Randy Mamola v klubu Legend MotoGP

Randy Mamola, Američan, který sice nikdy nezískal titul mistra světa, ale je několikanásobným vítězem závodů Grand Prix s tituly vicemistra světa, byl v pátek slavnostně uveden mezi Legendy MotoGP. Do Dvorany slávy Američana uvedl Carmelo Ezpeleta během emotivního vystoupení, kde Američan například prozradil, že velkou roli v jeho kariéře sehrál Kenny Roberts.

Randy Mamola v klubu Legend MotoGP

Do světového šampionátu Randy Mamola (10.11.1959) nastoupil v roce 1979, tehdy jako jezdec čtvrtlitrové kubatury plus pětistovek. V sezoně odjel devět závodů 250ccm a celkově se umístil na čtvrté pozici. V 500ccm startoval čtyřikrát a byl osmý. O rok později už byl součástí královské kubatury pětistovek na plný úvazek a pět sezon závodil s japonskou Suzuki s níž získal dva tituly vicemistra světa (1980-81). U Hondy byl dvě sezony a znovu jedno druhé místo celkově (1984). Od roku 1986 do 1987 závodil s třemi ladičkami a opět jeden titul vicemistra světa (1987). S Yamahou pak ukončil kariéru v Grand Prix sezonou 1992. Ještě předtím byl ale tři roky jezdcem Cagivy.

Za svoji kariéru jezdce Grand Prix vyhrál třináct závodů, celkem čtyřiačtyřicetkrát stál na druhém nebo třetím místě stupňů vítězů a pětkrát startoval z pole position. Randy Mamola je prvním jezdcem v historii Legend MotoGP, jehož jmenovali aniž by měl na kontě titul mistra světa. Carmelo Ezpeleta k tomu uvedl: „Za jeho roky v mistrovství světa a následně za všechna léta spolupráce s námi na různých programech je skutečnou legendou MotoGP. Je nám velkou poctou ho jmenovat zde v Americe před řadou amerických jezdců, šampionů a řadou z nich také Legend MotoGP.“

„Jedinečné na mé závodní kariéře je to, že jsem stál na stupních vítězů pětistovek ve třech dekádách sedmdesátých, osmdesátých a devadesátých let,“ řekl Randy Mamola. „To bylo neslýchané, když myslíte na americké jezdce, kteří zamířili do Evropy. Dnes mají jezdci Moto3 nebo Red Bull Rookies Cupu víc zkušeností na těchto okruzích než my kdy měli, když jsme se ukázali v závodech s Evropany!"

Osmapadesátiletý Američan Randy Mamola je nyní součásti klubu jezdců jako Giacomo Agostini, Mick Doohan, Geoff Duke, Wayne Gardner, Mike Hailwood, Daijiro Kato, Eddie Lawson, Anton Mang, Angel Nieto, Wayne Rainey, Phil Read, Jim Redman, Kenny Roberts, Jarno Saarinen, Kevin Schwantz, Barry Sheene, Marco Simoncelli, Freddie Spencer, Casey Stoner, John Surtees, Carlo Ubbiali, Alex Crivillé, Franco Uncini, Marco Lucchinelli a Nicky Hayden.

Autor článku obdržel prémii 1 Kč od 2 uživatelů. Prémie jsou již uzavřené, děkujeme.

Jak se Vám líbil tento článek?
Průměr: 0.00
Známkováno: 0x

Vložení komentáře

Pokud chcete vložit komentář, tak se registrujte a přihlaste.TOPlist