Zemřel Jiří Mrkývka nejstarší

V neděli 14. srpna 2022, jen několik dní po 71. narozeninách, odešel motocyklový závodník Jiří Mrkývka nejstarší, po krátké a těžké nemoci, do motorkářského nebe.

Jiří Mrkývka, přezdívaný jako „starej Mrkva“ se narodil 24. července 1951 v Brně. K závodění v jedné stopě měl blízko už od narození. Pro jeho otce Leoše bylo závodění na kole celým životem, osudovým se mu stal závod v roce 1951, kdy po pádu tragicky zemřel.

Jeho první sezona v sedle závodní motorky byla v roce 1971. Do československého šampionátu zasáhl v roce 1974 na motocyklu ČZ ve třídě do 250 ccm. V první sezóně se umístil na celkovém 23. pozici. Zlom přišel v roce 1977, kdy do závodů nastoupil jako soukromník na motocyklu Yamaha a byl největším soupeřem pro tovární duo Jawy Bohumil Staša a Peter Baláž. Po sezoně skončil na třetím bronzovém místě. Následující sezonu si o místo polepšil.

Jeho kariéru ukončil závod v Těrlicku v roce 1981, kdy havaroval po souboji se švýcarským reprezentantem Neddym Crottou. Z pádu si odnesl zlomeninu levé stehenní kosti a poranění páteře. Nespočet hodin v nemocnicích a patnáct operací nohy znamenalo konec kariéry.

Jméno Jiří Mrkývka můžeme na závodních okruzích vidět neustále. K závodům přivedl i svého syna Jiřího, který psal historii českých superbikových závodů. Dodnes je se svými 135 starty v seriálu WSBK druhým nejzkušenějším jezdcem pocházejícím z české kotliny. V závodění pokračuje i vnuk Jiří, který má zkušenosti z ME Moto2 nebo loňského MS Supersportů v Mostě, kde závodil na divokou kartu.

Jirka nejstarší se rád setkával s kolegy, bývalými soupeři a zůstal vždy kamarádský a ochotný vždy pomoci. V jeho osobě odchází nejen výrazná osobnost československého motocyklového sportu, ale také jedinečný člověk, který bude všem chybět.

Poslední rozloučení s Jiřím Mrkývkou nejstarším je v pondělí, 22.srpna 2022 ve 14.45 hodin v krematoriu v Brně na Jihlavské ulici.

Čest jeho památce

Informace o redaktorovi

Petr Czyž - (Odebírat články autora)

Jak se Vám líbil tento článek?
Hodnocení (0x):TOPlist