Zemřel Marián Troliga, úspěšný Československý závodník

V sobotu 7. 7. 2018 Marián Troliga tragicky havaroval ve svém soukromém vrtulníku a následkům zranění podlehl. Bylo mu 63 let. Poslední rozloučení s bývalým úspěšným závodníkem se uskuteční ve čtvrtek 12. července v domu smutku v Prešově.

Zemřel Marián Troliga, úspěšný Československý závodník
Fanouškům motocyklových závodů netřeba dlouze představovat. Postavou nepřehlédnutelný „Prešovčan“ vstoupil do světa rychlých kol v sedmdesátých letech s motocyklem značky JAWA. Svým odhodláním a pílí stoupal ve výsledkových listinách neustále výš, a tak v roce 1978 nastoupil do nejvyšší soutěže u nás, do mistrovství Československa v závodech silničních motocyklů. Nejdřív začal na Yamaze 350 ccm a později osedlal i „dvěstěpadesátku“. S Yamahami bohužel na nejvyšší titul mistra republiky nedosáhl, takže v roce 1984 vstoupil do kategorie „půllitrů“ se strojem Suzuki 500.

A nebyl by to bojovník Marián, kdyby se mu jeho jasný cíl v roce 1986 nevyplnil. První mistrovský titul putoval do Prešova. Že to nebyla pouze náhoda dokázal také o rok později. Svůj triumf zopakoval a opět ovládl kategorii „pětistovek“ před svým velkým soupeřem Petrem Hlavatkou, jedoucím taktéž na Suzuki 500. Marian vyhrál celkem 15 závodů mistrovství republiky a náš nejvyšší šampionát opustil až v průběhu devadesátých let. Mezitím stihl vybojovat 9 titulů Mistra Slovenska v různých kubaturách. Marián Troliga nás taky reprezentoval na poli mezinárodním, když se zúčastňoval například Poháru míru a přátelství, který se jezdil ve spřátelených socialistických státech.

Po ukončení aktivní závodnické kariéry se vrhl na podnikání, kde se stejně jako v závodech vypracoval na špičku v oboru. Na motocyklové závody ovšem nezanevřel a jako úspěšný výrobce slovenských autobusů pomáhal mladým začínajícím jezdcům. V roce 2004 nejenže stál u znovuobnovení Kyjovského okruhu, ale taky se objevil na startu kategorie motocyklových osobností se strojem Benelli Tornado. V roce 2012 propůjčil své jméno novému šampionátu Troliga bus cup, který zaštítil a který se později stal předlohou, pro dnes úspěšnou Jarní cenu Brna. Marián se také angažoval v hokeji, kde podporoval svého syna Tomáše a jeho nesplněným plánem zůstala výstavba nového zimního stadionu v Prešově.

Čest jeho památce.

Autor článku obdržel prémii 8 Kč od 4 uživatelů. Prémie jsou již uzavřené, děkujeme.

Jak se Vám líbil tento článek?
Průměr: 1.00
Známkováno: 1x

Vložení komentáře

Pokud chcete vložit komentář, tak se registrujte a přihlaste.TOPlist