Johann Zarco – Mistr světa Moto2

V Malajsii dokázal Johann Zarco proměnit mečbol a vyhrát titul mistra světa. V třídě Moto2 je vůbec prvním jezdcem, který obhájil mistrovský titul a historicky prvním Francouzem, jenž v seriálu Grand Prix získal víc jak jeden titul světového šampiona.

Johann Zarco – Mistr světa Moto2

Šestadvacetiletý rodák z Cannes začínal v Itálii jako jezdec kategorie Minibike, kde byl v letech 2005 a 2006 celkově druhý. V roce 2007 nastoupil Johann Zarco do premiérového ročníku Red Bull Rookies Cupu a stal se jeho prvním vítězem s celkem čtyřmi vítězstvími a sedmi pódii v osmi odjetých závodech. O dva roky později Zarco debutoval ve světovém šampionátu 125ccm s týmem WTR San Marino, kde obsadil celkové dvacáté místo, což hned v dalším roce zlepšil na jedenácté.

V roce 2011 Zarco nastupuje do své poslední sezony v nejnižší kubatuře s novým týmem Avant AirAsia Ajo Derbi Team. Tato spolupráce byla velmi úspěšná, protože hned ve druhém podniku sezony získal Francouz v Jerezu své první umístění na stupních vítězů a v závěru sezony vyhrál první závod Grand Prix v Japonsku. Celkem slavil jedenáct umístění na stupních vítězů a sezonu dokončil jako druhý v pořadí. Jeho prozatím nejlepší sezona v kariéře jezdce Grand Prix.

V roce 2012 absolvuje Johann Zarco premiérový ročník v třídě Moto2, kde závodí s týmem JiR. V sedle stroje MotoBi to nebyla vůbec snadná sezona a jeho nejlepším výsledkem bylo čtvrté místo z portugalské Grand Prix. Celkově skončil desátý a do další sezony nastoupil v barvách stáje Came Iodaracing Project. S motocyklem značky Suter byl Francouz víc konkurenceschopný a během roku získal své první umístění na stupních vítězů, když zajel na třetí místo v Mugellu a Valencii.

V roce 2014 závodí Johann Zarco s novým týmem Caterham. Francouz zaznamenal další náročnou sezonu plnou pádů, ale také čtyř umístění na stupních vítězů v podobě třetích míst. Sezonu uzavřel šestý, což je s ohledem na celkové postavení v tabulce jeho zatím nejlepší ročník Moto2. Po skončení sezony Francouz přestupuje zpátky k týmu Aki Aja s nímž už kdysi závodil v třídě do 125ccm.

Sezona 2015 je spojena s týmem Ajo Motorsport. Úvod sezony začal velmi dobře, když hned v Texasu Zarco zajel na druhé místo a další závod v Argentině vyhrál. Bylo to jeho první vítězství v šestistovkách a jeho oslava byla spojena se saltem vzad. Takto si Zarco skočil do konce roku ještě sedmkrát a potom, co kvůli zranění v Japonsku odstoupil jeho jediný soupeř v boji o titul Esteve Rabat, měl Zarco titul jistý ještě před závodem v Motegi.

Francouz Zarco zůstal v třídě Moto2 také v roce 2016. Před sebou měl náročný úkol obhájit mistrovský titul, což se dosud ještě nikomu nepodařilo. Jeho hlavními rivaly byl Alex Rins (Paginas Amarillas HP 40), Sam Lowes (Federal Oil Gresini Moto2) a Thomas Lüthi (Garage Plus Interwetten). Johann Zarco do poloviny sezony nasbíral čtyři vítězství, jedno druhé a jedno třetí místo a především těžil z chyb svých soupeřů. Druhá polovina roku už tak snadná nebyla a před cestou do Japonska dělil Francouze od druhého Španěla Rinse jen jeden jediný bod.

Johann Zarco ale dokázal, že umí zachovat chladnou hlavu a plně se soustředil na daný cíl. Tým Francouze přestal zásobovat informacemi, kde jsou jeho soupeři zrovna rychlejší a lepší, protože Zarco se absolutně koncentroval na svou vlastní jízdu. Předposlední závod sezony v Malajsii vyhrál a tím definitivně rozhodl, že je mistrem světa druhým rokem po sobě.

Johann Zarco je v celé osmašedesátileté historii světového šampionátu prvním Francouzem, který v seriálu Grand Prix vyhrál víc jak jeden titul mistra světa. Je také vůbec prvním jezdcem, kdo obhájil titul v třídě Moto2. Naposledy titul ve střední kategorii obhájil Jorge Lorenzo, když v třídě do 250ccm slavil celkové vítězství v letech 2006 a 2007.

Francouz Zarco dokončil posledních sedmatřicet závodů v řadě. Jen dvakrát v této neuvěřitelné sérii nebodoval a to v úvodu roku v domácím podniku na dráze Le Mans a v britské Grand Prix, kde od vedení závodu dostal třicetisekundovou penalizaci, která ho krátce po skončení závodu poslala na nebodované pozice.

Rok 2016 byl pro Johanna Zarca poslední v třídě Moto2. Dvojnásobný mistr světa v roce 2017 přestupuje do královské kubatury MotoGP, kde bude závodit v barvách týmu Monster Yamaha Tech 3. Pro Red Bull Rookies Cup je to velká událost, protože jejich bývalý jezdec postoupil jako první do nejvyššího patra mistrovství světa silničních motocyklů.

Johann Zarco (16.7. 1990)

Počet startů v GP: 137 (87x Moto2, 50x 125ccm)
Vítězství: 15 (14x Moto2, 1x 125cc)
Počet umístění na stupních vítězů: 40 (29x Moto2, 11x 125ccm)
Pole positions: 18 (14x Moto2, 4x 125ccm)
Celkem získaných bodů: 1356 (985 Moto2, 371 125ccm)

Jak se Vám líbil tento článek?
Průměr: 0.00
Známkováno: 0x

Vložení komentáře

Pokud chcete vložit komentář, tak se registrujte a přihlaste.TOPlist