Oschersleben - sobota

Na okruhu v Oscherslebenu byl prvními sobotními závody zahájen druhý závodní víkend německého šampionátu IDM. Jely se první jízdy kubatur 125/Moto3 a supersportů a také kvalifikace SBK.

Australan Karl Muggeridge s novým motocyklem Honda-Fireblade vyhrál stejně jako při prvním závodě před 14 dny na Lausitzringu kvalifikaci superbiků. První řadu do dnešních dvou závodů ještě doplní Němec Jörg Teuchert, Australan Troy Herfoss a Francouz Erwan Nigon.
38-letý zkušený australský matador zajel svůj čas 1:34,248 už v prvním tréninku a jelikož při druhé kvalifikaci déšť zesílil, tak už ho nikdo nedokázal překonat. Jörg Teuchert (D/BMW), Troy Herfoss (AUS/BMW), Erwan Nigon (F/BMW) a Arie Vos (NL/BMW), tedy kompletně jezdci s motocykly BMW, pak doplnili Top-5. Jako šestý se kvalifikoval Čech Matěj Smrž (Yamaha) a dále se v kvalifikaci umístili Arne Tode (D/Honda), Ghisbert van Ginhoven (NL/BMW), Gareth Jones (AUS/BMW), Roland Resch (A/Suzuki), Michael Ranseder (A/BMW) a Branco Srdanov (NL/BMW).

IDM 2012 Oschersleben- SBK, QP

01- Karl Muggeridge – Honda Holzhauer Racing Promotion – Honda CBR 1000RR – 1’34.248
02- Jorg Teuchert – Wilbers BMW Racing – BMW S1000RR – + 0.833
03- Troy Herfoss – RAC Racing BMW – BMW S1000RR – + 1.265
04- Erwan Nigon – Van Zon alpha Technik BMW – BMW S1000RR – + 2.124
05- Arie Vos – Van Zon alpha Technik BMW – BMW S1000RR – + 3.003
06- Matěj Smrž – Yamaha Motor Germany by Monster Energy – Yamaha YZF R1 – + 3.088
07- Arne Tode – Honda Holzhauer Racing Promotion – Honda CBR 1000RR – + 3.163
08- Ghisbert van Ginhoven – RAC Racing BMW – BMW S1000RR – + 3.310
09- Gareth Jones – Wilbers BMW Racing – BMW S1000RR – + 3.584
10- Roland Resch – Team Reitwagen Suzuki – Suzuki GSX-R 1000 – + 4.797
11- Michael Ranseder – Technogym Racing Austria Fritze Tuning – BMW S1000RR – + 4.931
12- Branko Srdanov – B&R Racing – BMW S1000RR – + 5.093
13- Irek Sikora – Wilbers BMW Racing – BMW S1000RR – + 5.663
14- Dario Giuseppetti – Hertrampf Rac. Pow. by 3C Carbon – Ducati 1199 Panigale – + 5.872
15- Daniel Kartheininger – KTM Sarholz – KTM RC8R – + 5.906
16- Lucy Glockner – Wilbers BMW Racing – BMW S1000RR – + 7.898
17- Sascha Hommel – HPC Power Suzuki Racing – Suzuki GSX-R 1000 – + 8.150
18- Carl Berthelsen – Team Suzuki Norway – Suzuki GSX-R 1000 – + 8.293
19- Luca Hansen – Yamaha Motor Germany by Monster Energy – Yamaha YZF R1 – + 8.810
20- Steven Michels – Racing Team Germany Suzuki Muller – Suzuki GSX-R 1000 – + 9.151
21- Peter Preussler – AGR Preussler Racing Team – BMW S1000RR – + 9.161
Nor Henning Flathaug vyhrál závod IDM kubatury 125 ccm na okruhu "Motorsport Arena Oschersleben". V oddělené klasifikaci Moto3 se prosadil Ernst Dubbink.

Společná kvalifikace IDM 125/Moto3 se stala na mokru kořistí Petera Sebastyena (H/Derbi), za kterým se umístili Michael Ecklmaier (D/Honda NSF 250), Luca Grünwald (Honda NSF 250), Henning Flathaug (NOR/Honda), Max Maurischat (D/KTM), Ernst Dubbink (Honda NSF 250), Jerry van de Bunt (NL/Honda NSF 250) a Klaus Heidel (D/Honda NSF 250). Našemu Ladislavu Chmelíkovi s Aprilií RSW se v kvalifikaci vůbec nedařilo a se ztrátou 5.955 sekundy obsadil až 20. místo.

Ve zkráceném závodě na 15 kol nejlépe odstartoval Grünwald, ovšem po dvou kolech německý mistr z roku 2010 spadl. Stejný osud postihl i další jezdce: Ecklmaiera, Thomase Gradingera (A/Honda) a van de Bunta. V sedmém kole havaroval i Thomas van Leeuwen (NL/KTM).

Do čela se dostal Flathaug a za ním jeli Maurischat, Sebastyen, Dubbink, Heidel, Christoph Beinlich (D/Honda NSF 250), Bryan Shouten (NL/Honda NSF 250), Julian Mayer (A/Aprilia), Ladislav Chmelík (CZ/Aprilia) a Reiner Scheidhauer (D/Honda). V závěru to sice vypadalo, že vyhraje Maurischat, ale v cíli byl nakonec první Nor Flathaug a poprvé ve své kariéře si zajistil nejvyšší podiový stupeň v IDM.

Pořadí IDM kubatury 125 ccm bylo tedy následující: Flathaug před Maurischatem a dále: Sebastyen, Mayer, jako pátý Chmelík, Scheidhauer, Damien Raemy (CH/Honda), Max Enderlein (D/KTM), Jasper Pellijeff (NL/Aprilia) a Joé Schack (D/Honda).

V šampionátu vede po třech závodech Florian Alt s 50 body. Ten zde nestartuje, neboť závodí v seriálu Red Bull Rookies Cupu v Estorilu. Na druhém místě je náš Ladislav Chmelík (44 bodů) a následujíc Max Maurischat (40), Henning Flathaug (36) a Top-5 kompletuje Peter Sebastyen (26).

Oddělenou klasifikaci IDM Moto3 rozhodl pro sebe Dubbink. Druhý skončil Heidel a dále se umístili Beinlich, Shouten, Maximilian Kappler (D/Honda NSF 250), Kristian Laursen (DEN/Honda NSF 250) a Tasia Rodink (NL/Honda NSF 250).
Obhájce titulu Jesco Günther (D/Suzuki) získal na okruhu Motorsport Arena Oschersleben Pole-Position v kubatuře supersportů před Davidem Linortnerem (A/Yamaha) a první řadu ještě doplnili Jos van der Aa (NL/Yamaha) a Tatu Lauslehto (FIN/Yamaha). Nedařilo se lídrovi šampionátu Danielu Sutterovi (CH/Kawasaki), který obsadil v kvalifikaci až 21. místo.

Těsně před vjezdem do zaváděcího kola se nepodařilo Güntherovi nastartovat motor jeho Suzuki, ovšem mistr IDM-Supersport si zachoval pevné nervy, týmu se nakonec podařilo přivést motocykl do chodu a Poleman odstartoval nakonec do závodu jako první, sledován se ztrátou 5 sekund Linortnerem, za kterým následovali Lauslehto, Leon Bovee (NL/Yamaha) a Roman Stamm (CH/Suzuki). Se ztrátou 30 sekund pak jela skupina na čele s Jaroslavem Černým (SVK/Yamaha) a dále Gabriel Läuger (D/Yamaha), Daniel Sutter (CH/Kawasaki), Thomas Walther (D/Suzuki) a Jos van der Aa.

V 17. kole byl závod po pádu jednoho z jezdců přerušen a započítán výsledek po 16 okruzích. Vyhrál tedy Günther před Linortnerem a Lauslehtem. Za Boveem a Stammem dojel jako šestý Slovák Černý, když Top-10 doplnili Walther, Sutter, van der Aa a Patric Vincon (D/Yamaha).

V šampionátu supersportů vede po třech závodech Švýcar Daniel Sutter, který má na svém kontě 58 bodů. Druhý je Fin Tatu Lauslehto (52) a třetím Jesco Günther (51). Slovák Jaroslav Černý má bodů 37 a to znamená průběžné 4. místo, když Top-5 kompletuje Rakušan David Linortner (35).