Jedenáctý podnik AMA Pro na Floridě

Předposlední kolo amerického motocyklového seriálu Geico AMA Pro zamířil na dráhu Homestead-Miami Speedway, která leží jen třicet kilometrů jižně od Miami na Floridě. V jedenáctém kole šampionátu si třetí titul v kubatuře SuperBike zajistil Josh Hayes, Martin Cardenas je šampionem roku 2012 v kategorii SportBike.

Závodní okruh v Homesteadu má celkem čtrnáct zatáček, měří přes tři a půl kilometru a jezdci tam závodí proti směru hodinových ručiček. O víkendu týmy bojovaly o jedny z posledních bodů do průběžného hodnocení šampionátu, který končí už sedmého října závěrečným podnikem na okruhu Nola Motorsport Park v New Orleans.

AMA Pro National Guard SuperBike

Sobotní den v Homesteadu byl ve znamení skutečně velkého překvapení. Už nějakou dobu jsme zvyklí na to, že v kubatuře superbiků vyhrává kvalifikace a závody pouze vedoucí jezdec šampionátu Josh Hayes (Monster Energy Graves Yamaha). Sobota byla dnem, kdy rodák z Mississippi nebyl nejrychlejší, protože tím byl Američan Roger Hayden (National Guard Jordan Suzuki), který si zajistil pole position na startu prvního závodu. Hayden tak ukončil Hayesovu šňůru jedenácti pole position v řadě a protože také první závod vyhrál, skončila Hayesova nadvláda, která čítala rekordních deset závodů v řadě.

Sobota byla dnem Rogera Haydena, který v odpoledním závodu plně využil startu z první pozice a cílem projel první. Přispěla k tomu také chyba lídra šampionátu Hayese, který ve třetím kole najel na obrubníky tak nešťastně, že havaroval. Bylo to v okamžiku, kdy jel na druhém místě a snažil se před Haydena dostat. Hayes se pak vrátil zpátky do závodu, ale tentokrát se musel spokojit s dvanáctým místem. Hayden se pak o vedení nějakou dobu přetahoval s Blake Youngem (Yoshimura Racing), ale cílem nakonec projel první s náskokem pěti sekund. Naopak Young bitvu o druhé místo v závěru prohrál o 0,085 sekundy s Dannym Eslickem (Team Hero).

„Je to fantastický pocit, nevyhrál jsem už pěkně dlouho,“ řekl po skončení závodu Roger Hayden, bratr Nicky Haydena z MotoGP. „Teď mi jde hlavou tolik věcí, že bych už nejraději zalezl do svého kamionu a v klidu to všechno vstřebal. Nebylo jednoduché vrátit se zpátky po všech zraněních. Setry, bráchové, rodiče, ti všichni mi v tom pomáhali a byli mi nablízku. Když vyhráváte, tak máte kolem sebe plno kamarádů, ale když ležíte v nemocnici s poraněnými zády a zlomenou pánví, až tolik lidí vám už nevolá.“

„Myslím, že toto vítězství bych moc rád věnoval své rodině za všechno, co pro mě udělala. Také bych rád poděkoval mému týmu Michael Jordan Motorsport a Národní gardě, protože loni mi opravdu nikdo nedával velké šance. Myslím, že to po dnešku vypadá, že jejich volba byla správná,“ dodal Hayden, jenž před závodem zariskoval zcela novým nastavením a směsí pneumatik, na kterých předtím ještě nezávodil.

AMA Pro National Guard SuperBike 2012
Homestead-Miami Speedway – Závod 1

01- Roger Hayden – National Guard Jordan Suzuki – Suzuki GSX-R 1000 – 23 kol 32’14.084
02- Danny Eslick – Team Hero – EBR 1190RS – + 5.069
03- Blake Young – Yoshimura Suzuki Racing – Suzuki GSX-R 1000 – + 5.159
04- Geoff May – Team AMSOIL/Hero – EBR 1190RS – + 5.412
05- Ben Bostrom – Jordan Suzuki – Suzuki GSX-R 1000 – + 13.007
06- Chris Ulrich – M4 Roadracingworld.com Suzuki – Suzuki GSX-R 1000 – + 30.587
07- David Anthony – Kneedraggers.com Motul FLY Racing – Suzuki GSX-R 1000 – + 37.170
08- Larry Pegram – Foremost Insurance Pegram Racing – BMW S1000RR – + 37.542
09- Taylor Knapp – Riders Discount K&L Supply – Suzuki GSX-R 1000 – + 38.106
10- Aaron Yates – Evan Steel Performance BMW – BMW S1000RR – + 38.543
11- Chris Fillmore – KTM/HMC Racing – KTM RC8R – + 38.757
12- Josh Hayes – Monster Energy Graves Yamaha – Yamaha YZF R1 – + 1’02.302
13- Jordan Burgess – Kneedraggers.com Motul FLY R. – Suzuki GSX-R 1000 – + 1’02.722
21- Steve Rapp – Attack Performance – Kawasaki ZX-10R – 1 kolo

V nedělním závodu superbiků už Josh Hayes nic neponechal náhodě a třicátým vítězstvím kariéry si zajistil třetí titul v americkém motocyklovém mistrovství AMA Pro 2012. Druhý závod jeli jezdci na postupně osychající dráze a vše bylo o výběru pneumatik. Ten, kdo zvolil pneumatiky do mokra, jako například Roger Hayden, v úvodních kolech sice bojovali o přední pozice, ale v závěru už byla závodní stopa suchá, což nahrálo Hayesovi. Ten v polovině závodu svedl několik bitev s Benem Bostromem (Jordan Suzuki), ale pak už si to namířil do čela závodu, který vyhrál náskokem téměř pěti sekund před druhým v pořadí Steve Rappem (Attack Performance) a třetím Benem Bostromem.

Josh Hayes má před sebou poslední dva závody sezony, ale už nyní jeho jméno figuruje u tří rekordů americké superbikové série - počet vítězství za jednu sezonu, kterých má nyní na kontě třináct, v počtu vítězství v řadě, což bylo do soboty deset a stejně tak v počtu pole position bez přerušení, kterých měl také do soboty jedenáct. Všechny tyto rekordy byly ještě donedávna spojeny s jménem Mata Maldina. Samozřejmě asi tím největším úspěchem je zisk tří titulů šampiona superbikové kategorie AMA Pro v řadě, čímž se zařadil mezi jezdce jako Reg Pridmore, Fred Merkel, Doug Chandler a Ben Spies.

15 - Larry Pegram - Foremost Insurance/Pegram Racing - BMW S1000RR - 2 kola
16 - Jordan Burgess - Kneedraggers.com/ Motul/Fly Racing - Suzuki GSX-R1000 - 3 kola
17 - David Anthony - Kneedraggers.com/ Motul/Fly Racing - Suzuki GSX-R1000 - 3 kola