Mezinárodní přebor MiniGP, Mini moto, Skútr v Písku

O víkendu se v jihočeském Písku konal první díl ze seriálu závodů Mezinárodního přeboru České republiky MiniGP, Mini moto a Skútrů. Nebylo nouze o krásné závody na nejtechničtější trati seriálu za nepříznivého počasí. Jak je již téměř tradicí, tak písecké závody celý víkend provázelo deštivé počasí a nejinak tomu bylo i letos, kdy propršely celé kvalifikační tréninky v sobotu a sprchlo i na závěr nedělního závodění. Závod se zároveň započítával do Slovenské Mezinárodního mistrovství což se velmi pozitivně odrazilo na účasti zahraničních jezdců. Celkem se na roštech všech kategorií sešlo 77 jezdců z čehož bylo 21 ze Slovenska a 4 z Maďarska. Byly jsme tak svědky napínavých bojů až do konce prakticky ve všech třídách.

Mezinárodní přebor MiniGP, Mini moto, Skútr v Písku

Mini moto

Pro jezdce kategorie Mini moto je vypsáno celkem pět tříd - dvě juniorské, tři seniorské. V kvalifikaci juniorů byl nejrychlejší Vojta Schwartz, přičemž na startovním roštu nedělních závodů bylo celkem čtrnáct mladých závodníků - nejmladší z nich Jonáš Kocourek a Ondřej Honzák jsou narozeni v roce 2006.
Vojta Schwartz, bodující v třídě Junior B dokázal v prvním závodě navázat na povedený trénink a těsně zvítězil po krásném souboji se slovenským závodníkem Michalem Bulíkem, kterého na druhé místo odsunul až v posledním kole, nicméně Michal Bulík zvítězil ve třídě Junior A. Na třetí místo se po nepovedeném úvodním kole probojoval Štěpán Zuda. Druhý závod přinesl úplně jiné pořadí, Lukáš Simon se dostal brzy do vedení a v cíli se mohl radovat z vítězství s náskokem šesti vteřin před Vojtou Schwarzem, Oliverem Konigem a Michalem Bulíkem, který se v součtu bodů mohl radovat z prvenství ve třídě Junior A před Lukášem Simonem a Štěpánem Zudou.
Ve třídě Junior B pak jasně plný počet bodů získal Vojtěch Schwarz, na stupních vítězů ho doprovodili Oliver Konig a Matyáš Konečný.
Další minibiková rozjížďka patřila jezdcům tříd Senior 40, Senior 50 a podkategorii Czech senior open 40. Na startovním roštu se sešla patnáctka závodníků včetně vždy rychlé Dity Daňhelkové, která v kvalifikaci vybojovala první řadu vedle Vítka Bromovského a Petra Seménky.
Vít Bromovský patří řadu let k nejrychlejším českým jezdcům a potvrdil to i v prvním závodě, kde suverénně vyhrál, na druhém místě dojel jeho týmový kolega Petr Bican, přestože v závodě měl lehký pád a na třetí místo, z jedenáctého na startu, se dostal Jarda Štipčák.
V druhém závodě se Vít Bromovský potýkal s technickými problémy, díky čemuž se z vítězství v závodě a současně ve třídě Senior 50, mohl radovat Petr Bican, Bromosvký nakonec ještě uhájil druhou příčku a třetí pozici si z Písku veze Jarda Štipčák.
V poli se bojovalo také v dalších třídách, Senior 40 patřila Petru Jadrnému, před Jakubem Machů a Markétou Strnadovou. Třídu Czech senior open 40 pro jezdce nad 18 let jedoucích na strojích s objemem do 40ccm vyhrál Petr Seménka před Liborem Varmužou a Pavlem Roháčem.

Skútr

Pro letošní rok došlo k radikálním změnám ve vypsaných třídách skútrů.
Vznikly dvě třídy – 70 Rookie a Expert, které jedou společně, čímž se velmi slušně naplnil startovní rošt 24 závodníky. Deštivému tréninku vévodili slovenští jezdci Martin Gudába a Lukáš Hybský. Velký favorit Pavel Gellner musel startovat až z poslední pozice a měl před sebou tak skutečně těžkou úlohu. Martin Gudába si v prvním závodě počínal naprosto suverénně a zvítězil stylem start-cíl. Závod udělal Pavel Gellner, který se z posledního místa probojoval na místo druhé. Na třetím místě závod dokončil Lukáš Blaha, který tak současně vyhrál třídu 70 Rookie.
Druhý závod byl pro jezdce slušným očistcem, před závodem se zvedl silný vítr, začalo lehké mrholení, které se během závodu přeměnilo v déšť, pro který musel být závod předčasně ukončen. V té době bylo pořadí stejné jako v jízdě první, tedy- Martin Gudába , Pavel Gellner a Lukáš Blaha, na čtvrtém místě dokončil Jiří Velikovský, který na stupních vítězů bral třetí místo ve třídě Expert na maxi stroji Yamaha T-Max 500. Třídu Rookies tedy ovládl Lukáš Blaha před slovenskými jezdci Lukášem Há a Lukášem Hypským.


MiniGP

Celkem deset jezdců se představilo ve třídě MiniGP 50, vypsané pro děti do 15 let, kteří startují převážně s čtyřtaktními motocykly Honda NSF 100, což bylo velmi pozitivní proti loňskému roku, kdy byla slabší účast v této kategorii.
Obhájcem mistrovského titulu byl Martin Gbelec a roli favorita potvrdil již v kvalifikaci, kterou vyhrál. V prvním závodě to dlouho vypadalo na velký souboj mezi ním a Ondrou Vostatkem, ale nakonec se Martin v posledních kolech utrhl svému soupeři a s přehledem vyhrál. Krásný souboj se odehrál i o třetí příčku, o kterou se rvali nováčci v této třídě Petr Svoboda a Jiří Mrkývka, nejmladší z rodinného klanu závodníků.
V druhé jízdě Martin Gbelec nepřipustil žádný souboj a s přehledem zvítězil. Druhé místo si zopakoval Ondra Vostatek a o třetí místo jsme opět viděli krásný souboj, ve kterém byl opět Jirka Mrkývka, kterému se tentokrát útok na třetí místo povedl, v posledním kole se před ním musel sklonit Maďar Máté Lacskó. Petr Svoboda po třetím místě v první jízdě druhou jízdu nedokončil. Obsazení na stupních vítězů tak bylo Martin Gbelec, Ondřej Vostatek a Jiří Mrkývka.
Vyvrcholením závodního programu v Písku byly závody MiniGP 80 Junior a Senior. Do Písku přijel Michal Prášek, který momentálně vede Alpe Adria a Central europien champ. ve třídě Supersport. Pro mladé jezdce to tak byla velká výzva porazit tohoto zkušeného a rychlého závodníka. Nejodhodlaněji, už v kvalifikaci, se do toho pustili Michal Kolek a Martin Gbelec, kteří Michala v mokrém tréninku porazily. S Michalem si však bohužel nikdo z jezdců nakonec příliš nezazávodil, jelikož Michal měl v prvním závodě problémy s řazením a v druhém závodě ujel pouze pár metrů a následně odstoupil pro větší technickou závadu. Přesto byly závody velmi dramatické, v první jízdě jsme viděli strhující souboj až do poslední zatáčky mezi Michalem Kolkem a Martinem Gbelcem, který byl tím šťastnějším v cíli.
Před startem druhé jízdy začalo pršet a například loňský mistr Pavel Nechanický nestihl přezout svůj motocykl a musel v závodě bojovat na usychající trati se suchými pneumatikami. V závodě se nevyvarovali chyb v podobě pádů Martin Gbelec a dlouho vedoucí Michal Kolek, v závodě se tak radoval z vítězství Martin Marx. Při součtu bodů ale nakonec vyhrál Martin Gbelec, před Martinem Marxem a Pavlem Nechanickým. Ondra Koukal se radoval ze svého prvního vítězství v kategorii 80 Senior, přestože ve druhé, stejně jako Nechanický, nestihl přezout na mokré. K vítězství mu pomohly technické problémy Michala Práška a Stanislava Faita, kteří měli po jednom nedokončeném závodě.


Kompletní výsledky:

Mini moto Junior A
1. Michal Bulík
2. Lukáš Simon
3. Štěpán Zuda

Mini moto Junior B
1. Vojtěch Schwarz
2. Oliver Konig
3. Matyáš Konečný

Mini moto Senior Open 40
1. Petr Jadrný
2. Jakub Machů
3. Markéta Strnadová

Mini moto Senior Open 50
1. Petr Bican
2. Vít Bromovský
3. Jaroslav Štipčák

Mini moto Czech senior Open 40
1. Petr Seménka
2. Libor Varmuža
3. Pavel Roháč

MiniGP 50
1. Martin Gbelec
2. Ondřej Vostatek
3. Jiří Mrkývka

NSF 100 CUP
1. Martin Gbelec
2. Ondřej Vostatek
3. Jiří Mrkývka

MiniGP 80 Junior
1. Martin Gbelec
2. Martin Marx
3. Pavel Nechanický

MiniGP 80
1. Ondřej Koukal
2. Stanislav Fait
3. Michal Prášek

Skútr 50 série
Eva Svobodová

Skútr 70 Rookie

1. Lukáš Blaha
2. Lukáš Há
3. Lukáš Hypský

Skútr Expert
1. Martin Gudába
2. Pavel Gellner
3. Jiří Velikovský

Jak se Vám líbil tento článek?
Průměr: 4.00
Známkováno: 1x

Vložení komentáře

Pokud chcete vložit komentář, tak se registrujte a přihlaste.TOPlist