Třicet let od tragické smrti Jiřího Bursy

Dnes uplynulo přesně třicet let od tragické smrti Jiřího Bursy, který havaroval dne 6. 7. 1975 v Novom Meste nad Váhom.

Třicet let od tragické smrti Jiřího Bursy
Motocyklový sport přináší vedle radostných prožitků i smutné chvíle, které však již od nepaměti k rychlosti patří. Vedle úspěchů si každoročně připomínáme také smutné chvíle, které provázejí ztrátu lidského života, jenž pro mnohé z nás hodně znamenal.
Právě dnes 6. 7. 2005 je tomu rovných třicet let, co na okruhu v Novém Meste nad Váhom tragicky havaroval motocyklový závodník Jiří Bursa, člen širší reprezentace tehdejší Československé Socialistické Republiky, stálý jezdec Mistrovství Republiky a otec současného pilota BMW Power Cupu Michala Bursy.
Pražák Jiří Bursa se narodil 16. února 1942, do nejvyšších sfér republikového šampionátu (tehdy se postupovalo z oblastních přeborů do přeboru ČR a až z něj do MR) se dostal v roce 1969, kdy s motocyklem Jawa zasáhl do Mistrovství ČSSR 350 ccm. Hned během svého úvodního roku v nejvyšším šampionátu tehdejší komunistické republiky dokázal nejen dojet na okruhu u Velkého Meziříčí na třetím místě za vítězným Karlem Bojerem a druhým Mírou Špakem, ale především skončit na deváté pozici celkové klasifikace třistapadesátek, když za svými zády zanechal takové velikány naší silnice jakými jistě byli František Srna, Milan Chalupník , František Svatoš, či Peter Baláž.
Jiří Bursa se během své motocyklové kariéry věnoval především dnes již zaniklé třídě 350 ccm, ale výrazných úspěchů dosáhl také ve slabších čtvrtlitrech. Dne 6. července 1975 nastoupil k závodu Mistrovství ČSSR 350 ccm, který se konal na slovenském okruhu v Novém Meste nad Váhom, a který shodou okolností přenášela i Československá televize. Během závodů praskla na Yamaze Jiřího Bursy v rychlé sekci táhlých zatáček zadní pneumatika. Jiří Bursa se snažil ve vysoké rychlosti situaci řešit. Dle očitých svědků dokázal s kmitajícím motocyklem proletět sloupem elektrického vedení (tzv A-čkem). V cestě byl však příkop, kde ležel betónový sloup, kterému se již nedalo vyhnout. Tento kus betonu motocykl i jezdce katapultoval do výšky. Ještě v letu došlo ke vzájemnému kontaktu Jiřího Bursy a stroje Yamaha 350. Na zem poté dopadlo bezvládné tělo motocyklového závodníka. Jiří Bursa měl po havárii proraženou lebku, skonal přímo při této havárii, před zraky mnoha desítek diváků podél tratě a mnoha tisíců diváků u televizních obrazovek, u které také ležel tehdy dvanáctiletý Michal Bursa, jenž se v té době začínal seznamovat s motocyklovým sportem (ležel zrovna v nemocnici po jedné ze svých prvních havárií).
Kariéra Jiřího Bursy
1969 - Mistrovství ČSSR 350 ccm -   9. místo
1970 - Mistrovství ČSSR 250 ccm -   8. místo
1970 - Mistrovství ČSSR 350 ccm - 12. místo
1971 - Mistrovství ČSSR 250 ccm -   7. místo
1971 - Mistrovství ČSSR 350 ccm - 14. místo
1972 - Mistrovství ČSSR 250 ccm - 21. místo
1972 - Mistrovství ČSSR 350 ccm - 13. místo
1973 - Mistrovství ČSSR 250 ccm - 27. místo
1974 - Mistrovství ČSSR 350 ccm - 10. místo
1975 - Mistrovství ČSSR 350 ccm - 21. místo
ČEST JEHO PAMÁTCE

Jak se Vám líbil tento článek?
Průměr: 0.00
Známkováno: 0x

Vložení komentáře

Pokud chcete vložit komentář, tak se registrujte a přihlaste.TOPlist