Anaheim: Úvod AMA-SX s velkým překvapením

Vítězem prvního ze 17 závodů letošního "Mons­ter En­er­gy AMA Su­per­cross Cham­pi­ons­hip 2013" v Anaheimu se stal hodně překvapivě v kubatuře 450 SX Davi Millsaps před Treyem Canardem - takové pořadí na prvních dvou místech ale zřejmě nečekal opravdu nikdo. Favorizovaný Eli Tomas pak trumfoval jednoznačně v 250 SX.

Dnes v noci evropského času začalo mistrovství světa v supercrossu. Dějištěm prvního závodu byl Anaheim, tedy město ležící 60 kilometrů jihovýchodně od Los An­ge­les v kalifornském Oran­ge Coun­ty.

Finálová kvalifikace kubatury 250 SX se skončila v následujícím pořadí: Nejrychlejším byl Eli Tomac časem 57.3 sekundy, za kterým následovali Kenny Roczen 57.6, Martin Davalos 58.0, Ryan Sipes 58.2, Blake Baggett 58.4, Jason Anderson, Zach Osborne, Jake Canada, Malcolm Stewart a Christian Craig pak doplnili Top-10.

Ve finále na 15 kol kubatury 250 SX West nejlépe odstartoval Jes­sy Nel­son, brzy však havaroval a vzal s sebou také Ja­keho Ca­na­du a Bla­keho Bag­geta. Tím se dostal do čela Eli Tomac následován Kenny Roczenen, takže začal souboj mistra Západního pobřeží proti mistru světa v motocrossu MX 2 z roku 2011! Tomac své už své první místo nikomu nepřepustil a zhruba v polovině závodu vedl Eli Tomac s velkým náskokem sedmi sekund před Kenem Roczenem. Následovali Cole Seely, Jason Anderson, Malcolm Stewart, Tyla Rattray a Travis Baker. Šachovnicový praporek pak odmávl následující pořadí: Vyhrál Eli Tomac před Kenny Roczenem a stupně vítězů dokompletoval Cole Seely.
Anaheim 250 SX - West: 1. Eli Tomac – HON, 2. Ken Roczen – KTM + 6.444 sek., 3. Cole Seely – HON +11.553, 4. Jason Anderson – SUZ +19.684, 5. Malcolm Stewart – KTM + 24.068, 6. Ryan Sipes - SUZ + 28.540, 7. Zach Osborne – HON + 29.307, 8. Tyla Rattray – KAW + 30.244, 9. Max Anstie – SUZ + 33.004, 10. Michael Leib – HON + 34.672, 11. Kyle Cunningham – YAM + 37.654, 12. Christian Craig – HON + 39.157, 13. J. Savatgy – KTM + 41.456, 14. Blake Baggett – KAW + 1 kolo, 15. Travis Baker – YAM, 16. A Politelli – HON, 17.J Ramos – KAW, 18. J Nelson – HON, 19. J Canada – HON, 20. Martin Davalos – KAW.

Bodový stav 250 SX - West (Top 10): 1. Eli Tomac – 25 bodů, 2. Ken Roczen – 22, 3. Cole Seely – 20, 4. Jason Anderson – 18, 5. Malcolm Stewart – 16, 6. Ryan Sipes – 15, 7. Zach Osborne – 14, 8. Tyla Rattray – 13, 9. Max Anstie – 12, 10. Michael Leib – 11.
Kvalifikaci kubatury 450 SX vyhrál obhájce titulu a vítěz posledních dvou ročníků na tomto stadionu Ryan Villopoto časem 55.9 sekundy, a za ním skončili James Stewart 56.2, Davi Millsaps 56.8, Ryan Dungey 57.1, Trey Canard 57.3, Kevin Windham 57.3, Chad Reed 57.5, Broc Tickle 57.6, Justin Brayton 58,0, Jake Weimer 58.7, Justin Barcia 58.8, a Andrew Short jako 12. - 58.8.

Do finále závodu na 20 kol kubatury 450 SX nejlépe odstartoval Davi Millsaps před Treyem Canardem. Justin Barcia pak byl třetí. Ryan Dungey čtvrtý, Chad Reed pátý, James Stewart devátý a Ryan Villopoto až 13.

První čtveřice ve složení Millsaps, Canard, Barcia a Dungey jela skoro pohromadě, následovali s menším odstupem Chad Reed. A dále: Jake Weimer Andrew Short, James Stewart. Justin Brayton... Ryan Villopoto jako devátý. Během sedmého kola ale Ryan Villopoto padá!
V polovině závodu vedl Davi Millsaps, který jezdí za tým Rockstar Motosport Suzuki. Canard byl druhý, Barcia třetí, Dungey čtvrtý, Reed pátý, Stewart osmý a Villopoto 14.

V 17. kole se Canard přiblížil Millsapsovi na dostřel a dokonce ho předjel, třetí jel Barcia, ale také on havaroval...

Do posledního kola vedl sice Canard, ale Davi Millsaps nakonec tento dramatický závod vyhrál. Trey Canard je odmávnut jako druhý! a Ryan Dungey skončil třetí. Čtvrtý dojel Reed, přičemž Top-5 dokompletoval Jake Weimer. Stewart skončil až osmý a Villopoto po dalším pádu dokonce až 16.
Anaheim 450 SX: 1. Davi Millsaps – SUZ, 2. Trey Canard – HON + 2.297 sek, 3. Ryan Dungey – KTM + 13.479, 4. Chad Reed – HON + 28.203, 5. Jake Weimer – KAW + 29.212, 6. Andrew Short – HON + 33.547, 7. Justin Barcia – HON + 37.608, 8. James Stewart – SUZ + 40.794, 9. Justin Brayton – YAM + 42.464, 10. Kevin Windham – HON + 54.798, 11. Josh Grant – YAM + 56.338, 12. Matt Goerke – KTM + 58.352, 13. Kyle Chisholm – YAM + 1 kolo, 14. Weston Peick - SUZ, 15. Matt Lemoine – KAW, 16. Ryan Villopoto – KAW, 17. Vince Friese - HON, 18. Broc Tickle – SUZ, 19. R. Kiniry – HON, 20. Mike Alessi – SUZ.

Bodový stav 450 SX (Top 10): 1. Davi Millsaps – 25 bodů, 2. Trey Canard – 22, 3. Ryan Dungey – 20, 4. Chad Reed – 18, 5. Jake Weimer – 16, 6. Andrew Short – 15, 7. Justin Barcia – 14, 8. James Stewart – 13, 9. Justin Brayton – 12, 10. Kevin Windham – 11.

Na kompletní výsledky ze včerejška se pak můžete podívat zde.

Druhý závod se koná už příští sobotu v arizonském Phoenixu.