Hockenheim: Smrž dvakrát na bedně, Chmelík vicemistrem

Finálovým osmým závodem skončil letošní šampionát IDM silničních motocyklů. V konečném pořadí se z českých jezdců nejvíce dařilo Ladislavu Chmelíkovi, který se v kubatuře do 125 ccm - jela se letos v rámci šampionátu naposledy - stal vicemistrem Německa. GRATULACE!

Hockenheim: Smrž dvakrát na bedně, Chmelík vicemistrem

IDM - 125 ccm/ Moto3

Situace před dvěma finálovými závody kubatury do 125 ccm byla velmi napínavá, vedl náš Ladislav Chmelík o pouhé 2 body před Florianem Altem - lídr šampionátu Red Bull Rookies Cup - a o 24 bodů před Maxem Enderleinem. 
Florian Alt (D/KTM) absolvoval v sobotu v Misanu závod RBRC - dojel pátý - a přes noc pak 16-letý Němec cestoval na Hockenheimring, kde ráno absolvoval 3 povinná kola a do závodu odstartoval z posledního místa na startovním roštu. Jako blesk proletěl celým startovním polem a v dramatickém závěru těsně vyhrál - rozhodovala cílová kamera - před Lucou Grünwaldem (Moto3). V klasifikaci "dvácek" byl za Altem jako druhý náš Ladislav Chmelik před Mauricem Ullrichech (D/Aprilia) a Henningem Flathaugem (NOR/Honda).

Luca Grünwald vyhrál první závod Moto3 a za ním dojeli Michael Ecklmaier (D/Honda), Maximilian Kappler (D/Honda), Marcel Alves Rodrigues (D/Honda) a Christoph Beinlich (Honda).

Ve druhém nedělním závodě potřeboval Alt celkem 9 kol, než se dostal do samé špice závodu. Ten nakonec vyhrál suverénně Grünwald před Bryanem Schoutenem (NL/Honda) a Altem, kterému toto umístění stačilo k zisku posledního šampiona kubatury IDM 125 ccm vůbec, neboť příští rok sice "dvácy" budou moci v IDM startovat, ale už nepojedou o titul.
Druhý v cíli byl Ladislav Chmelik (CZ/Aprilia) a stal se tak vicemistrem IDM. Za naším Chmelíkem dojeli Maurice Ullrich (D/Aprilia), Kevin Hanus (D/Honda), Thomas van Leeuwen (NL/KTM) a Henning Flathaug (NOR/Honda), zatímco v klasifikaci Moto3 bylo za Grünwaldem pořadí Schouten, Michael Ecklmaier (D/Honda) a Maximilian Kappler (D/Honda).
V šampionátu do 125 ccm tedy vyhrál Alt se 275 body před Chmelíkem (267), Enderleinem (203), Flathaugem (185) a Raemym (157), když Moto3 skončilo následovně: Grünwald je se 300 body první, druhý Ecklmaier (24), třetí Schouten (227) a Top-5 dokompletovali Heidel (198) a Beinlich (168).

IDM - SBK

Návrátilec do IDM Damian Cudlin vyhrál první včerejší závod před Erwanem Nigonem, naším Matějem Smržem a Garethem Jonesem.

Světový ex-šampion v supersportech Karl Muggeridge se chtěl na Hockenheimu rozloučit se svou dlouholetou kariérou, ale ze zdravotních důvodů na startu první jízdy 38-letý Australan chyběl. Co však bylo velkým překvapením na startovním roštu, že na něm chyběl i lídr šampionátu Michael Ranseder (A/BMW) pro technickou závadu svého motocyklu BMW!

Nejlépe do závodu odstartoval náš Matěj Smrž (Yamaha) a vedl před Damianem Cudlinem a Erwanem Nigonem. V polovině závodu se k nim připojil i Gareth Jones (AUS-BMW), zatímco Dario Giuseppetti (D/Ducati) a Jörg Teuchert (D/BMW) bojovali o 5. místo. Cudlin a Nigon sváděli sice i nadále boj o první místo, ovšem Cudlin jako host neměl nárok na mistrovské body a tak Nigon nešel do žádného rizika a spokojil se s místem druhým.
Smrž sice chvíli jezdil až za Jonesem, ale v závěru ho předjel a zajistil si poslední místo na stupních. Za v cíli čtvrtým Jonesem dojel jako pátý Guiseppetti a na místě šestém Teuchert. Troy Herfoss (AUS/Honda) obsadil při své premiéře za tým Honda Holzhauer Racing Promotion místo sedmé, a za ním skončili Filip Backlund (S/Kawasaki), náš Lukáš Pešek (Suzuki) na místě devátém a dále Roland Resch (A/Suzuki), jediná žena Lucy Glöckner (D/BMW), Arie Vos (NL/BMW), Luca Hansen (D/Yamaha), Ole Björn Plassen (NOR/Ducati) a Carl Berhelsen (NOR/Suzuki).

Ve druhém superbikovém závodě sice vyhrál Michael Ranseder, ale titul si hned v prvním roce závodění v šampionátu IDM zajistil Erwan Nigon.
Populární Karl Muggeridge se po šesti kolech ve druhé jízdě rozloučil se svou kariérou a zajel do boxové uličky. 

Michael Ranseder (A) nasadil hned po startu ostré tempo, neboť měl stále ještě teeoretickou šanci na titul, když prohrával s Nigonem o 17 bodů. Za ním následovali značkoví kolegové Damian Cudlin (AUS), Gareth Jones (AUS), Erwan Nigon (F) a Jörg Teuchert (D). Lídr šampionátu Nigon vůbec neriskoval a spokojil se v polovině závodu s mítem třetím. Dario Giuseppetti (D/Ducati) už po 3 kolech pro technický defekt závod vzdal.
Ransederovi se podařilo získat už čtvrté letošní vítězství, když vyhrál před Cudlinem a na třetí místo se probojoval Matěj Smrž. Poklidně na místě čtvrtém dojel Erwan Nigon a to mu stačilo k zisku superbikového šampiona IDM 2012. Jones byl klasifikován jako pátý před Teuchertem, a hned za nimi dokončil závod Lukáš Pešek (CZ/Suzuki) následován trojicí jezdcl ve složení Filip Backlund (S/Kawasaki), Roland Resch (A/Suzuki) a Luca Hansen (D/Yamaha).
Mistrem se tedy stal Francouz Erwan Nigon se ziskem 258 bodů před Rakušanem Michaelem Ransederem (250) a německým veteránem Jörgem Teuchertem (224). Čtvrtý se v bodovací tabulce umístil Australan Garreth Jones (197) a Top-5 dokompletoval náš jezdec Matěj Smrž (184).
"S dneškem jsem spokojený, opět jsme si připomenuli hezké chvíle a hlavně, jaké to je stát zaslouženě na pódiu. Určitě nemohu být spokojený s celkovým umístěním na konci sezóny, ale takové jsou prostě závody...

Můžeš dělat všechno co si myslíš, že je správně. Můžeš mít nejlepší tým s dobrou motorkou, ale když nestojí štěstí na tvé straně, nestačí to. Dneska jsem neměl žádné štěstí, obě pódiové umístění jsem si tvrdě vybojoval a o to jsou cenější a jsem rád, že se tak stalo na závěr sezóny.


V první jízdě jsem měl perfektní start a dlouho jsem vedl. Bohužel o šanci bojovat o prvenství mě připravil o kolo pomalejší jezdec, kterého jsem bohužel sestřelil, jelikož nerespektoval modré vlajky a já se tam prostě musel vejít, jinak bych vyjel ven z dráhy a nebo do něj narazil. Po kontaktu jsem na chvíli vyjel i mimo trať... Ztratil jsem kontakt s první dvojicí a pak už jen bojoval o bednu s Jonesem, což jsem dotáhl do zdárného konce.


Start v druhé jízdě nebyl tak dobrý a ještě k tomu do první zatáčky celkem šíleně vlítl Dario na Ducati a opět jsem se projel trochu mimo dráhu... :-) Každopádně pak jsem začal dobré tempo a dokázal se dotáhnout až na čtvrté místo a pomalu sjíždět třetího Nigona na BMW. Věděl jsem, že když vydržím, může to vyjít. Nigon si jel pro titul a dělal celkem hodně chyb, toho jsem využil a v předposledním kole ho podjel. Pak už jsem si jen uhlídal třetí místo a dnešní druhé pódium.


Ještě jsem plný emocí, takže nechám všechno "ulehnout" a půjdu na jedno pivko... V týdnu uvidíme, co bude dál. Jak se mnou, tak s týmem.",
zhodnotil na svém webu finále na Hockenheimu Matěj Smrž.

IDM - SSP

Šesté místo v sobotním závodě stačilo 28-letému sympatickému Finovi Tatu Lauslehtovi k předčasnému získání titulu v supersportech. První závod na Hockenheimringu vyhrál Marc Moser (D/Yamaha) po zajímavém souboji před Davidem Linortnerem (A/Yamaha). V dramatickém souboji o poslední místo na stupních  byl nejlepší Daniel Sutter (CH/Kawasaki), zatímco Stefan Kerschbaumer (A/Yamaha) a Kevin Wahr (D/Yamaha) dokompletovali Top-5. Tatu Lauslehto (F/Yamaha) skončil šestý a s už nedostihnutelným náskokem 26 bodů se stal mistrem IDM. Obhájce titulu Jesco Günther (D/Suzuki) skončil sedmý a za ním se umístili Günther Knobloch (MV Agusta), Roman Stamm (CH/Suzuki), Christian von Gunten (CH/Kawasaki), Roman Raschle (CH/Kawasaki), Jan Bühn (D/Yamaha), Thomas Walther (D/Yamaha), Daniel Puffe (D/Yamaha) a Pepijn Bijsterbusch (NL/Yamaha), když Slovák Jaroslav Černý sobotní závod nedokončil.

Marc Moser si své vítězství zopakoval i v neděli, na stupních vítězů ho doplnili David Linortner a Kevin Wahr. Na čele bojovala pětice jezdců ve složení David Linortner, Kevin Wahr, Marc Moser, Daniel Sutter a Stefan Kerschbaumer, zatímco novopečený mistr Tatu Lauslehto jezdil spokojeně jako šestý. Nakonec vyhrál - stejně jako v sobotu - Marc Moser před Davidem Linortnerem a Kevinem Wahrem. Daniel Sutter dojel čtvrtý a to mu zajistilo titul vicešampiona.
Stefan Kerschbaumer dokompletoval Top-5, šampion Lauslehto skončil šestý následován Stammem, Knoblochem, Slovákem Jaroslavem Černým Top-10 dokompletoval Jan Bühn.

Mistrem se tedy stal už jmenovaný Tatu Lauslehto se ziskem 267 bodů. Stříbro patří patří Danielovi Sutterovi (244) a bronz Davidu Linortnerovi (232). Čtvrtý byl Kevin Wahr (202) a pátý dvojnásobný finálový vítěz Marc Moser (165), který zde na Hockenheimringu závodil i v superbicích. Teprve šestý byl klasifikován obhájce titulu Jesco Günther, zatímco Jaroslav Černý skončil celkově jako 9.

IDM - Side 

Poslední závod sezony IDM 2012 vyhrála dvojice ve složení Michael Grabmüller/Axel Kölsch před páry v sestavě Kurt Hock/Enrico Becker a André Kretzer/Enrico Roick.
O mistrech se ale rozhodlo už v předchozím závodě na Sachsenringu, kdy zvítězili Pekka Päivärinta/Adolf Hänni a obhájili tak loňský titul v kubatuře IDM Sidecar. Tato dvojice ale na Hockenheimu bohužel chyběla, neboť Hänni se minulý závodní víkend tězce zranil při finálovém závodě MS na okruhu Le Mans.

Jak se Vám líbil tento článek?
Průměr: 0.00
Známkováno: 0x

Vložení komentáře

Pokud chcete vložit komentář, tak se registrujte a přihlaste.TOPlist