Šampionát IDM v Mostě s šesti českými účastníky

Ve dnech 9. až 11. srpna 2019 zavítalo po dvanácti letech IDM (mezinárodní mistrovství Německa) na mostecký autodrom. O tom jak kvalitní a populární závody to jsou, se mohlo přesvědčit na 3000 diváků, kteří tyto závody navštívili. Svědčí o tom nejen nový traťový rekord pro motocykly 1'35,430 sekundy, který nastavil Ukrajinec Ilya Mikhalchik (IDM SBK 1000), ale i plné depo s účastí přes 180 jezdců ze 14 států.

České barvy hájil David Kubáň v juniorské třídě IDM Supersport 300, Ondřej Kopecký kategorie IDM sidecar a čtveřice ADAC Cupu Jonáš Kocourek, Lukáš Simon, Petr Pelech a Patrik Carda.

Jonáš Kocourek si ze sobotního závodů odvezl bronz a Lukáš Šimon stříbro ze závodů v neděli. Davidovi Kubáňovi stupně vítězů zmařila přemíra snahy v předposlední zatáčce a tím o stupně vítězů bohužel přišel.

David Kubáň (jezdec): „Víkend se mi na začátku dařil. První trénink okolo Top5. Na kvaldu začalo pršet a to se mi dařilo, dojel jsem šestý a ve druhé první. Na vodě mi to jde, předpověď slibovala déšť i na závod, tak jsem si říkal, že by to nemělo být tak špatné a tak jsem byl celkem dost namotivovaný. První čtyři kola jsem jel s rozumem, protože jsem nechtěl moc chybovat. Tři nebo čtyři kola před koncem jsem byl první, ale předposlední kolo jsem dostal highsider, kluk za mnou mě předjel a já za to vzal. Chtěl jsem ho předjet, udělat si náskok a v předposlední zatáčce jsem udělal chybu a spadl jsem. Byl jsem z toho hodně smutný a rozhozený. V neděli mě čekal warm up a druhý závod, ale to už za zcela jiného počasí, bylo velké horko. Závod se mi moc nepovedl. V páté nebo šesté zatáčce mě předjel kluk a vyvezl mě na obrubník, předjeli mě další kluci a já jsem jim to nedokázal vrátit. Skončil jsem tak celkově na osmém místě, ale body jsem díky hostujícím třem klukům přede mnou bral za místo páté. Poděkovat bych chtěl rodině, sponzorům a všem fanouškům.“

Ondřej Kopecký (jezdec): „Most je domácí trať nejen pro mě, ale i pro celý tým Königswartha, který sídlí nedaleko českých hranic. Tak jsme se na víkend všichni těšili a doufali v dobrý výsledek. Páteční kvalifikace nám nevyšly podle představ díky tomu, že druhá byla přerušena červenou vlajkou a následně ukončena kvůli nehodě francouzsko-belgickému týmu. Sobotní déšť nedovolil zajet rychlejší čas a tak jsme startovali třináctí. Očekávaný výsledek se podařilo zajet až v nedělním závodě, kdy jsme po nevydařené sobotě změnili převod a i přes kolizi v první zatáčce jsme po průjezdu prvního kola byli předposlední. Stabilními časy jsme se postupně propracovali polem až ke konečnému jedenáctému místu celkovému hodnocení a čtvrtému v naší kategorii do 600 ccm.“

Petr Pelech (jezdec): „V Mostě se jel čtvrtý závod šampionátu ADAC junior cup spojený se závody IDM 300. Tyto motorky jsou výkonnostně na tom lépe. V pátek nám začal trénink, kdy jsem na této trati nikdy nejeli oproti svým soupeřům, kteří na této trati trénují s agenturami. Tak jsem se s ni seznamoval a postupně šel čas dolů. Kvalifikace se jela na částečně mokré trati, kde se podařilo zajet třinácté místo. Druhý den se jela druhá kvalifikace, ale kvůli silnému dešti jsme nedoufali v zlepšení času. V prvním závodě se podařil start a tak jsem předjel několik soupeřů a skončil osmý. V druhém závodě se opět podařil start, ale když jsem se pohyboval kolem sedmého místa, přišel pád ve třetí zatáčce okruhu. S motorkou se však podařilo dojet do cíle na čtrnáctém místě. Chtěl bych moc poděkovat sponzorům www.darex.sk, www.automotodrombrno.cz, www.psi.cz, www.malminibike.cz, www.meatfly.cz, www.bonmoto.cz, www.ajploty.cz a www.hradby.cz. Příští závod nás čeká 20. - 22. 9. 2019 v Assenu.“

Jonáš Kocourek (jezdec): „Úžasný narozeninový víkend 13 roků :-)“