Jiří Bursa – odhalení památníku v Novém Meste nad Váhom

Před 45 lety, 6. července 1975 přišel o život nadějný český motocyklový závodník Jiří Bursa. Bezpečnost motocyklového závodění byla v té době na velmi špatné úrovni. Jeho Yamaze praskla v rychlé zatáčce zadní pneumatika a nehoda dopadla tragicky.

Jeho památku nám však bude připomínat památník v Novém Meste nad Váhom, který při tomto smutném výročí odhalili jeho syn Michal Bursa a František Mašlonka, zástupce primátora Nového Mesta nad Váhom.

Svůj potenciál nedokázal Jiří Bursa bohužel plně rozvinout a zemřel ve věku pouhých 33 let. Dařilo se mu ovládnout české závodního tratě, stal se členem širší československé reprezentace, ale celorepublikový titul se mu bohužel získat nepodařilo. Tragicky havaroval na okruhu v Novém Meste nad Váhom, když mu během závodu praskla na jeho Yamaze v rychlé sekci táhlých zatáček zadní pneumatika. Jiří miloval jízdu v jedné stopě. Původně se věnoval motokrosu a až později v sobě našel vášeň pro rychlost a silniční motocykly. Tělem i duší byl sportovec a byl i členem cyklistického oddílu Dukla Praha. Neodpočíval ani během zimní pauzy, ale věnoval se rychlobruslení.

V jeho šlépějích kráčel a svého otce v mnohém předčil jeho syn Michal Bursa, který na v Mistrovství ČR ovládl v devadesátých letech královskou disciplínu Superbike. V této třídě získal tři tituly Mistra republiky a v dalších 4 ročnících byl nejlepším Čechem této třídy. V další části kariéry se Michal ve třídě Superbike úspěšně účastnil i Mistrovství světa Endurance.

Spolu s Michalem na jeho otce zavzpomínalo i několik dalších motocyklových legend. Na fotografii u odhaleného památníku se sešlo 15 skvělých závodníků reprezentujících neskutečných 36 titulů Mistra republiky. Z leva do prava (u jména je vždy uveden počet titulů Mistra republiky) na fotografii: Jiří Mrkývka, Imrich Majoroš 5, Miloslav Sedlák 1, Martin Psotný, Dalibor Žižka, Pavol Dekánek 8, Michal Bursa 3, Vladimír Kunc, Dušan Petr, Peter Baláž 10, Miloš Baláž, Jiří David, Bedřich Fendrich 8, Jan Dobiáš 1, Peter Majoroš a Stanislav Klátil