Šumavský Amater Cup - V Pacově startovalo 288 závodníků!

V sobotu, 14. července 2018 se na oblíbené motokrosové trati v Pacově konal pátý podnik motokrosového seriálu Šumavský Amater Cup (ŠAC) 2018. Pořadatelem akce byl Motosport Chýnov a na startu se sešlo letos zatím rekordních 288 jezdců!. Tradiční součástí tohoto závodu jednotlivců byla i soutěž amatérských družstev, do níž se letos přihlásilo celkem 29 týmů. Nechyběli ani závodníci z Rakouska a Polska.

Závodilo se ve třídách 85ccm, AMA125, AMA250, AMA450, Veterán 40+, Veterán 50+, ČZ, MX2 a OPEN.

Mezi nejmladšími jezdci ve třídě 85ccm dominoval úspěšný účastník MMČR Junior Jaroslav Kalný z týmu Motokrosová škola před Lubošem Kuchtou ze Soběhrd. O třetí místo se prali David Krejčí z AMK Mačkov, kterému se nakonec jen velice těsně podařilo uspět před Lukášem Hedrlínem z Motokrosové školy. Ve třídě AMA125 se nejlépe dařilo Romanu Šebestovi z JS MX Racing, když vyhrál obě jízdy před Rusem Iljou Smolinem a Matyášem Plchem z Extreme Motorsportu. Třída AMA250 již byla obsazena početněji a výsledky zde byly velice zamíchané. Nakonec jen díky lepší druhé jízdě celkově zvítězil lídr seriálu v této třídě Filip Maxa z Malonic před Davidem Matáskem z MSK Netolice. David Kübelbeck z Motoclubu Milevsko si nakonec odvezl místo třetí. Nejpočetněji byla obsazena třída AMA450, kde nastoupilo dokonce 51 jezdců. Zde získal plný počet bodů Jaroslav Kolman ze Strážného, který se do motokrosu vrátil po delší pauze, před Viktorem Šromem z týmu HR Technik. Zaslouženě třetí byl pak Miloš Vágner z Koutů.

Mezi Veterány nad 40 let se i navzdory horším startům dvakrát do čela vždy probojoval Marek Kraus z Motosportu Chýnov a celkově tak zvítězil před účastníkem MMČR v této třídě Michalem Buchtou z Prahy a Ladislavem Mikasem z týmu MM Motors CB – Bohemiastone. Mezi Veterány nad 50 let na jihu Čech dlouhodobě nikdo nemá na Milana Heřmana z Mototeamu Excel Racing, nicméně ve druhé jízdě mu dlouho konkuroval polský motokrosař Janusz Spiewok. Druhý se však po součtu bodů z obou jízd nakonec celkem překvapivě stal domácí pilot Jan Vondrů z AMK Pacov, třetí byl Tomáš Kučera z východočeského BV Racing teamu.

Třídě ČZ v Pacově vévodil Jan Hronek z týmu HR Technik. Druhý byl Radek Dlouhý z Týna nad Vltavou a třetí Pavel Machalický z JM Moto Žehustice. Mezi jezdci zvlášť bodované třídy nad 50 let byl vítězem Pavel Hrabák z Horní Břízy a kategorii nad 60 let vyhrál úspěšný reprezentant v Classic motokrosu Karel Kozák z AVZO teamu Merklín.

Třídě MX2 na jihu Čech letos vládne Pavel Beránek z SXS Teamu. Vévodí nejen přeboru SMS Jižní Čechy, ale nenašel přemožitele ani v závodě ŠAC v Pacově. Druhý byl Polák Michal Spiewok a třetí Aleš Procházka z Region RT. Ve třídě OPEN sice první jízdu vyhrál Rudolf Plch z Extreme Motorsportu, který pro změnu vévodí přeboru SMS ve třídě MX1, ale ve druhé jízdě musel po chybě v úvodu hodně dotahovat a nestačilo to pouze na pozdějšího vítěze závodu, Východočecha Petra Michalce z týmu Due Ruote, který dlouhodobě patří k úspěšným reprezentantům v závodech Mistrovství Evropy třídy OPEN. Třetí místo pak s jistou ztrátou získal Tomáš Kaňkovský z týmu Motokrosová škola.

V nabité soutěži týmů nakonec loňské vítězství obhájili jezdci Mototeamu Excel Racing ve složení Milan Heřman, Jan Hůda, Rudolf Plch a Matyáš Plch před týmem J.D.R.M, speciálně složeným pro tento závod družstev, v sestavě Jaroslav Kalný, Dominik Kovařík, Martin Andrusiv a Roman Šebesta. Třetí místo pak vybojovali jezdci Motosportu Chýnov ve složení Marek Kraus, Vladislav Mužík, Jan Roziňák a David Mužík.

Výsledky jednotlivců, včetně kompletních výsledků závodu družstev a fotogalerie z tohoto podniku najdete na webu pořadatele www.motosportchynov.cz