AB Cardion Grand Prix České republiky – pátek

Tak v Brně to už začalo! Jezdci třídy MotoGP si jako vždy odjeli dva volné tréninky, obě dvoutaktní kubatury mají za sebou i první kvalifikaci. Vzhledem k tomu, že rosničky na zítra hlásí deštivo, mohla by být ve dvackách i rozhodující.

Rozhodně by to pro náše barvy bylo potěšující. Naši kartaři by se totiž ve třídě do 125 ccm kvalifikovali do závodu. Kvalifikaci vyhrál Gábor Talmacsi s náskokem bezmála třičtvrtě vteřiny na druhého Nicolase Terola. První řadu doplňují Andrea Iannone a Bradley Smith. Vedoucí jezdec šampionátu Mike Di Meglio zajel pátý čas a zároveň je poslední, kdo nedostal od Talmy jednu vteřinu. Radost divákům (nejenom německým, ale i našim) udělal šestým časem Sandro Cortese z týmu Emmi Caffe Latte. Do provizorní druhé řady se dostali ještě Pol Espargaro a druhý muž šampionátu Simone Corsi. Z našich „divočáků“ si podle očekávání nejlépe vedl Karel Pešek, který na 29. místě byl o pouhé dvě desetiny pomalejší nežli před ním skončivší Pablo Nieto a za sebou nechal například i Alexise Masboua, který už má v mistrovství světa také něco za sebou. Na 36. místě skončil Lukáš Šembera a startovní pole uzavírají Michal Prášek a Andrea Toušková. Jak už ale bylo zmíněno, důležité je, že svými časy by se kvalifikovali do nedělního závodu.

39 A. TOUSKOVA CZE Eurowag Junior Racing + 8.344

Kvalifikace třídy do 250 ccm se odehrála na mokré trati, čemuž odpovídají dosažené časy, ale také velký počet jezdců, kteří skončili za kvalifikačním limitem. Mezi ně patří například i Hector Faubel, Aleix Espargaro nebo Roberto Locatelli. Nejrychlejší čas první kvalifikace si připsal Hector Barbera, vedle něhož by v provizorní první lajně stáli Mika Kallio, Marco Simoncelli, který už na Barberu ztrátil více než jednu vteřinu a také Alex Debon. Ve druhé řadě by byli Hiroshi Ayoama, Mattia Pasini, dnešní překvapení Eugene Laverty a Julian Simon. Devátý čas si připsal náš Lukáš Pešek, který za Barberou zaostal o 3,945 sekundy. Druhý náš jezdec Karel Abraham dnes spadl a přestože pokračoval na náhradním motocyklu, skončil na sedmnáctém místě a byl posledním, který by se kvalifikoval do nedělního závodu. Na Barberu ztratil bezmála 7,5 sekundy. Protože se kvalifikace této třídy odehrála na vodě, dá se předpokládat, že i kdyby zítra pršelo, nastanou ještě změny v postavení jedců na startovním roštu.

R. GOMEZ SPA Blusens Aprilia

Oba volné tréninky třídy MotoGP slibují pokračování velké bitvy s Laguna Seca. V obou totiž naprosto dominovali aktéři tohoto souboje a oba si připsali po jednom dílčím úspěchu. V prvním volném vyhrál Valentino Rossi a Casey Stoner za ním zaostal o 0,129 sekundy, ve druhém si pořadí vyměnili a Australan byl tentokrát o 0,179 sekundy rychlejší. Svým časem 1:57,231 byl dnes na Masarykově okruhu nejrychlejším jezdcem. Zbytek pole výrazně zaostal, přičemž v tomto „zbytku“ byly hodně vidět Hondy týmu San Carlo Gresini. Shinya Nakano při svém prvním startu na fabrické RCV 212 V zajel třetí a čtvrtý čas, Alex De Angelis pak čtvrtý a pátý. Ve druhém tréninku se před ně dostal ještě Loris Capirossi na Suzuki. Jeho týmový kolega Chris Vermeulen skončil dvakrát šestý. Překvapivě dobře se při svém návratu po těžkém zranění uvedl také John Hopkins, který si připsal pátý a osmý čas. Naopak špatný návrat zažívá jeden z adeptů na titul Dani Pedrosa, který v prvním tréninku skončil poslední a ve druhém za sebou nechal pouze Anthony Westa. Pedrosův kolega Nicky Hayden se závodu na Masarykově okruhu pro zranění neúčastní. Další rekonvalescent Jorge Lorenzo se také spíše rozjíždí a připsal si třináctý a jedenáctý čas. Těžkou hlavu mají u Michelinu, dnes byl jejich nejlepším jezdcem Colin Edwards na devátém a sedmém místě. Dnes se také padalo, v kačírku se vyváleli Hopkins, Toleland, De Puniet a De Angelis. O postavení na startu se rozhodne v zítřejší kvalifikaci.