Poslední závody juniorského MS ve Valencii, tituly slaví Rueda, Tulovic a Pini

O víkendu skončil na okruhu Ricarda Torma letošní ročník Finetwork FIM JuniorGP World Championship. O titulech již bylo předem rozhodnuto v juniorském šampionátu JuniorGP, kde celkové vítězství získal Španěl Jose Antonio Rueda (Team Estrella Galicia 0,0), a v evropském seriálu Moto2 European Championship, kde se stal celkovým vítězem Němec Lukas Tulovic (Liqui Moly Intact GP Junior Team). Valencie měla rozhodnou o celkovém vítězi v sériích Hawkers European Talent Cup (HETC) a třídy Stock v Moto2 European Championship. Posledními jmény do tajenky tak jsou Guido Pini (AC Racing Team) a Marco Tapia (Easyrace Team).

Světový šampionát juniorů JuniorGP měl na programu dva závody. O celkovém vítězi již bylo předem rozhodnuto, protože titul získal již v Misanu Jose Antonio Rueda (Team Estrella Galicia 0,0), ale volné zůstávaly další dvě pozice v Top3. První závod vyhrál David Salvador (Laglisse Academy) rozdílem pouhých dvou tisícin na druhého Collina Veijera (AGR Team) a 0,046 sekundy na třetího Filippa Farioliho (Aspar Junior Team). Čtvrtý závod dokončil Jose Antonio Rueda, ale to bylo zapříčiněno pádem Davida Alonsa v závěru prvního klání.

Také ve druhém závodu to bylo o velkém souboji dvojice jezdců Collin Veijer (AGR Team) a Jose Antonio Rueda (Team Estrella Galicia 0,0). Oba byli dokonce v kontaktu, ale udrželi se na trati. V závěrečné fázi závodu kolidoval v první zatáčce Luca Lunetta (AC Racing Team) s Holanďanem Veijerem, který zůstal ležet. Po dvou dalších kolech došlo k úniku oleje jednoho z jezdců a ve druhé zatáčce následkem toho havarovalo několik závodníků včetně lídra Davida Almansa (Finetwork MIR Racing Team). Vyvěsili červené vlajky, závod zastavili a jelikož byl v předchozím dokončeném kole David Almanso první, závod vyhrál. Druhé místo obsadil Filippo Farioli, třetí byl Alberto Ferrández (Finetwork MIR Racing Team). Celkové druhé místo v šampionátu tak získal David Salvador (Laglisse Academy), třetí je Filippo Farioli.

Jeden závod jeli ve Valencii jezdci evropského šampionátu Moto2. S jistým titulem přijel do Valencie Němec Lukas Tulovic (Liqui Moly Intact GP Junior Team), který své soupeře ani sebe nešetřil. Třebaže měl své jisté oba závody vyhrál a na konto si letos připsal celkem 255 bodů. Celkově druhý sezonu dokončil Australan Senna Agius (PromoRacing), třetí je Alex Escrig (Yamaha Philippines Stylobike Racing Team). Oba závod dokončili na stupních vítězů jen v opačném pořadí než jak nakonec skončili celkově.

Vítězem závodu v kategorii Stock byl Daniel Muňoz (SP57 Racing Team), celkovým vítězem letošního ročníku je v této třídě Marco Tapia (Easyrace Team). Španěl Alex Ruiz (FAU55 TEY Racing) poslední závod sezony nedokončil a bitvu o celkové vítězství prohrál rozdílem 24 bodů. V třídě Stock závodil také český jezdec Filip Řeháček (Cardoso Racing), který byl ve Valencii osmý a celkově obsadil šestnácté místo.

Poslední jeden závod sezony rozhodl o celkovém vítězi série Hawkers European Talent Cup. Když jezdci do Valencie přijeli, byl rozdíl mezi průběžně prvním a druhým jezdcem v pořadí na třech bodech. Lídrem byl Guido Pini (AC Racing Team), druhý Joel Esteban (Aspar Junior Team). Oba jezdci o titul bojoval v samotném závodě, který nakonec vyhrál Ir Casey O'Gorman (VisionTrack Racing Team). Jelikož cílem projel jako druhý Ital Guido Pini, stal se celkovým vítězem letošního ročníku pohárové soutěže. Druhý Joel Esteban ztratil na první místo sedm bodů. Třetím jezdcem v pořadí je Casey O'Gorman.