Blog Mavericka Viňalese (2. část): Neodolám zmrzlině z McDonaldu. A rád čtu

Jezdci MotoGP to nemají během sezóny jednoduché. Denodenně musejí trénovat a dodržovat přísnou dietu. Maverick Viňales ve svém blogu pro Monster Energy prozradil, jak moc na svou životusprávu dbá a také to, jak během letní přestávky relaxuje.

„Když jsem dokončil svůj první závod ve třídě do 125 ccm v Kataru v roce 2011, bylo to, jako by mi někdo vrazil pořádnou facku. Bylo mi jasné, že budu muset tvrději trénovat a více dodržovat dietní plán. Musel jsem všechno začít brát vážněji," prozradil Maverick Viñales, který jako osmnáctiletý chodil na CAR of Sant Cugat nedaleko Barcelony. „Je to institut, který navštěvují profesionální sportovci. Trénink tam byl opravdu tvrdý. Kvůli stipendiu, které mi dali, jsem musel hodně makat. Neměl jsem v té době moc volného času, na druhou stranu se pro mě díky tomu sportování stalo jakousi rutinou a já se i teď snažím udržet svou přípravu na stejném levelu, jaký tam po nás požadovali. Když sedím na motorce, jedu vždy na 100 %. Jen někdy, když jsem zraněný, to nejde."

Čtyřiadvacetiletý jezdec třídy MotoGP navíc jako jeden z mála závodníků Mistrovství světa silničních motocyklů absolvoval střední školu. „Studium je důležité, pomůže vám dospět a díky získaným znalostem snadněji pochopíte různé věci. Rád se učím, vždycky jsem měl v oblibě matematiku a čísla. A také dějepis. V předmětech, které mě nebavily, nebo jsem na nich nedával pozor, jsem byl hodně špatný! V tom zbytku ale zase dost dobrý."

Co se tréninku týče, je Maverick Viñales dost svědomitý. „Snažím se dělat od všeho něco. Běhám, jezdím na kole, chodím do posilovny. Hodně také záleží na tom, jaké roční období zrovna je. Třeba v prosinci a v lednu hodně plavu, venku totiž bývá strašná zima. Na běžeckém pásu nebo cyklotrenažéru se dost nudím, takže preferuji plavání, při kterém vám navíc zabírají téměř všechny svaly. V zimě pak také hodně běhám po horách nebo dělám biatlon. Rád své tréninkové procesy z měsíce na měsíc měním. Kdybych to nedělal, zvyknul bych si na tu rutinu a nijak bych se nezlepšoval.”

Jednu věc však mistr světa třídy Moto3 z roku 2013 nemění. „Neustále chodím do posilovny, kde cvičím s činkami a dělám pár dalších cvičení. Obdivuju lidi, kteří dělají CrossFit, ten vás totiž dokáže během deseti minut dokonale zničit! Pro jízdu na motorce je tento typ tréninku dobrý, protože při něm zapojujete ty svaly, které využíváte i v závodech MotoGP," prozradil rodák z Figueres, který mimo jiné chodí také na jógu.

„Na konci každé lekce, po strečinku, vás vždy na dvacet minut uspí - a musím říct, že je to zatraceně dobré! Líp jsem se v životě nevyspal! Jsem navíc jediný chlap, který ty hodiny navštěvuje, což je naprosto skvělé! A to i přesto, že jsou dámy, které tam chodí, o něco starší než já. Mám rád skupinové aktivity, hodně se během nich nasmějete. Mimo jiné dvakrát až třikrát týdně boxuji. Loni jsem hodně jezdil na motokrosové motorce. Jenže letos jsem si zranil koleno a musel jsem s tím přestat. Jo, a nedávno jsem začal s trialem - ten je hodně těžký!"

A jestli Maverick Viñales netrénuje příliš? „Možná. Myslím, že všichni sportovci to občas trochu přehánění, protože se pak cítí lépe připraveni. Více si pak věříte. Navíc se cítíte dobře i po psychické stránce. Jste šťastnější. Během roku je však velmi těžké si tento pocit udržet. Nejtěžší ze všeho je držení diety."

Za tvrdý trénink se však umí Španěl take odměnit. „Musím dodržovat přísnou dietu, někdy si ale musíte udělat radost. Kdykoliv jsem blízko McDonaldu, neodolám zmrzlině. Nedokážu říct ne. Vždycky si tam koupím McFlurry s nutellou. Nejsem na sebe přehnaně přísný. Ale také si neobjednám pizzu, na druhou stranu si však jeden kousek dám. Řekl bych, že je to tak úplně v pořádku. Nemyslím si, že je dobré být posedlí pouze jezením brokolice s kuřetem," věří loni čtvrtý jezdec šampionátu MotoGP.

V roce 2018 se mu nedařilo tak, jak by si představoval. Na pódiu stanul pouze pětkrát, z toho jen jednou dojel závod na první pozici. „Bylo to pro mě hodně stresující, v sezóně se nám příliš nedařilo a já jsem musel v létě prostě vypnout. Byl jsem hotový. Po fyzické stránce jsem byl OK, ale co se psychiky týče, tak ne. Stresovalo mě, jak jsme během každého víkendu hledali, co ještě zlepšit. Já jsem se už lépe připravit nemohl, a tak se zjišťovalo, jak ještě upravit motorku. Rád vyhrávám, a tak jsem do toho šel naplno. Někdy to bylo až přes čáru, spával jsem jen tři, čtyři hodiny denně. V létě jsem se vším přestal a nic jsem nedělal. Občas jsem vyjel ven na kole, jen abych si pročistil hlavu. A musím říct, že mi to opravdu pomohlo," svěřil se Maverick Viñales.

Času na odpočinek Španěl příliš nemá. Když si jej však najde, vyrazí většinou na dva týdny někam na pláž. „Letím někam daleko, relaxuju, jím zmrzlinu, pizzu, trochu se napiju a zapařím. Dělám prostě to, co si během sezóny nemůžu dovolit. Občas ale změním plány, a nedělám celé dva týdny nic jiného než motokros. Nebo jsem jednou vyrazil do Ameriky. Tento rok plánuju zůstat doma a nic nedělat; chci jen strávit nějaký čas se svým psem, možná si zajezdím na vodním skútru a na prkně. Také budu hodně sledovat Netflix a číst si. Mám rád takové knihy, ze kterých se dozvím něco nového. V oblibě mám i fantasy, přečetl jsem všechny díly Harryho Pottera. Jo, jsem jeho fanoušek! A pak čtu knihy, které vám pomáhají zlepšovat se v tom, co děláte. Během čtení většinou nerelaxuji, ale získávám nové znalosti."

Autor článku obdržel prémii 8 Kč od 4 uživatelů. Prémie jsou již uzavřené, děkujeme.

Jak se Vám líbil tento článek?
Průměr: 0.00
Známkováno: 0x

Vložení komentáře

Pokud chcete vložit komentář, tak se registrujte a přihlaste.TOPlist