První pole position pro Ellisona, vítězství pro Mainwaringa

Sobotní program v Brands Hatch byl nabitý až k prasknutí a jeho průběh byl hodně překvapivý. Nejdřív vyhrál poslední trénink jezdec Suzuki Josh Waters, první pole position sezony si na konto připsal James Ellison a v prvním závodu slavil prvenství Howie Mainwaring. Jakub Smrž projel cílem sobotního klání čtrnáctý.

Na okruhu Brands Hatch se v sobotu děly věci. V seriálu britských superbiků bojují o celkové vítězství celkem dva jezdci - Ryuichi Kiyonari a Shane Byrne. Japonec v dopoledním třetím tréninku ale havaroval a pádem si zlomil levou klíční kost. Do prvního závodu tak nenastoupil a Byrne měl velkou šanci získat rozhodující náskok.

Poslední trénink

Poslední třetí volný trénink jeli jezdci superbiků na vlhké trati, která představovala jistou míru rizika, což se stalo osudným jednomu z uchazečů o titul Ryuichi Kiyonarimu (Buildbase BMW), který dostal highsider v Graham Hill Ben a pádem si zlomil levou klíční kost. Pro Japonce neuvěřitelná smůla, protože s tímto hendikepem jen stěží dokáže bojovat o čtvrtý triumf BSB.

Třetí trénink vyhrál Josh Waters (Tyco Suzuki) časem 1'36,455 sekundy. Druhý skončil se ztrátou necelých sedmi desetin Howie Mainwaring (Quattro Plant Kawasaki) a třetí byl Josh Brookes (Milwaukee Yamaha), poslední jezdec v jedné sekundě na Waterse. Český závodník Jakub Smrž (Lloyds British Moto Rapido Ducati) trénink zahájil časy v první pětce a nakonec byl sedmý s časem na kolo 1'38,269 sekundy.

British Superbike Championship, Brands Hatch – FP3 (Top10)

Kvalifikace

Kvalifikační jízdy zvládl nejlepším možným způsobem James Ellison (Lloyds British GBmoto Racing Kawasaki), jenž po celou dobu udával vysoké tempo a nakonec získal svoji první pole position sezony v britském motocyklovém seriálu. Jak Ellison po kvalifikaci uvedl, nemá co ztratit ve srovnání s některými jeho soupeři, takže za to v závěru vzal a kolem za 1'26.188 sekundy slavil první místo na startu.

Na pole position ztratil Shane Byrne (Rapid Solicitors Kawasaki) jen dvaatřicet tisícin, takže do závodu startuje druhý a první řadu uzavře jezdec Yamahy Josh Brookes (Milwaukee Yamaha). Jezdec Ducati Jakub Smrž se do závodu kvalifikoval na čtrnáctou pozici v páté řadě. Japonec Ryuichi Kiyonari (Buildbase BMW) nenastoupil do kvalifikace ani k prvnímu závodu, který se jel v sobotu odpoledne s tím, že se pokusí zasáhnout do nedělního závodního programu.

British Superbike Championship, Brands Hatch - QP (Top10)

První závod

První závod superbiků odstartovali v sobotu odpoledne a krátce po startu už vedl závodní pole Shane Byrne (Rapid Solicitors Kawasaki), který se dostal před Joshe Brookese (Milwaukee Yamaha), Jamese Ellisona (Lloyds British GBmoto Racing Kawasaki) a Dana Linfoota (Quattro Plant Kawasaki). Na první místo se o něco později posunul Dan Linfoot a Shane Byrne pokračoval na druhé pozici. Velmi dobře si na vlhké dráze vedl Josh Waters (Tyco Suzuki), který byl ve čtvrtém kole už před Joshem Brookesem.

Velké drama přišlo v sedmém kole pro všechny, kteří fandí Shane Byrnemu, protože ten z druhé pozice havaroval a v závodu už nepokračoval. Jak později uvedl, byl velmi spokojený, že není lídrem závodu a soustředil se na to, aby klání dokončil druhý. Jenže to mu nebylo souzeno a tím na zraněného Japonce Kiyonariho nezískal jediný bod.
O vítězství a pozice na stupních vítězů tak soupeřila čtveřice závodníků Dan Linfoot, jeho týmový kolega Howie Mainwaring (Quattro Plant Kawasaki), Josh Waters a Jon Kirkham (Halsall Biker Gear Kawasaki). Jednotliví jezdci si mezi sebou vyměňovali pozice a nikdo nikomu nic nedaroval zadarmo. Na cílové rovince vyhrál souboj na lokty Howie Mainwaring těsným rozdílem sedmačtyřiceti tisícin před Joshem Watersem. Třetí projel cílem se ztrátou 2,4 sekundy Jon Kirkham, který získal s týmem Halsall Biker Gear Kawasaki první umístění na stupních vítězů. Jakub Smrž dokončil svůj první závod po návratu po zranění na čtrnáctém místě.

V neděli mají superbiky celkem dva závody a tam se již definitivně rozhodne o letošním superbikovém šampionu BSB. Otázkou zůstává, zda do závodů nastoupí zraněný Ryuichi Kiyonari (Buildbase BMW). Ten ale v sobotu odpoledne byl odhodlán to zkusit. Šanci být prvním, kdo v BSB vyhrál čtyři tituly nechce vzdát, třebaže je neskutečně zklamaný tím, co se mu dnes ráno stalo.

British Superbike Championship, Brands Hatch – Závod (1)

1 - Howie Mainwaring - Quattro Plant Kawasaki – 29'39.251 (18kol)

… British Superbike Championship … Warm Up

13:30 … British Superbike Championship … 2. závod (20kol) TV Eurosport 2 (živě)

17:00 … British Superbike Championship … 3. závod (20kol) TV Eurosport 2 (22:45)