mistrů světa ve třech objemových kubaturách Grand Prix.

Britové čekají už přes tři desítky let na titul mistra světa
Britové dominovali dříve motocyklovému sportu, a také značky motocyklů z britských ostrovů hrály prim - od Nortona přes Triumph až po BSA, Matchless, AJS a Metisse.

Rovněž v MS-Superbike se stali britští jezdci šampiony: Fogarty, Hodgson či Toseland – takže hned několik mistrovských titulů.
V seriálu GP se ale poslední britské mistrovské tituly datují před hodně dávnou dobou, před více než 30 lety. Barry Sheene vyhrál tehdejší královskou kubaturu půllitry v sezonách 1976 a 1977 na motocyklu Suzuki. A od té doby nic...

Rovněž na poslední britské vítězství v královské kubatuře se už pomalu zapomnělo: Je z roku 1981 ze švédského Anderstorpu a opět zásluhou Barryho Sheena. Od něho už ale uplynulo 32 let. A na stupních vítězů v královské kubatuře se objevil po 12 letech až Cal Crutchlow v Brně a na Phillip Islandu - předtím to byl Jeremy McWilliams 2000 v Doningtonu.
Ve středních objemových kubaturách to také Britům moc nevychází: Pátý jezdec MS-Moto2 Scott Redding chce sice bojovat o titul 2013, ovšem během třech sezon v této kubatuře má na svém kontě pouze osm podiových umístění. Poslední vítězství nějakého Angličana ve střední kubatuře GP si připsal Alan Carter v Le Mans 1983 na motocyklu Yamaha 250. Ale jelikož mluvíme o Britech, tak musíme vzít v úvahu Jeremyho McWilliamse (Aprilia 250) v Assenu 2001. Ten pochází z Belfastu v Severním Irsku, takže také z Velké Británie. A poslední titul mistra světa? Ten jde ještě dále do historie, zasloužil se totiž o něj v roce 1971 Phil Read (Yamaha 250).

V nejslabší objemové kubatuře (125 ccm/Moto3) je poslední titul ještě o další dva roky starší: Dave Simmonds 1969 s Kawasaki. Bohužel Dave Simmonds zemřel na popáleniny 23. října 1972, když explodovala plynová bomba v obytném přívěsu Jacka Findlaye při mezinárodním závodě na francouzském letišti Rungis na kraji Paříže.

      

Co se týká vítězství v GP nejnižší objemové kubatury, tak tam to z britského pohledu zas tak špatně nevypadá: Scott Redding vyhrál 2008 v pouhých 15 rocích v Doningtonu, Bradley Smith dokázal v sezonách 2009 a 2010 vyhrát s motocyklem Aprilia 125 celkem třikrát, Danny Kent s bikem Red Bull KTM 2012 potom dvakrát.

Jak se Vám líbil tento článek?
Průměr: 1.00
Známkováno: 3x

Vložení komentáře

Pokud chcete vložit komentář, tak se registrujte a přihlaste.TOPlist