Hořické Zatáčky již tento týden!

Jeden z vrcholů domácí silničářské sezóny je již doslova za dveřmi, legendární závod 300 zatáček Gustava Havla se totiž jede už o tomto víkendu. Pojďte se podívat, na co se můžeme letos těšit a kdo bude patřit mezi hlavní favority čtyřiapadesátého ročníku.

Hořické Zatáčky již tento týden!

Oproti loňskému ročníku dojde ke změně v harmonogramu a schématu závodu, a zatímco počet závodů vzroste na šest, počet tříd se sníží na sedm. Tato změna je způsobená zvýšeným počtem účastníků ve třídě Twin, která tak bude mít vypsaný svůj závod, zatímco v minulosti na trati zápolili spolu se supermony. Naprosto opačná situace je ve čtvrtlitrech a tak spolu pojedou dvěstěpadesátky jak „ostré“, tak produkční a společné bude i jejich pořadí. Kvůli zvýšenému počtu závodů tak odpadají nedělní warm-upy, takže pozor ať nepřijdete o úvodní závod „dakšnů“, které startují už ve čtvrt na jedenáct! Pokud budou chtít nedočkaví fanoušci nasát atmosféru už v pátek, můžou dorazit na technické a administrativní přejímky, a ve večerních hodinách v depu nad půllitrem piva spolu s jezdci pořešit jejich plány a ambice k nadcházejícím kláním. O víkendu na to již totiž nebude moc času – harmonogram je totiž narvaný doslova k prasknutí!

Časový harmonogram

Sobota 21.5.2016
08:30 — 09:00 30 I. měřený trénink SP 125
09:15 — 09:45 30 I. měřený trénink Do 600
10:00 — 10:30 30 I. měřený trénink GP 125 + CRR 250
10:45 — 11:15 30 I. měřený trénink Twin
11:30 — 12:00 30 I. měřený trénink Nad 600
12:15 — 12:45 30 I. měřený trénink Supermono
13:30 — 14:00 30 II. měřený trénink
14:15 — 14:45 30 II. měřený trénink 125 SP
15:00 — 15:30 30 II. měřený trénink Do 600
15:45 — 16:15 30 II. měřený trénink GP 125GP + CRR 250
16:30 — 17:00 30 II. měřený trénink Twin
17:15 — 17:45 30 II. měřený trénink Nad 600
17:15 — 17:45 30 II. měřený trénink Supermono

Neděle 22. 5. 2016
09:00 Slavnostní zahájení
10:15 SP 125
11:15 Do 600
12:25 GP 125 + CRR 250
13:25 Twin
14:35 Nad 600
15:45 Supermono

Časový harmonogram je předběžný. Pořadatel si vyhrazuje, v závislosti na počtu jezdců a aktuální situaci, právo na jeho změnu.

Startovní listiny

Nedělní program zahajují produkční stopětadvacítky, zvané „dakšny“ takže se podíváme nejprve na ně. Ty již tradičně patří k nejnabitějším kubaturám a nejinak tomu bude i letos, protože v předběžné startovní listině figuruje přes šedesát startujících a tréninky tak pojedou ve dvou skupinách. Mezi největší favority budou určitě patřit otec a syn Miroslav a Martin Sedlovi, kteří opanovali loňský ročník. Jejich cestu za vítězstvím budou ale určitě chtít ztížit či překazit předloňský vítěz Radek Lamich, evergreen tuzemské scény Zbyněk Soukup, ale i další domácí střeleci jako Petr Kolář, Marek Zima, Jakub Vojtíšek stejně jako testfára našeho webu Tomáš Mysliveček, nebo italský bombarďák Pierre Coppa. Už tenhle první závod bude určitě stát za to a byla by škoda o něj přijít!

Tím spíš to ale platí o následujícím závodě, který bude patřit určitě k vrcholům celého programu – pojede totiž kubatura supersportů a superstocků do 600. Největším favoritem bude jednoznačně domácí hvězda, jeden z nejlepších tuzemských silničářů a loňský šampion seriálu IRRC Marek Červený. Bohužel mu nebude sekundovat Michal „Indi“ Dokoupil, jehož „šestková“ technika bude v zahraničí, ale neméně rychlý bude určitě i Kamil Holán, který je již také ostřílený mnoha ostrovními závody. Mezi další domácí želízka bude patřit Michal Vecko, Richard Sedlák nebo Petr Košťál, ze zahraničních pilotů budou vpředu určitě Tuukka Korhonen, Jochen Rotter, Daryl Dörlich nebo Wolfi Schuster.

K tradičním „hořickým“ kubaturám patří ostré stopětadvacítky GP 125 a to hlavně díky skvělým domácím závodníkům, v čele s miláčkem hořického publika Oldou Podlipným. Neskutečnou palbu „od pangejtu k pangejtu“ bude na cílovce předvádět opět Patrik Kolář, ale největší favorit bude určitě Michal „Komár“ Savinkov. Ze zahraničních střelců budou určitě našim nejvíce konkurovat Rakušan Christopher Eder s KTM po Miku Kalliovi či Němec Steffen Grämer s nabroušenou Aprilií, hořickou trať ale zná skoro nazpaměť i Werner Steege. Spolu se stopětadvacítkami pojedou společný závod dvěstěpadesátky, byť jejich výsledky budou samozřejmě oddělené. Trend posledních let bohužel pokračuje, ostrých čtvrtlitrů je stále méně a jedny z nejkrásnějších motorek, které se kdy na okruzích proháněly, byste spočítali na prstech jedné ruky… Proto pojedou spolu s produkčními dvěstěpadesátkami, s nimiž budou mít i společné pořadí. Musela by se stát opravdu hodně neočekávaná věc, pokud by se na nejvyšší stupínek třídy CRR 250 doslat jiný pilot, nežli Němec Wolfgang Schuster, který vodí Yamahu TZ 250. Z našich pilotů budou patřit k nejrychlejším Martin Veselý spolu s Alexandrem Vysloužilem.

Twiny jsou v současnosti určitě tou nejdynamičtěji se rozvíjející třídou a tomu odpovídají i čtyři desítky přihlášených pilotů. Svoje loňské vítězství bude obhajovat Zbyněk Soukup z nedaleké Jičíněvsi. Dvouválce letos bohužel vynechává jeho veliký loňský soupeř Korhonen, ale chybět nebude jedna z největších hvězd tuzemského roadracingu, tedy Michal „Indi“ Dokoupil, který bude určitě patřit k největším favoritům. Na stupně vítězů si budou brousit zuby také vloni bronzový Vladimír Šnajdr či „bramborový“ Marek Němeček. Hodně může překvapit Marek Jahoda, který dokázal v minulosti zvítězit ve „dvackách“ a nyní zkusí uspět i ve třídě dvouválců. Ze zahraničních jezdců určitě může do bojů o stupně vítězů promluvit Němeci Stefan Holz, Daniel Zoerweg, nebo Slovák David Hanzalík, víme ale o tom, že překvapit mohou i piloti, jejichž jména buďto vůbec neznáme, nebo se vracejí do Hořic po delší pauze: Timmy Elwood, Alan Brown či Dawe Walsch z Nizozemska, či Belgičan Joel Smolders. Zajímavý bude i souboj o nejrychlejší amazonku mezi Anežkou Svobodovou a Veronikou Hankocyovou. Twiny budou určitě patřit k nejparádnějším závodům!

Největším tahákem ale budou určitě superbiky a stocksporty, tedy nejsilnější třída nad 600. V ní se představí nejrychlejší pilot, který se kdy v Hořicích proháněl, kterým je od loňska Kamil Holán – podaří se mu překonat jeho rekord? Chybět nebudou ani jeho parťáci z loňských stupňů vítězů, kterými byli Aleš „Alda“ Nechvátal a Petr „Kimura“ Bičiště, stejně jako Leoš Hlaváček, Pavel Tomeček a Tomáš Mysliveček kteří vloni „čekovali“ pozice těsně pod bednou. Téhle tuzemské bandě bude určitě nejvíc zatápět velká hvězda seriálu IRRC Němec Didier Grams, rychlí budou ale určitě i jeho krajané Matti Seidel, Stefan Holz či Švýcar Cédric Comazzi. Litrové motorky určitě nebude šetřit Mára Červený se svým supersportem Kawasaki ZX6R.

Celý program budou uzavírat jednoválcové čtyřtaktní buchary, tedy kubatura Supermono. Vpředu určitě budou Libor Kamenický, Karel Kalina, Pavel Jančík – osazenstvo loňských stupnů vítězů, ale také Víťa Hatan, Jan Šamal, Václav Jakl, František Loučka… Ze zahraničních střelců budou nejvíc zlobit Němci Nico Kehrer, či Daniel Zörnweg. Zajímavá podívaná bude na KTM RC 250R kubatury Moto3, se kterým pojede i Christopher Eder. Ten svojí rychlost už několikrát ukázal ve stopětadvacítkách a hořická trať by jeho lehoučkému stroji mohla nadmíru sedět!

I když v posledních letech bývá Tourist Trophy s piloty seriálu IRRC nabitější nežli tyto květnové závody, tak i Zatáčky budou letos určitě luxusní podívanou – takže o víkendu v Hořicích nashledanou!

Aktuální informace najdete na našem fóru.

Jak se Vám líbil tento článek?
Průměr: 1.00
Známkováno: 9x

Vložení komentáře

Pokud chcete vložit komentář, tak se registrujte a přihlaste.TOPlist