Gollob mistrem světa

Polák Tomasz Gollob (39) konečně dokončil svou dvacetiletou honbu za nejcennějším plochodrážním titulem. V italském Terenzanu se o uplynulém víkendu jel předposlední podnik letošní Grand Prix a už před ním bylo téměř jasné, že mistr světa bude z Polska. Buď Gollob nebo jeho krajan Jaroslaw Hampel. Minimální šance měl ještě Australan Jason Crump.

Gollob mistrem světa
Rodák z Bydhoště nepodlehl nervozitě, v Itálii nedal nikomu šanci a dokázal tak, že světový titul je v dobrých rukou. Z pěti rozjížděk získal 13 bodů, ztratil tak jediné dva. V semifinále za sebou nechal Nickiho Pedersena, Rune Holtu a Hanse Andersena a triumfoval i ve finále. A protože Hampel si připsal bodů jen deset a Crump sedm, bylo rozhodnuto. Před posledním závodem seriálu, který se pojede 9. října právě v polské Bydhošti, má nedostižný bodový náskok. O titulu se prakticky rozhodlo ve chvíli, kdy Angličan Chris Harris odsunul na druhé místo Jaroslawa Hampela ve druhém semifinále. To už bylo jasné, že jezdec klubů z Leszna a z Vetlandy si splnil svůj životní sen. Ale ani poté Gollob neztratil koncentraci a ve finále porazil své soupeře Harrise, Grega Hancocka a Nickiho Pedersena. Vítězstvím tak obhájil i svůj italský triumf z loňska.
Světový titul míří do Polska poprvé od roku 1973, kdy ho získal Jerzy Szczakiel. Fanouškům ploché dráhy není třeba připomínat, že speedway je v Polsku sportem číslo jedna a na tamní ligu chodí desetitisícové návštěvy. Nelze se potom divit, že Gollob je doma megastar. Jeho popularita je o to větší, že málokterý plošinář si musel projít tak trnitou cestu ke slávě jako on. Přežil spoustu těžkých havárií a často ležel se zraněními týdny v nemocnici. Gollob se ale nakonec přece jen dočkal titulu mistra světa, a to ve dvacátém roce své kariéry. Za tu dobu byl čtyřikrát v MS třetí a dvakrát včetně loňska druhý.
Na tiskové konferenci se omluvil všem polským fanouškům, že na nejcennější individuální titul museli čekat tak dlouho. „Jsem strašně šťastný. Mám konečně světový titul po dvaceti let, kdy jsem se ho snažil získat. Musím poděkovat svým sponzorům a mému týmu za jejich skvělou práci. Spolupráce s nimi byla fantastická. Je mi líto, že mi to trvalo 20 let. Moje vlast na to musela čekat dokonce 37 let. Před 12 roky ve Wroclawi jsem měl titul na dosah, ale těžká havárie mi ho zabránila získat. Šampionem se tehdy stal Tony Rickardsson. Ale dnes večer je to jiné: dnes je ta noc, kdy mi všechno vyšlo a je čas slavit.”

Poláky navíc hřeje, že Hampel si italským výsledkem vylepšil situaci v boji o stříbro. Dostal se totiž o dva body před Australana Crumpa. Nejlepší výkon své kariéry předvedl v Itálii Angličan Harris. Druhým místem a ziskem 18 bodů se katapultoval do první osmičky celkového pořadí, čímž se automaticky kvalifikoval do příštího ročníku Grand Prix.

Výsledky italské Grand Prix: 1. Tomasz Gollob 22, 2. Chris Harris 18, 3. Greg Hancock 14, 4. Nicki Pedersen 11, 5. Jaroslaw Hampel 10, 6. Rune Holta 9, 7. Andreas Jonsson 8, 8. Hans Andersen 8, 9. Jason Crump 7, 10. Chris Holder 7, 11. Magnus Zetterstrom 7, 12. Davey Watt 6, 13. Fredrik Lindgren 6, 14. Tai Woffinden 6, 15. Kenneth Bjerre 4, 16. Mattia Carpanese 1, 17. Mattia Cavicchioli 0, 18. Andrea Maida 0.


Stav mistrovství světa po 10 závodech:

1. Tomasz Gollob 163
2. Jaroslaw Hampel 131
3. Jason Crump 129
4. Kenneth Bjerre 102
5. Rune Holta 97
6. Greg Hancock 95
7. Chris Harris 94
8. Chris Holder 90
9. Hans Andersen 79
10. Andreas Jonsson 78
11. Nicki Pedersen 78
12. Fredrik Lindgren 76
13. Magnus Zetterstrom 67
14. Tai Woffinden 45
15. Emil Sajfutdinov 33
...25 Matěj Kůs 3

Video

Jak se Vám líbil tento článek?
Průměr: 1.00
Známkováno: 2x

Vložení komentáře

Pokud chcete vložit komentář, tak se registrujte a přihlaste.TOPlist