Zemřel Václav Parus, závodník tělem i duší

Československá motocyklová legenda, tovární jezdec ČZ a patron Kolštejnského okruhu, pan Václav Parus, zemřel 1.května 2017. Poslední rozloučení je ve středu 10.května od 10:00 hodin v obřadní síni na hřbitově v Lobkovicích – Neratovice.

Zemřel Václav Parus, závodník tělem i duší

Pan Václav Parus se narodil 18.září 1926. Kariéru odstartoval v sedle závodního kola jako cyklista a rok před koncem války vyhrál titul mistra republiky na klopené dráze. Od roku 1945 získala jeho kariéra nový směr k motocyklovým závodům. V roce 1949 zahájil éru továrního jezdce Jawy, později ČZ ve Strakonicích.

V roce 1956 až 1966 hájil barvy Dukly Praha. Získal tři tituly mistra republiky, vyhrál Velkou cenu Československa 1955, šestý byl na Tourist Trophy v roce 1956 a o dva roky později slavil s ČZ 125 vítězství v Talinu. Stal se vůbec prvním Čechem, který získal body v mistrovství světa silničních motocyklů. Vítězství rovněž slavil v Hořicích a od osmdesátých let závodil jako motocyklový veterán doma i v zahraničí.

Závodník srdcem i duší Václav Parus se stal patronem Kolštejnského závodního okruhu v Branné a v roce 2010 mu byl udělen titul Čestný občan města Neratovice, kde bydlel od roku 1980. Loni v září oslavil pan Václav Parus devadesáté narozeniny.

Čest jeho památce.

Autor článku obdržel prémii 2 Kč od 4 uživatelů. Prémie jsou již uzavřené, děkujeme.

Jak se Vám líbil tento článek?
Průměr: 1.18
Známkováno: 22x

Vložení komentáře

Pokud chcete vložit komentář, tak se registrujte a přihlaste.TOPlist