Kids Arena Cross

Čtvrtou březnovou sobotu připomínal jeden z pavilonů brněnského výstaviště velký neklidný úl plný malých závodníků na krosových motorkách. Jednalo se o první ročník KIDS ARENACROSSu. Vypsáno bylo několik tříd, takže si mohly zazávodit i starší ročníky. Kromě klasických dětských obsahů 50 ccm (automaty), 65 ccm a 85 ccm kross zde probíhal i závod Pitbike Kids (12-17let), Pitbike Open (od 17 let) a závod Fichtl, kde mohli závodit jezdci od 12 let.

Kids Arena Cross
Dopoledne bylo naplněno klasicky přípravami, volnými tréninky a následně kvalifikací. Trať vedla skoro po celé ploše pavilonu „Z“ s celkovou délkou 430 m komplet po hliněném povrchu. Po celý den byl divákům přímo v pavilonu k dispozici autobus městské policie s materiály k prevenci trestných činů a pro děti bylo postavené bicyklové dopravní hřiště. V polední pauze návštěvníky pobavili kluci na freerideových kolech s postavenou rampou, kde třešničkou na dortu po všech zdařilých číslech byl i backflip.


Ve dvě hodiny proběhlo slavnostní zahájení s nástupem všech jezdců a stručným proslovem organizátora celé akce Martina Schneidera, kterému v komentování celý den asistoval Martin Kudlička z rádia Hey. Následovaly rozjížďky všech vypsaných tříd kromě fichtlů. I při závodech těch nejmladších (nejmladšímu bylo 4,5 roku) člověka až zaráží, s jakou vervou do toho kluci i holky jdou, a přitom mají zdravého sportovního ducha bez potřeby být první za cenu faulů. Motorka 50 ccm a automatická spojka bez převodovky sice není žádný dělo, ale při pohledu, jak to malej tvoreček zdárně řídí po nerovným povrchu, je i starší berou za plnohodnotné závodníky.


Pětašedesátky i pětaosmdesátky už mají převodovku s řazením a rozhodně nejsou pro vyhlídkové jízdy amatérů. Zvlášť větší obsah už je pořádná pila a kluci všem ukazovali, že si s motorkou už dost rozumí a umí za to pořádně vzít. I v nejvyšší třídě jezdil čtyřtakt, který krásně vytahoval Radovana Mílu z výjezdů, a ač měl bohužel ze začátku pád, každé další kolo se dostával blíž a blíž ke špici.


Pro zpestření nastoupili mezi rozjížďkami na start všichni, kteří měli připravenou masku, a vydali se na ukázkovou jízdu po trati. U mnohých si rodičové a patrně i závodníci pěkně vyhráli. Před dalšími rozjížďkami začal se svou exhibicí Mira „Lisák“, který i přes hodně nepříjemný hladký povrch výstavní plochy ze sebe i své trialové motorky dostal pěkný kousky. Ty byly samozřejmě podpořeny i velkou aktivitou jásajícího obecenstva. Vyzkoušel rampu na pár skoků a ukázal, čeho je motorka schopná, když se to umí.


Pak se opět pustily do boje postupně všechny skupiny a bylo pořád na co koukat. Kolem sedmé večerní se ke startovnímu roštu naskládali všichni, kteří měli ve své motorce motor z Jawy Pionýr, a mezi jednotlivými stroji byl dost velký kontrast. Od kluků, co se šli vyblbnout s pařezem bez jakýchkoli větších úprav a akci spíš pojali jako exhibici i přes jejich velmi dobré výsledky v MX Vysočina předešlých let (M. Hubáček, M. Jindra), až po nadšené stavitele s nadupaným motorem točícím až 13 000 ot/min (stále je řeč o motoru z pincka!).


Následovalo finále 65 ccm, kde vyhrál první místo Jirka Dobeš (2. – V. Hurta, 3.- Z.Kobian) a finále třídy do 85ccm, kde na nejvyšším stupni stál Vašek Kovář (2.- D.Šíma, 3.-D.Procházka). V nejmenší třídě se účastnilo i pár odvážných mladých slečen, a to Eva Schneiderová a Daniela Feglarová. Výsledky je možné nalézt na www.race-mx.cz.

Po závodech během zpracovávání výsledků vyplnil čekání opět Mirek Lisý, který mimo zdařilých kousků pobavil publikum i scénkou coby pan Jouda, kterýho motorka nechtěla poslouchat a zdařile s ním mávala. Po trati se prohnal táta Tušla se synem na sportovních čtyřkolkách a předvedli řádění ve dvou stopách. Nastalo očekávané vyhlášení vítězů všech tříd, cenu si navíc odnesl i nemladší a nejstarší závodník, nejlepší fichtl a „besttrik“ na fichtlu. O další zábavu se starala kapela ZELENÁ PÁRA. Doufám, že na dalším závodě doufám uvidím víc lidí, co přijdou fandit začínajícím hvězdám, které za pár let můžou klidně jezdit světové poháry.


Jak se Vám líbil tento článek?
Průměr: 0.00
Známkováno: 0x

Vložení komentáře

Pokud chcete vložit komentář, tak se registrujte a přihlaste.TOPlist