Závěr sezony FIM CEV Repsol ve Valencii, bodoval Salač s Vostatkem

O víkendu uspořádali ve Valencii závěrečný podnik sezony motocyklové série FIM CEV Repsol. Ve dvou závodech Moto3 slavili vítězství Ai Ogura a Sergio García, Španěl Edgar Pons vyhrál závod Moto2 a v European Talent Cupu (ETC) si pro posledních pětadvacet bodů sezony zajel Víctor Rodríguez. Evropský titul Moto2 měl již před cestou do Valencie jistý Švýcar Jesko Raffin, den před závodem bylo jasné, že šampionem Junior World Championship bude Raúl Fernández. Až poslední závod ETC rozhodl o celkovém vítězství Xaviera Artigase.

Jezdci juniorského mistrovství světa FIM CEV Repsol Moto3 měli o víkendu ve Valencii na programu dvoje klání. O tom kdo získá letošní titul již bylo rozhodnuto v sobotu po kvalifikacích, jelikož Manuel Pagliani, který měl ještě matematickou šanci o titul usilovat, ve Valencii chyběl. Jistotu zisku titulu tak před dvěma závody získal Raúl Fernández (Ángel Nieto Team).

V prvním klání Moto3 vybojoval plný počet bodů Japonec Ai Ogura (Asia Talent Team), jemuž se do čela povedlo dostat v poslední zatáčce a cílem projel náskokem 0,064 sekundy. Na druhé pozici skončil Jeremy Alcoba (Estrella Galicia) a třetí Raúl Fernández, který už nechtěl riskovat pád, jelikož měl v plánu titul oslavit umístěním na stupních vítězů. Filip Salač (Czech Talent Team Cuna de Campeones) startoval až z osmé řady, ale bodoval osmým místem v závodě, což byl úspěch.

Ve druhém klání Moto3 si pro vítězství dojel Sergio García (Estrella Galicia), který v roce 2019 pojede v mistrovství světa prototypových motocyklů. Japonec Ai Ogura ztratil na zlatý double jen šedesát tisícin, třetí Can Öncü (Red Bull KTM) jen něco přes desetinu. Filip Salač závod dokončil na patnácté pozici a v celkovém hodnocení uzavřel sezonu 2018 na jedenáctém místě.

V závodu evropského šampionátu FIM CEV Repsol Moto2 byl o celkovém vítězi rovněž rozhodnuto, ale to jezdcům nebránilo v tom, aby předvedli celkem napínavou podívanou zejména pak co se týče samotné koncovky a bitvy o třetí místo. Závod vyhrál Edgar Pons (AGR), druhý byl Hector Garzo (Team Wimu CNS) a o třetí místo tvrdě bojovala dvojice Marc Alcoba (Dynavolt Intanct) a Tommaso Marcon (Team Ciatti). Jenže jejich souboj na cílové rovince již byl za hranou a tak byli oba penalizováni. Na třetí místo se tak dostal původně pátý v cíli Jesko Raffin (Easy Race).

Závod pohárové série European Talent Cupu (ETC) měl dvě části, jelikož byl po pádu Alejandra Díeze (Honda Impala) přerušen červenými vlajkami. Jezdce ošetřovali na okraji dráhy, takže v závodění pokračovat nebylo v tu chvíli možné. Restart proběhl na pět kol, takže více méně takový sprint, který vyhrál Víctor Rodríguez (Laglisse), druhý projel cílem José Antonio Rueda (Estrella Galicia) a Adrián Fernández (Ajo Motorsport), mladší bratr juniorského mistra světa Moto3. Xavi Artigas (Honda Impala) projel cílem pátý a to mu stačilo, aby s náskokem pěti bodů vyhrál letošní pohárovou soutěž mladých talentů. Český závodník Ondřej Vostatek (IGAX Team) bodoval devátým místem a sezonu končí celkově patnáctý. Filip Řeháček dokončil závod třicátý, sezonu devětatřicátý.

Autor článku obdržel prémii 2 Kč od 1 uživatelů. Prémie jsou již uzavřené, děkujeme.