SGP Praha: Premiérové vítězství Brita Woffindena

Pražská Markéta byla dějištěm čtvrtého letošního závodu seriálu Speedway Grand Prix. Vyhrál ho hodně překvapivě 22-letý Brit Tai Woffinden. A Rus Emil Sayfutdinov je novým lídrem šampionátu, ačkoliv byl ve finále diskvalifikovaný.

SGP Praha: Premiérové vítězství Brita Woffindena
Bylo to gala vystoupení mladého britského jezdce. Ten teprve v poslední rozjíždce podlehl Emilu Sayfutdinovi a Gregu Hancockovi, jinak udivoval skvělými starty, velkou rychlostí a obrovskou bojovností. Od roku 2007, kdy vyhrál Chris Harris v Cardiffu, se nepodařilo žádnému Angličanovi vzhrát závod Speedway-GP. Woffinden je po Harrisovi, Marku Loramovi a Martinu Dugardovi teprve čtvrtým Angličanem, který dokázal vyhrát v tomto seriálu.

Průběh závodu:

1. jízda: Na startovní čáru se od vnitřní dráhy postavili Zagar, Iversen, Gollob a Dryml. Nejlépe odstartoval Zagar a jízdu suverénně vyhrál před tvrdě bojujícími Iversenem a Gollobem, posledně jmenovaný měl ale poruchu motoru a toho využil Dryml a dojel třetí.
2. jízda: Kasprzak, Pedersen, Franc a Sayfutdinov. Do čela šel Pedersen a vyhrál přes své zranění ruky. Druhý dojel Sayfutdinov, třetí Kasprzak, čtvrtý pak dojel Franc s velkou ztrátou. Zraněný Pedersen je ovšem domácí jezdec a trať na Markétě zná velmi dobře.
3. jízda: Woffinden, Hampel, Lindgren a Jonsson. Nejlépe odstartoval Woffinden a suverénně vyhrál před Lindgrenem a Jonssonem, bez bodů dojel jako čtvrtý Hampel.
4. jízda: Hancock, Holder, Vaculík a Lindbäck. Nejlépe vystartoval Holder, a vyhrál před Hancockem a Slovákem Vaculíkem

Po první sérii tedy vedli se třemi body Zagar, Pedersen, Woffinden a Holder.

5. jízda: Lindbäck, Zagar, Kasprzak, Lindgren. Nejlépe odstartoval Zagar a suverénně vyhrál před Kasprzakem, Lindgrenem a Linbäckem
6. jízda: Holder, Woffinden, Iversen, Franc. Woffinden skvěle vystartoval a vyhrál před Holderem, Iversenem a Francem.
7. jízda: Hampel, Hancock, Pedersen a Gollob. Nabitá jízda se třemi mistry světa! Do čela šel Hampel před Hancockem a Pedersenem a pořadí v cíli bylo stejné, tedy i s nulovým bodovým ziskem Golloba.
8. jízda: Vaculík do jízdy vůbec neodstartoval, prasklý zadní řetěz...! Vyhrál Sayfutdinov před Jonssonem a Drymlem.

Po 8 jízdách měli Zagar a Woffinden po 6 bodech, Pedersen, Holder a Sayfutdinov po 5.

9. jízda: Franc, Vaculík, Zagar, Hampel . Na startu se ulil Franc a jízda se tak musela opakovat. Do čela se dostal Vaculík před Zagarem a Hampelem. Zagar tak byl poprvé poražen, Slovák Vaculík získal hodně důležité 3 body a Čech Franc dojel bohužel opět bez bodů
10. jízda: Jonsson, Kasprzak, Hancock a Iversen. Do čela Kasprzak a vyhrál před Jonssonem, Hancockem a Iversenem
11. jízda: Sayfutdinov, Lindgren, Gollob a Holder. Nejlépe Lindgren, , ale Sayfutdinov ho v tvrdém souboji předjel a vyhrál před Lindgrenem, Gollobem a Holderem
12. jízda: Lindbäck, Dryml, Woffinden a Pedersen. Nejlépe vystartoval Lindbäck před Drymlem, brzy se ale pořadí změnilo a jízdu vyhrál Woffinden před Lindbäckem, Drymlem a Pedersenem.

Po třetí sérii měl Woffinden 9 bodů, Sayfutdinov a Zagar po 8

13. jízda: Pedersen, Jonsson, Holder a Zagar. Pedersen šel hned do čela a vyhrál tak svou dnešní druhou jízdu. Zagar, Jonsson a Holder bylo další pořadí v cíli.
14. jízda: Iversen, Lindbäck, Sayfutdinov, Hampel. Do čela dravě ruský jezdec a vyhrál před Lindbäckem.
15. jízda: Vaculík, Gollob, Woffinden a Kasprzak. Nejlépe vystartoval Woffinden před Vaculikem…ale v úplném závěru předjel Kasprzak Golloba a dokonce zaútočil na Vaculíka
16. jízda: Lindgren, Franc, Dryml, Hancock. Start vyšel nejlépe Lindgrenovi před Francem a Drymlem a takové bylo i pořadí v cíli.

Po čtvrté sérii vedl Woffinden se ziskem 12 bodů, Sayfutdinov měl 11, Zagar 10

17. jízda: Zagar, Sayfutdinov, Hancock, Woffinden. V této jízdě se start opakoval, když Hancock měl problém s motocyklem. Start vyšel nejlépe Sayfutdinovi před Handcockem a takové bylo i pořadí v cíli. Woffinden tak dnes poprvé nezvítězil a Zagar dojel poprvé dnes bez bodů
18. jízda: Lindgren, Iversen, Vaculík, Pedersen. Pořadí v cíli bylo Iversen, Lindgren, Pedersen a Vaculík
19. jízda: Gollob, Jonsson, Lindbäck a Franc – Johnson šel do čela a vyhrál, za ním dojeli Gollob, Lindbäck a jako poslední už dnes počtvrté Franc
20. jízda: Kasprzak, Holder, Hampel a Dryml. Nejlépe odstartoval Holder, ale Hampel šel a vyhrál před Holderem, Kasprzakem a Drymlem

První semifinále: Lindgren, Sayfutdinov, Jonsson a Kasprzak. Nejlépe do něhi odstartoval Sayfutdinov a jelikož Kasprzak předjel "na srdce" Lindgrena, tak Rus a Polák postoupili do finále, zatímco oba Švédové byli vyřazeni

Druhé semifinále: Pedersen, Woffinden, Zagar a Hampel. Pedersen vedl sice hned od startu, ale na pásce byl nakonec Woffinden první a jako druhý byl odmávnut Pedersen, zatímco vyřazeni byli Zagar a Hampel

Finále: Woffinden, Sayfutdinov, Pedersen a Kasprzak – to bylo složení finále od vnitřního okraje dráhy. Velká nervozita na startu, nejdříve Sayfutdinov a vzápětí Woffinden se „cukli“ a ruský jezdec byl vyloučen z finálové jízdy!

Finále se tedy jelo pouze ve třech: Pedersen sice skvěle odstartoval, ale brzy šel do čela Woffinden a vyhrál suverénně před Kasprzakem, když v posledním kole havaroval ještě Pedersen ze druhého místa…Bylo to první Woffindenovo vítězství v závodě GP.

Ačkoliv byl Sayfutdinov ve finále diskvalifikován, tak vede nyní šampionát se ziskem 55 bodů o jeden jediný bod před dnešním vítězem. Favorizovaný Jaroslav Hampel byl vyřazen ve druhém semifinále Woffindenem a Pedersenem, a je nyní v MS celkově třetí, dva body právě před Pedersenem.

Mistr světa Chris Holder vypadl už během rozjížděk a je nyní celkově šestý. Dosavadní lídr šampionátu Tomasz Gollob zažil v Praze katastrofální večer, získal na Markétě pouhé 3 body a propadl se na celkové 5. místo.

Výsledky SGP Praha 2013: 1. Woffinden 19 bodů, 2. Kasprzak 12, 3. Pedersen 10, 4. Sayfutdinov 17, 5. Lindgren 11, 6. Zagar 10, 7. Jonsson 9, 8. Hampel 8, 9. Holder 7, 10. Iversen 7. ....12. Martin Vaculík 6, 14. Aleš Dryml 4, 16. Josef Franc 2.

Stav MS: 1. Sayfutdinov 55 bodů, 2. Woffinden 54, 3. Hampel 46, 4. Pedersen 44, 5. Gollob 43, 6. Holder 40, 7. Zagar 38, 8. Hancock 34, 9. Iversen 33, 10. Lindgren 28....15. Martin Vaculík 18, 18. Aleš Dryml 4, 19. Josef Franc 2.

Jak se Vám líbil tento článek?
Průměr: 2.50
Známkováno: 2x

Vložení komentáře

Pokud chcete vložit komentář, tak se registrujte a přihlaste.TOPlist