První český Super Twin TopFuel

Letošní sezónou má Česko své želízko v ohni v Super Twin Top Fuelu a poprvé v historii zaburácel v českém týmu nitrometanový dvouválec účastnící se mistrovství Evropy. Cesta v této nejvyšší třídě nebude bez trní, ale pokud se Roman Sixta dokázal vyšvihnout na špici v ModiTwinech a hlavně na evropské úrovni ve třídě TopGas čeká ho snad úspěch i na poli nejvyšších dragsterů.

Trochu minulosti

Počátky dragsterového závodění Romana Sixty byly na stroji Suzuki Intruder 1400, který neměl výrazných úprav. Po 2 letech se rozhodl postavit speciál a cesta pokračovala ve dvouválci. Dragsterový sport pocházející z Ameriky trochu předurčuje ve dvouválcovém tažení motorky značky Harley-Davidson, ale Roman šel jinou cestou a zvolil motor z Hondy VTR 1000 SP1 jako základ ModiTwinu. Motor byl naladěn na přibližně 166 koní plus další koňská dávka v podobě přístřiku rajského plynu, kdy motor získá dalších asi 80koní. V roce 2003 s tímto motocyklem vyhrál 1.místo MČR ve třídě ModiTwin. Tento stroj pořídil na začátku roku 2008 Pavel Kubera, který se s ním první rok sžíval (v premiérové sezóně získal titul MČR) a v roce 2009 v Bechyni pokořil 4 roky starý český rekord 9,76s a vyšvihl jej na úctyhodných 9,34s s cílovou rychlostí 249,26 Km/hod. Technickou i psychickou podporou je Pavlovi Klára Čermáková.

Mezipřistání

Moditwiny jsou do jisté míry omezeny absencí zadních opěrných koleček (wheelie bars) a musí mít silniční pneumatiky. Proto po dvou letech v sedle Moditwinu přišla chuť na stroj ještě bližší klasickému dragsteru. Zkušenosti s motorem VTR SP už byly a tak nebyl důvod tento dobře řešený motor opouštět. V roce 2005 přišla na svět zcela nová motorka s vyráběným rámem z ocelových trubek, motor byl vybaven Lysholmovým kompresorem a v první verzi se pyšnil výkonem 250koní. Postaven do třídy TopGas zamotal hlavu celé Evropě, která běžně používala motory dvojnásobných objemů a menších výkonů. Motorka byla lehká a v roce 2006, rok po nástupu, vyhrála evropský šampionát třídy TopGas (www.topgas.com) . V každém sportu se neustále řeší vyšší schopnosti stroje a tak ani TopGas nezůstával přes zimu volně ležet v garáži a postupovalo se k vyšším výkonům. Kompresor je dovybaven speciálním chladičem, který vstupující vzduch o teplotě 90°C dokáže po celou jízdu držet pod 20°C. K tomu správné načasování ventilového rozvodu dokáže motor vybudit k výkonu až 330koní. Kromě pístů a speciálních litinových vložek jsou ostatní komponenty motoru původní. Velký výkon paradoxně nezlepšil nijak výrazně zajížděné časy, protože je problém tuto sílu rozumně přenést na trať. Nejlepší časy VTR SP TopGas jsou 5,0s na 1/8 míle a 8,2s na ¼ míle. Rychlost na 402m se vyšplhala na 273km/h. Velkou měrou se na výsledku samozřejmě podílí kvalita trati.

Hockenheim 2009

Každoroční velkolepá akce přiláká k závodní trati vždy mnoho návštěvníků, jejichž letošní počet se vyšplhal k 50 tisícům a 290 týmů předvádělo velké souboje. Již v páteční kvalifikaci padl německý rekord ve třídě SSB. Thomas Granica urazil čtvrt míle na Suzuki Hayabusa za pouhých 7,95s s cílovou rychlostí 296,27 km. V SSB jel i čech Ondra Klymčiw, který v páteční kvalifikaci zajel 8,066s a dostal se tak na 10.místo v celkové sestavě 41 strojů a to z velké části i z Anglie, kde jsou časy kolem 8s velmi pravidelné. V poslední páteční jízdě propálil píst a přes noc musel skládat nový motor. Oprava se podařila natolik, že v sobotu jako první Čech v SSB zajel pod 8s a nad 300km/h, konkrétně 7, 981s a rychlost 303,81km/h.
Sobotní ohnivá show přinesla nový rekord jednostopého vozidla na této trati, který vytvořil Francouz Eric Teboul na svém raketovém stroji (Teboul jezdí i Top Fuel bike) - 5,27s, 401,13km/h

V sobotní jízdě se Švédka Anna-Lena Asplund ve třídě TopGas dostala poprvé v životě pod 8s (7,996s). Romanův TopGas podstoupil pokusy s převody a řešil se účinnější přenos síly na povrch. V sobotním závodě však došlo k prokluzu spojky, která se ani díky LockUpu už nechytla a v sobotu večer jsme jeli domů složit TopFuela na závod v Kunmadarasu, který následoval hned další víkend. Svou dávku smůly si vybral i němec Heitman ve třídě TopGas, kterému se hned po startu zasukovala převodovka a musel motorku se zablokovaným kolem odnést mimo trať. V TopGas třídě byl bezkonkureční stroj Laseura pod označením G2 – dragster postavený v USA s deklarovaným výkonem kolem 330HP.

Super Twin TopFuel

Touha dostat se do nejvyšší třídy se nevyhnula ani Romanovi a tak v roce 2007 zakoupil v Norsku rozestavěný dragster pro třídu SuperTwin Top Fuel. Top Fuel třídy ať už motocyklové tak i autové jsou to nejvyšší co na světě v dragsterech jezdí. Auta jsou 6-8válce s obsahem kolem 7 litrů dosahující výkonu až 6000koní. S těmito parametry a hlavně silnou odvahou jezdce zajede auto 400metrovou trať za 4,5s a to s cílovou rychlostí 520km/h. Motocyklové motory jsou samozřejmě slabší s výhodou menší celkové hmotnosti stroje. Čtyřválcové výkony kolem 900-1100HP, u dvouválců 600-800HP.
Rozestavěný dvouválec měl takřka hotový rám a z velké části motor. Co však chybělo byla kompletně palivová cesta a zapalování. Zkušenosti z předchozích benzínových motorů se mohly hodit za hlavu, protože tu stála motorka vyžadující naprosto odlišné dávkování paliva. Nitrometan, CH3NO2, obsahuje na rozdíl od benzínu výrazný podíl kyslíku a tím je jeho směšovací poměr asi 8×menší než pro benzín. Sice má menší výhřevnost, ale tak velké množství paliva účastnící se hoření vyvolává extrémní tlaky a lze tak získat až 780 koní na litrový objem motoru. Nitrometan se kontinuálně vstřikuje dvěma tryskami do sání pod tlakem kolem 12,8barů s podstatně jednodušší regulací než elektronické vstřikování benzínu. Komponenty na palivovou cestu jsou z velké části Kinsler (www.kinsler.com), do zapalování se pustil přeloučský Ignitech (www.ignitech.cz). S firmou Ignitech se spolupracuje delší dobu a nyní byl požadavek opravdu výkonného zapalování se zdvojením pro vyšší bezpečnost. Pravidla přikazují dvě svíčky na válec pro větší jistotu zápalu, protože vynechání jednoho zážehu mívá katastrofální následky. Ignitech tedy vyrobil 4 dvoukanálové nezávislé zapalování, tedy každý svíčka má svoje dablované zapalko. Momentální energie zapalování je 550mJ na každou svíčku, ve vývoji je zapalování 1 joulové.
Dostavba motorky trvala takřka jeden rok a hlavním tvůrcem na české půdě byl Václav Hrudka zabývající se výrobou válcových zkušeben výkonu MotoComTest (www.motocomtest.cz) . Vzhledem k nulovým zkušenostem s takto koncipovaným motorem v Česku bylo nutné se obrátit na zahraniční tým, kde velmi vyšel vstříc Vincent Pels z holandské firmy Zodiac (www.zodiac.nl) .V této sezóně si začal Roman na motorku zvykat. Použitá odstředivá spojka, dvourychlostní, pneumaticky řazená, převodovka, jinak se chovající motor a i rám momentálně školí jezdce. Zkušení zahraniční jezdci považují za úspěch v prvním roce projetí celé trati, o nějakých závratných časech se tak v době seznamování se strojem nedá mluvit. V půlce sezóny 2009 přišla neočekávaná závada v podobě poškozené klikové hřídele vlivem špatného mazání. Motor má dvoulitrovou náplň určenou na jednu jízdu, protože vlivem množství paliva a extrémním tlakům se část paliva dostane do oleje a ten je znehodnocen. Po každé jízdě se tak mění jak olej v motoru tak i zapalovací svíčky. SuperTwin TopFuel letos navštívil zahajovací závody na nejznámější evropské trati v Santa Pod. Ve finském Alastaru se projevilo poškození kliky, na kterou se přes měsíc čekalo ze Švédska. Motorku jsme složili a nachystali na další test v maďarském Kunmadarasu
Technické údaje:

Motor: FastCat, 2válce, 2600ccm
Vačky: Rimani
Palivový systém: Kinsler
Zapalování: Ignitech
Palivo: Nitromethan
Převodovka: Bentec, dvoustupňová
Spotřeba paliva: 6 litrů na 402 m
Výkon: cca 650Hp při 5000ot/min
Točivý moment: cca 800Nm

Kunmadaras 2009

Evropským závodům třetí týden v srpnu předcházelo ve čtvrtek maďarské mistrovství. Na to jsme vzali ještě TopGase, který se dobojoval až na druhé místo. Výsledek dobrý, ale přesto pod naše očekávání. Motorka má dostatečný výkon, aby jezdila těsně pod 8s, ale přenos velkého výkonu na kolo činí stále problém a tak motorka velkou část po startu prohrabe. Kunmadaras měl napenetrovanou trať, ale kvalita tratě je teprve v počátcích a adheze nebyla nic moc.
Maďarský mistrák byl jednodenní záležitostí a od pátku se začaly jezdit kvalifikace UEM. Na TopFuelu bylo odzkoušeno mazání a vše fungovalo jak mělo. Při jízdách to Romana tahalo výrazně doleva a částečnou vinu na tom mělo nasměrování výtoku plynů z výfuků. Ty se trochu přes noc upravili a jisté zlepšení se dostavilo. V druhé sobotní jízdě došlo v polovině trati k výpadku zdvihacích tyček předního válce. Sobotní večer znamenal výměnu tyček a kompletní kontrolu motoru. Kromě samotných tyček nedošlo k dalšímu poškození ani vahadel ani zdvihátek. Na neděli si příroda nachystala nemilé překvapení v podobě vytrvalého deště, který ustal až kolem 14. hodiny. Po předchozích třech horkých a jasných dnech to byla prudká změna, která závody posunuly až na 15.hodinu a takové počasí ani nenalákalo moc diváků. Roman pěkně ohřál gumu, ale spojka se delším ohřevem a roztáhla a začala zabírat při rovnání motorky na trať. Stáhla nakonec motor natolik, že bylo nutné jej vypnout. Mnohem hůře dopadl tým MPM, kdy při startu po otevření klapky obrovská rána a utrhl se a prorazil přední válec.
Maďarsko mělo těmito závody prokázat, že je schopné pořádat evropské závody UEM i pro auta. Začátky jsou vždy těžké a doufám, že se pro příště vyřeší hlídky v depech. Nesmyslné gumování a tůrování v depu, dokonce i pokusy o start sousedního SSB, přestupky, za které by byl aktér ze závodů vyloučen. Trochu zmatené bylo i volání na start.

Výsledky naleznete zde

Informace o redaktorovi

Mirek Rollinger - (Odebírat články autora)

Jak se Vám líbil tento článek?
Hodnocení (5x):TOPlist