Pátý podnik AMA Pro zamířil do Wisconsinu

Uplynulý víkend zavítal americký motocyklový šampionát AMA Pro do Elkhart Lake ve Wisconsinu, kde na dráze okruhu Road America bojovali jezdci čtyř kubatur o důležité body do průběžného hodnocení letošního mistrovství. Nejúspěšnějším byl Josh Hayes a Martin Cardenas.

Šesti a půl kilometrový přírodní okruh patří mezi jedeny z nejznámějších v americké závodní historii a v kalendáři AMA Pro je také jedním z nejtěžších. Na dráze okruhu Road America vyhrálo od roku 2009 v posledních šesti závodech třídy SuperBike pět různých jezdců, na třech různých značkách motocyklů.

AMA Pro National Guard SuperBike

V pozici lídra superbikové kubatury přijel k hranicím Kanady Josh Hayes (Monster Energy Graves Yamaha) a bez problému navázal na výkony z předchozího podniku v Miller Motorsport Parku. Američan už od prvních tréninků nastavil velmi vysoké tempo a kvalifikaci suverénně vyhrál. Navíc časem na kolo 2´11,333 sekundy pokořil místní rekord a do prvního sobotního závodu startoval z pole position. Už po prvním kole vedl náskokem přes tři sekundy a závod, který předčasně ukončili kvůli silnému dešti, nakonec vyhrál s náskokem jedenácti sekund před druhým v pořadí Blake Youngem (Yoshimura Racing) na Suzuki. Young než aby riskoval a snažil se Hayese dojet, zvolil taktiku jistých bodů a útok na Hayese odložil na nedělní druhý závod. O třetí místo bojoval nováček Josh Herrin (Monster Energy Graves Yamaha) se zkušeným Benem Bostromem (Jordan Suzuki). Herrin byl nakonec úspěšný a ve své premiérové sezoně získal čtvrté umístění na stupních vítězů.

AMA Pro National Guard SuperBike 2012
Road America, závod 1

01- Josh Hayes – Monster Energy Graves Yamaha – Yamaha YZF R1 – 10 kol 22’19.880
14- Reese Wacker – Wacker Racing LLC – Suzuki GSX-R 1000 – + 1’41.684

Pokud si někdo ze soupeřů Joshe Hayese v neděli myslel, že ho snad porazí, tak musel být hodně zklamaný, protože jezdec Yamahy také ve druhém závodu zopakoval parádní výkon ze sobotního odpoledne a na konto si v pátém podniku sezony připsal maximální počet bodů. Hayes už vyhrál šestý závod a je na nejlepší cestě získat třetí titul v kubatuře SuperBike. „Mám úžasný tým a skvělou motorku, což mi umožňuje se soustředit pouze na bezchybnou jízdu. Od Miller Parku jsme na motorce nic nezměnili, takže vše vychází tak, jak má,“ řekl po závodě Hayes, který teď vede šampionát s náskokem dvaceti bodů před Blake Youngem.

Blake Young neměl možnost zasáhnout do boje o vítězství, protože měl plné ruce práce s Hayesovým týmovým kolegou Joshem Herrinem. Oba si několikrát vyměnili pozice na druhém a třetím místě a až v posledním kole závodu se Youngovi podařilo Herrina předjet a získat body za druhé místo s těsným náskokem 0,039 sekundy.