300 zatáček Gustava Havla: skvělou podívanou ozdobil Najmanův hattrick

Po roční odmlce se na legendárním okruhu v Hořicích opět odehrály skvělé závody, a tentokrát se během osmapadesátého ročníku 300 zatáček Gustava Havla bojovalo také o body do mezinárodního šampionátu na přírodních okruzích International Road Racing Championship.

Zatáčky jsou druhým podnikem ve čtyřdílném seriálu IRRC a každá z kubatur (superbike a supersport) jela tradičně dvě závodní jízdy. Přestože všechny závody a výkony všech jezdců byly obdivuhodné, největší úspěch v Hořicích zaznamenal Petr Najman, který si domů odvezl hned tři zlaté věnce. Už třetím místem v úvodním závodu v belgickém Chimay ukázal, že může útočit na nejvyšší příčky, ale že předvede takový výkon jako v Hořicích, nepředpokládal asi ani on sám. Zvítězil totiž v obou jízdách kubatury Supersport a ziskem padesáti bodů se dostal na průběžné třetí místo v tabulce tohoto prestižního šampionátu. Největším soupeřem mu tentokrát byl lídr průběžného pořadí, kterým je Francouz Yves Pierre Bian, který po skvělých soubojích získal druhé a třetí místo. Na stupních vítězů se v Hořicích představili také Nizozemec Ilja Caljouw (třetí v první jízdě) a na divokou kartu startující Kamil Holán, jenž ve druhé jízdě skončil hned za dominantním Najmanem. Dvě šestá místa získal další domácí pilot Karel Brandtner a v první jízdě skončil František Loučka na deváté příčce.

Průběžné pořadí seriálu IRRC - Supersport

Šestistovky nabídly skvělou podívanou, ale ještě větší dramata nabídla kubatura Superbike. V obou jízdách se o vítězství rvalo kvarteto, ve kterém byl průběžně vedoucí jezdec Lucas Maurer ze Švýcarska, Němci David Datzer a Didier Grams a také náš reprezentant Marek Červený. Nejvíce smůly si z téhle čtveřice vybral multišampión Grams, který v obou jízdách havaroval. Zatímco první jízdu ještě dokončil na desátém místě, ve druhé už nebyl klasifikován, protože závod byl po pátém kole kvůli jeho pádu přerušen a později vyhlášeny výsledky s polovičním přídělem bodů. Útěchou mu může být dozaření nového traťového rekordu, protože vylepšil dosavadní rekord Dannyho Webba na 2:13,948 sekundy! Nejvyšší bodovou nadílku si z Hořic odvezl Maurer (s nejrychlejším časem 2:13,983), který první jízdu vyhrál, ve druhé dojel na druhém místě a polepšil si i Marek Červený, který po zisku druhého a třetího místa postoupil na průběžnou druhou příčku šampionátu. Ve skvělém světle se předvedl i Němec Datzer, odvážející si jednu zlatou a jednu bronzovou příčku. Skvělý výkon předvedl i Kamil Holán (čtvrté a páté místo), stejně jako Aleš Nechvátal (sedmý a osmý). Veliký aplaus od diváků sklidil také Martin Horký, který se skvěle popasoval s náročnou tratí a všemi svými soupeři i se svým hendikepem – amputovanou pravou nohou!

Průběžné pořadí seriáli IRRC - Superbike

Celý závodní program zahájila třída Sportprodution 125 a přestože se letos divákům představilo méně jezdců nežli v letech předešlých, rozhodně tím závody nijak neutrpěly. Do závodu odstartovaly dvě desítky pilotů a po dlouhých devíti kolech byl mezi prvními dvěma závodníky rozdíl pouhých 0,937 sekundy. Nejúspěšnějším byl nakonec Lukáš Fikker, který zvítězil před kolegou z AMK Městec Králové Michalem Veckem a třetím Slovákem Marcelem Hrubošem.

Parádní podívanou byl i závod dvoutaktních tříd GP 125 a OPEN 250, když hlavně souboj stopětadvacítek zvedal diváky ze sedaček. Podobně jako v litrech, tak i zde se na čele odpoutala čtveřice jezdců, jejímiž členy byli Patrik Kolář, Michal Savinkov, Němec Steffen Graemer a Rakušan Christopher Eder. Nejvíce času na čele strávil Patrik Kolář, jehož první příčku průběžně atakovali hlavně oba německy mluvící jezdci. Na místa zajišťující stupně vítězů ale útočil i Savinkov a pořadí na čele se neustále měnilo až do devátého kola, ve kterém bohužel Patrik Kolář havaroval a připravil se tak o možnost bojovat o vítězství. To si nakonec zajistil Christopher Eder před Steffenem Graemerem a třetím Savinkovem – rozdíl mezi touhle trojicí byl v cíli pouhých 1,539 sekundy! Za tímto trojlístkem dojel vítěz čtvrtlitrů, kterým se stal Dán Anders Blacha, který na stupně vítězů vystoupil s nestárnoucími borci Johannesem Kehrerem a Karlem Kalinou.

V závodu kubatury Supermono se očekával souboj Petra Najmana a Schauna Andersona ze Severního Irska. Tihle dva střelci mezi sebou bojovali nejenom v předešlých ročnících, ale i v sobotní kvalifikaci, ale v neděli k žádnému dramatu bohužel nedošlo, protože Anderson po pár kolech odstoupil a Najman si tak nikým neohrožován dojel pro další zlato. Pro druhé místo si dojel František Loučka a po zisku deváté příčky z první jízdy supersportů tak z Hořic určitě odjíždí nadmíru spokojený, stejně jako David Řezáč, který dokompletoval „jednoválcové“ stupně vítězů. Ve společném závodě s mony jela i třída Supersport 400, která se sice v Hořicích představila poprvé, ale ukázala, že je skvělým doplněním jednoválcových strojů. Ve čtyřstovkách se nejvíce radovali vítězný Dan Vysloužil před druhým Petrem Plichtou a třetím Ludovítem Krušinou, který také divákům v cílové rovince předvedl pekelnou motokrosovou vložku.

Jeden z nejvýraznějších nedělních zážitků divákům zajistil italský střelec Andrea Majola. Ten nejenže předvedl superextraluxusní stroj Paton, ale hlavně neuvěřitelnou jízdu a nasazení, díky kterému zcela dominoval třídě Supertwin. I když jeho náskok před pronásledovateli neustále rostl, Majola celý závod topil pod kotlem a před druhým Janem Markalousem nakonec zvítězil o čtyřicet sekund! Na dalších místech už to bylo mnohem těsnější, když třetí Slovák Miroslav Sloboda a čtvrtý Němec Stefan Holz dojeli pět, respektive sedm sekund za Markalousem.

Osmapadesátý ročník závodu 300 zatáček Gustava Havla nabídnul luxusní podívanou a nezbývá než doufat, že v příštím roce budou moct hořičtí pořadatelé uspořádat oba tradiční závody a spolu se „Zatáčkami“ se pojede i Czech Tourist Trophy.