Brookes slaví vítězství a titul, Smrž byl desátý

Sobota byla pro jezdce superbikového šampionátu poměrně náročná, protože absolvovali poslední třetí trénink, kvalifikaci a odpoledne první závod víkendu v Brands Hatch. V kvalifikaci vyhrál pole position na startu prvního závodu lídr seriálu Josh Brookes, Jakub Smrž zajel na parádní druhé místo. V samotném závodu Brookes vyhrál a už dnes může slavit zisk titulu britského šampionátu superbiků. Český závodník závod dokončil na desátém místě.

Brookes slaví vítězství a titul, Smrž byl desátý

Poslední trénink vyhrál James Ellison (JG Speedfit Kawasaki) časem 1'26,020 sekundy. Britský závodník hned na úvod dne překonal rozdílem 0,250 sekundy Joshe Brookese (Milwaukee Yamaha) a nastavil takové tempo, že už třetí jezdec v pořadí Shane Byrne (PBM Kawasaki) byl poslední v jedné sekundě. Jakub Smrž (Milwaukee Yamaha) to měl ve druhé polovině tréninku s pádem, ale nakonec byl s časem 1'27,175 sekundy šestý v pořadí.

MCE Insurance British Superbike Championship (Top10) - 3.volný trénink
Sobota, 17.října 2015 - Brands Hatch, Velká Británie

1 - James Ellison - JG Speedfit Kawasaki - 1'26.020
2 - Josh Brookes - Milwaukee Yamaha - +0.250
3 - Shane Byrne - PBM Kawasaki - +0.992
4 - Danny Buchan - PBM Kawasaki - +1.057
5 - Richard Cooper - Buildbase BMW - +1.105
6 - Jakub Smrz - Milwaukee Yamaha - +1.155
7 - Luke Stapleford - JG Speedfit Kawasaki - +1.380
8 - John Hopkins - Lloyds British Moto Rapido Ducati - +1.705
9 - Christian Iddon - Bennetts Suzuki - +1.784
10 - Pete Hickman - RAF Reserves BMW - +1.817

Poslední kvalifikaci sezony 2015 vyhrál vedoucí jezdec šampionátu Josh Brookes (Milwaukee Yamaha), když těsně před tím než začalo drobně pršet nastavil 1'25,512 sekundy a překonal tak Jakuba Smrže ( Milwaukee Yamaha), který se na start závodu postavil jako druhý. To byl opravdu velmi solidní úvod dne závodu a pro českého závodníka to představovalo skvělou výchozí pozici.

Jakuba Smrže nepřekonal třetí Danny Buchan (PBM Kawasaki) a ani Christian Iddon (Bennetts Suzuki), jež se hodně snažil dostat do první řady. Nakonec z toho byla druhá řada, kde byl společně s Shane Byrne (PBM Kawasaki) a Johnem Hopkinsem (Lloyds British Moto Rapido Ducati).

„Kvalifikace vyšla parádně i když jsem před ní měl jen jeden trénink na suchu po roční pauze na Brands Hatch GP trati. Na začátku kvalifikace začalo poprchávat, takže to bylo o jednom kole a to mi vyšlo výborně,“ uvedl Jakub Smrž.

MCE Insurance British Superbike Championship (Top10) - Kvalifikace
Sobota, 17.října 2015 - Brands Hatch, Velká Británie

1 - Josh Brookes - Milwaukee Yamaha - 1:25.512
2 - Jakub Smrž - Milwaukee Yamaha - +0.444
3 - Danny Buchan - PBM Kawasaki - +1.055
4 - Christian Iddon - Bennetts Suzuki - +1.271
5 - Shane Byrne - PBM Kawasaki - +1.547
6 - John Hopkins - Lloyds British Moto Rapido Ducati - +1.702
7 - James Ellison - JG Speedfit Kawasaki - +1.833
8 - Michael Laverty - Tyco BMW - +2.909
9 - Luke Mossey - Quattro Plant Kawasaki - +3.469
10 - Billy McConnell - Smiths BMW - +6.144

Před startem prvního závodu zřejmě nikdo netušil jak napínavá to bude záležitost. Z prvního místa vyrazil Josh Brookes (Milwaukee Yamaha) a tuto pozici si udržel v nájezdu do druhého kola, kde měl těsně za sebou největšího soupeře v boji o titul Shane Byrne (PBM Kawasaki), třetí jel John Hopkins (Lloyds British Moto Rapido Ducati) a s mírným odstupem čtvrtý Christian Iddon (Bennetts Suzuki) a Danny Buchan (PBM Kawasaki). Jakub Smrž (Milwaukee Yamaha) v průběhu prvního kola ztratil a jel devátý.

Na špici závodního pole zuřila ohromná bitva o vedení v závodu a vlastně o titul britského šampiona. Jednou vedl pole Josh Brookes, za moment vše bylo jinak a včele byl jezdec Kawasaki Shane Byrne. Souboje, ataky, předjíždění, to bylo snad v každé zatáčce a někdy to už vypadalo, že ti dva snad ani závod nedokončí. Oba jsou ale profesionálové a motorky dovezli až do cíle.

V polovině závodu byl rozdíl mezi Brookesem a Byrnem pětapadesát tisícin, takže nic a souboje neustávaly, takže adrenalinem nabitý závod musel přítomné diváky dostat do varu. Vše sledoval třetí John Hopkins (Lloyds British Moto Rapido Ducati), který byl v kontaktní vzdálenosti necelých čtyř desetin. Jakub Smrž si stále držel deváté místo, ale bylo vidět, že se na něj dotáhl Lee Jackson (Buildbase BMW) a v desátém kole českého závodníka předjel.

V patnáctém kole už stíhací jízdu Shane Byrne nedával a Australan mu ujel na rozdíl dvou sekund. Třetí Hopkins byl nějakou sekundu za jezdcem Kawasaki a začal se postupně dotahovat. Dvě kola před cílem už oba jezdce dělilo jen něco kolem půl sekundy, ale Hopkins už zaútočit nestačil. První závod víkendu v Brands Hatch vyhrál Josh Brookes a to také znamenalo, že už nyní může slavit titul britských superbiků. Duhý projel cílem Shane Byrne a třetí John Hopkins, který pro Lloyds British Moto Rapido Ducati získal letos první stupně vítězů.

Jakub Smrž závod dokončil na desáté pozici a v neděli má ještě dvě šance zabojovat o nové angažmá pro sezonu 2016. „Dnešní závod byl celý o startu, kde jsem měl dobrou reakci a byl čistý, bohužel pomalý... . Za poslední rok, kdy nebylo na mé motorce technicky možné dobře odstartovat už jdu na start ve stresu, aby se mi povedl. I když všechny tréninkové jsou na Yamaze dobré, v závodě jsem při startu opatrný. Zítra to zkusím jinak a víc agresivně, protože závodní rychlost patří k nejlepším a byla by škoda nezúročit to. Velká gratulace patří Milwaukee Yamaha týmu a Joshovi k zisku titulu!“

Závodní víkend v Brands Hatch pokračuje v neděli 18.října posledními dvěma závody sezony.

MCE Insurance British Superbike Championship (Top10) – Závod (1)
Sobota, 17.října 2015 - Brands Hatch, Velká Británie

1 - Josh Brookes - Milwaukee Yamaha -
2 - Shane Byrne - PBM Kawasaki - +2.583
3 - John Hopkins - Lloyds British Moto Rapido Ducati - +2.746
4 - Christian Iddon - Bennetts Suzuki - +4.033
5 - Lee Jackson - Buildbase BMW - +8.047
6 - James Ellison - JG Speedfit Kawasaki - +8.993
7 - Luke Mossey - Quattro Plant Kawasaki - +9.002
8 - Danny Buchan - PBM Kawasaki - +9.662
9 - Michael Laverty - Tyco BMW - +10.105
10 - Jakub Smrž - Milwaukee Yamaha - +10.370

MCE Insurance British Superbike Championship 2015:

1 - Josh Brookes - Milwaukee Yamaha - 678 bodů – Vítěz letošního ročníku
2 - Shane Byrne - PBM Kawasaki - 626
3 - James Ellison - JG Speedfit Kawasaki - 583
4 - Michael Laverty - Tyco BMW - 560
5 - Dan Linfoot - Honda Racing - 537
6 - Tommy Bridewell - Tyco BMW - 536

Jak se Vám líbil tento článek?
Průměr: 1.00
Známkováno: 4x

Vložení komentáře

Pokud chcete vložit komentář, tak se registrujte a přihlaste.TOPlist