Michal Filla stejně jako loni sedmý

Asi čekali příznivci české silnice od našich jezdců na závodě mistrovství Evropy ve španělském Albacete přece jen trochu více. Nejlepší výsledek nakonec udělal šlapanický Michal Filla ve velkých superstockách, který zopakoval sedmé místo z loňska. Nikdo jiný z Čechů se do první desítky neprosadil.

Několikanásobný mistr ČR Michal Filla z týmu BMW Invelt obhájil sedmé místo z loňského silničářského mistrovství Evropy. Na španělském okruhu Albacete jel v závěru poněkud osamělý závod, když daleko před ním si to rozdávali o místa na stupních vítězů třídy  Superstock 1000 samí Španělé. Nejrychlejší z nich byl nakonec druhý z tréninku Santiago Barragan na hondě, který ujel o pět sekund neskutečně bojující skupině svých krajanů. Z nich byl nakonec nejúspěšnější poleman Bernat Martinez (Yamaha), který ve finiši udolal Xaviera Amora (Ducati) a Javiera Forese (BMW). Závod dokončilo 17 z dvaceti startujících pilotů.

Ve třídě GP125cc vedl po prvním kole Alex Rins na derbi, ale pak se před něj přehnal majitel nejrychlejšího času z kvalifikace Portugalec Miguel Oliveira. Krok s ním udržel pouze domácí Maverick Viňales (oba aprila). Oba všem ostatním ujeli a rozdávali si to spolu až pod šachovnicový prapor. V cíli byl Viňales rychlejší o 0,457 sek. Třetí místo udržel Rins. Nejlepší z Čechů Miroslav Popov na aprilii v italském týmu Ellegi si od začátku držel svou 12. pozici, kterou si vyjel v kvalifikaci, během závodu na 18 kol ale nikdy nezasáhl do bojů o první desítku, a nakonec dojel třináctý. Ladislav Chmelík sice vyhrál svůj minizávod s Nizozemci Jerry Van Buntem a a Royem Pouwem, ale v konečném hodnocení to stačilo pouze na 24. místo. Andrea Toušková (Honda) se vůbec nekvalifikovala, ale do závodu, který nedokončila, nastoupila jako náhradnice. Letošní mistr ČR Karel Hanika nakonec nestartoval kvůli zraněním, která utrpěl během tréninků na poslední závod IDM na Hockenheimu.

Nejlepším jezdcem byl letos v Albacete asi Carmelo Morales, který už má za sebou i start v mistrovství světa Moto2 na divokou kartu. Suverénně vyhrál oba tréninky supersportů a v závodě kraloval od začátku do konce. Na druhého, kterým byl starý známý ze závodů Alpe Adria Slovinec Marko Jerman, najel téměř šest sekund. Igor Kaláb na yamaze bojoval zpočátku o osmou příčku, ale v závěru se propadl na jedenáctou, když ho v posledních metrech závodu předjel skvěle finišující slovenský pilot Jaro Černý. Karel Pešek nabral tři kola ztráty a v cíli byl klasifikován na 24. pozici.

Mezi závodem třídy Superstock 1000 a 125GP došlo v Albacete k slavnostnímu aktu, kdy byla druhá zatáčka okruhu oficiálně pojmenována po španělské jezdecké hvězdě ještě nedávné minulosti Alexi Crivillém, mistru světa pětistovek z roku 1999. Mistrovství Evropy se kdysi jezdívalo jako celoroční seriál, který měl své pravidelné zastávky v Mostě nebo v Brně. Od roku 2008 se ale pořádá jako jednorázový závod na konci sezony ve Španělsku. Do něj mohou postoupit nejlepší jezdci z evropských národních a zónových šampionátů a také organizátory pozvaní piloti.