Matěj Smrž vyhrál na Lausitzringu

První kolo německého šampionátu IDM se konalo na Lausitzringu a úvodní superbikovou jízdu vyhrál český závodník Matěj Smrž s motocyklem Yamaha. Na stupních vítězů ale byl i jeho krajan Ladislav Chmelík v kubatuře do 125 ccm a rovněž Slovák Jaro Černý v supersportech.

Do prvního závodu IDM kubatury SBK stál na Pole position Karl Muggeridge (AUS/Honda). Hned vedle zkušeného Australana byl na startovním roštu náš Matěj Smrž (CZ/Yamaha) a dále Troy Herfoss (AUS/BMW) a Michael Ranseder (A/BMW). Do závodu na 18 kol, za větru ale za sucha, se vydalo celkem 19 pilotů.

M. Smrž, Herfoss a Muggeridge byla trojice, která hned od startu udávala tempo celému závodu, zatímco Arie Vos (NL/BMW) a Daniel Kartheininger (D/KTM) havarovali a do kačírku vjela i Lucy Glöckner (D/BMW) a propadla se až na samý konec startovního pole. Zatímco M. Smrž si postupně vyjel náskok 2 sekund, tak Muggeridge předjel Herfosse. Start se vůbec nepodařil Ransederovi, který jel až sedmý, ještě za Garethem Jonesem (AUS/BMW), Jörgem Teuchertem  (D/BMW) a Erwanem Nigonem (F/BMW).

Náš jezdec jezdil každé kolo o sekundu rychleji než jeho konkurenti a v polovině závodu bylo následující pořadí: M. Smrž, Herfoss, Teuchert, Jones, Ranseder, Muggeridge, Nigon, Dario Giuseppetti (D/Ducati) a Sascha Hommel (D/Suzuki). Arne Tode (D/Honda) havaroval a musel svůj motocykl předčasně odstavit do boxů. Herfoss, jediný pilot Dunlopu, který se rozhodl nazout měkké pneumatiky, neustále ztrácel a Ghisbert van Ghinhoven (NL/BMW) mezitím havaroval.

Matěj Smrž závod suverénně vyhrál s náskokem 3,6 sekund před Teuchertem a Ransederem. Jones dojel čtvrtý a za ním pak Herfoss, Nigon, Muggeridge, Giuseppetti, Hommel, Roland Resch (A/Suzuki), Glöckner, Irek Sikora (PL/BMW), Luca Hansen (D/Yamaha), Peter Preussler (D/BMW) a Branko Srdanov (NL/BMW).

Lausitzring - SBK, 1. závod

01- Matěj Smrž – Yamaha Motor Germany - Yamaha YZF R1 – 18 kol za  30’23.075
02- Jorg Teuchert – Wilbers BMW Racing – BMW S1000RR – + 3.604
03- Michael Ranseder – Technogym Racing Austria Fritze Tuning – BMW S1000RR – + 3.869
04- Gareth Jones – Wilbers BMW Racing – BMW S1000RR – + 5.329
05- Troy Herfoss – RAC Racing BMW – BMW S1000RR – + 8.994
06- Erwan Nigon – Van Zon alpha Technik BMW – BMW S1000RR – + 10.713
07- Karl Muggeridge – Honda Holzhauer Racing Promotion – Honda CBR 1000RR – + 11.522
15- Branko Srdanov – B&R Racing – BMW S1000RR – 1 kolo
Druhý závod měl pochopitelně stejné postavení na startovní roštu jako v první jízdě: tedy Karl Muggeridge (AUS/Honda) z Pole-Position a dále Matěj Smrž (CZ/Yamaha), Troy Herfoss (AUS/BMW) a Michael Ranseder (A/BMW).

Vítěz prvního závodu, Matěj Smrž, musel bohužel hned v prvním kole vzdát pro technickou závadu své Yamahy. Až do 8. kola vedl Muggeridge, potom ho předjel německý veterán Teuchert. S větší ztrátou jezdili Ranseder, Herfoss a Jones. Herfoss se postupně propadl z vedoucí skupinky až na 6. místo.

Na špici závodu se začíná závodit opravdu naplno a Ranseder se dostává do těsné blízkosti Teucherta. Teuchert ale odráží všechny Ransederovi útoky a připisuje si tak své první vítězství s motocyklem BMW. Za Teuchertem a Ransederem bojují o poslední volné místo na podiových stupních Jones a Muggeridge, cílové foto potvrzuje jako třetího Jonese, zatímco Muggeridge se musí spokojit s místem čtvrtým. Pátý je v cíli se ztrátou 12 sekund Erwan Nigon (F/BMW) a dále dojeli Herfoss, Dario Giuseppetti (D/Suzuki) a Arne Tode (D/Honda). Sascha Hommel na nejlepší Suzuki končí devátý a Top-10 uzavřela - po velkém boji trojice - Lucy Glöckner (D/BMW), za kterou dojeli Luca Hansen (D/Yamaha) a Roland Resch (A/Suzuki).

17- Branko Srdanov – B&R Racing – BMW S1000RR – + 1’47.043

Pořadí šampionátu IDM - SBK po prvním závodě (2 jízdách)

06- Troy Herfoss 21
Po sobotním prvním závodě supersportů, který vyhrál Daniel Sutter (CH/Kawasaki) před Janem Bühnem (D/Yamaha), Tatu Lauslehtem (FIN/Yamaha) a obhájcem titulu Jesco Güntherem (D/Suzuki) a kdy si velmi dobře vedl Slovák Jaroslav Černý (SVK/Yamaha), v cíli nakonec pátý, se v nedělní odvetě podařil double Danielu Sutterovi, který vyhrál hodně přesvědčivě před Tatu Lauslehtem a Jaroslavem Černým. Obhájce titulu Jesco Günther (D/Suzuki) skončil čtvrtý a za ním se umístili Kevin Wahr (D/Yamaha), Roman Stamm (CH/Suzuki) a celá armáda jezdců s motocykly Yamaha v pořadí David Linortner (A), Dominik Vincon (D), Gabriel Läuger (D), Dominik Schmitter (CH) a Daniel Puffe (D).

V šampionátu vede pochopitelně s plným počtem bodů Daniel Sutter před Tatu Lauslehtem (36 bodů) a Jaro Černým, který má na svém kontě 27 bodů, tedy o jeden bod více než obhájce titulu Jesco Günther.
Po čtvrtém místě v sobotních "malorážkách" získal Ladislav Chmelík s motocyklem Aprilia RSW v neděli stříbrné podium za druhé místo, když podlehl pouze domácímu Florianu Altovi s KTM, ale porazil v napínavém souboji až do odmávnutí šachovnicovým praporkem třetího v cíli, Maxe Enderleina na Hondě o 0.581 sekundy.

V mistrovství IDM kubatury do 125 ccm je na čele Florian Alt se ziskem 50 bodů před českým jezdcem Ladislavem Chmelíkem (33 bodů) a Nizozemcem Thomasem van Leeuwenem (23).