Juniorský motokros: Nejúspěšnější sezóna 2013

Český motokros má po letošní sezoně otevřenou cestu zpět mezi absolutní světovou špičku. Juniorští reprezentanti sdružení pod centrem CAMS MX ACADEMY na sebe letos upozornili na evropské úrovni několika skvělými výsledky, které v příštím roce mohou ještě vylepšit díky spolupráci s legendárním trenérem mládeže Hendrikusem „Harrym“ Evertsem.

Juniorský motokros: Nejúspěšnější sezóna 2013
„Letošní sezóna pro nás byla doslova přelomová. Ve Zdislavicích jsme dobudovali druhé výcvikové středisko v zemi, které je na rozdíl od jinínské základny nezávislé, a přestože nemá přístup k státním penězům, připravují se v něm nejkvalitnější čeští junioři,“ začíná s výčtem úspěchů motokrosové sezóny pod patronátem Českomoravské asociace motocyklového sportu (CAMS) Jiří Jankovský, člen nejužšího vedení motokrosové divize této asociace. Seznam skvělých výsledků juniorských motokrosařů CAMS zahrnuje třetí místo Jana Vondráška z mistrovství Evropy ve třídě do 125 ccm, vítězství Filipa Podmola v prestižním závodu italského národního šampionátu v Bibione i zásadní podíl na úspěchu českého týmu na letošním mistrovství světa v Jiníně.

„Je potřeba zdůraznit, že z deseti Čechů se do závodu dokázali kvalifikovat tři – Martin Krč, Jan Vondrášek a Filip Podmol. Všichni jsou to naši odchovanci a všichni se vešli do top ten. Ze zavedeného a dotovaného jinínského sportovního centra mládeže se nedokázal kvalifikovat nikdo,“ naráží Jankovský na netransparentní přidělování prostředků ze státního rozpočtu.

Navzdory výsledkům totiž CAMS i celé zdislavické centrum pro mládež fungují bez přístupu ke státním penězům. S minimem prostředků přesto vzniklo kvalitní tréninkové centrum, kterému v současnosti nechybí nic z běžných věcí potřebných pro výchovu motokrosové mládeže. Má dostatečnou ubytovací kapacitu, zázemí pro opravu a údržbu motocyklů, včetně zkušených mechaniků. K dispozici je i kvalitně vybavený kamión pro přepravu závodníků a strojů na závody po celé Evropě „Reprezentanti, kteří trénují v našem centru budovaném a spravovaném ze soukromých peněz porážejí rozdílem dvou tříd odchovance dotovaného zařízení. Za úplně absurdní pak považuji, že když naši jezdci přivezou body z evropského šampionátu, dotaci za to dostává Autoklub ČR, jehož jezdci jsou v mezinárodním srovnání méně konkurenceschopní,“ podotýká předseda divize CAMS Jiří Hejtík.

Sezona 2014: junioři CAMS pod křídly legendárního Evertse

Díky výsledkům českých juniorů a osobním kontaktům Jiřího Jankovského se do přípravy motokrosových talentů zapojí čtyřnásobný mistr světa a klíčová osoba sportovní výchovy mládeže továrny KTM Hendrikus „Harry“ Everts. Pro tuto spolupráci vznikne samostatná pobočka CAMS v Belgii. „Naším cílem je dostat české jezdce zpět mezi špičku, kam patřili Jiří Churavý, Jaroslav Falta a další. Jsme poctěni, že tyto legendy českého motokrosu s námi spolupracují a podporují naši snahu. Věřím, že díky týmu kolem Jirky Jankovského máme dostatečný potenciál vychovat jezdce patřící mezi světovou elitu,“ míní Abraham.

Dalšímu rozmachu českého motokrosu a náboru nových talentovaných jezdců by měly pomoci i dvě nové tratě, které CAMS MX ACADEMY začne budovat na pozemcích u Vlašimi. „Naším cílem je vytvořit tratě srovnatelné se západní konkurencí. Jen tak můžeme vychovávat jezdce, kteří budou s evropskou nebo světovou konkurencí držet krok,“ zdůrazňuje Jankovský. Díky spolupráci s KTM Univok navíc mladé jezdce motivují skutečně hodnotné ceny – dva nejlepší junioři tříd 65 a 85 ccm dostanou na nadcházející sezónu zdarma zapůjčeny dva motocykly značky KTM. „To vše ukazuje, že díky tvrdé práci a nadšení lidí kolem motosportu lze i s minimálními prostředky a bez podpory státu zajistit kvalitní zázemí pro sport a pro výchovu mládeže. Samozřejmě se nabízí otázka, podle jakého klíče se prostředky pro motosport rozdělují a jak efektivně jsou využívány,“ uzavírá Jiří Hejtík.

Úspěchy jezdců divize motokrosu CAMS v sezoně 2013

Filip Podmol

2.místo Mistrovství světa družstev – Jinín
11.místo Mistrovství světa třídy 125ccm – Jinín
4.místo semifinále Mistrovství Evropy – Anglie
1.místo Mistrovství Itálie – Bibione
5.místo Mistrovství Itálie – Esanatoglia
2.místo Mezinárodní mistrovství ČR juniorů (AČR)
2.místo Inter mistrovství ČR (CAMS)

Jan Vondrášek

3.místo Mistrovství Evropy třídy 125ccm – Francie
5.místo Mistrovství Evropy motokrosu národů družstev – Francie
5.místo semifinále Mistrovství Evropy – Loket nad Ohří
4.místo Mistrovství Itálie – Bibione
7.místo Mistrovství Itálie – Esanatoglia
1.místo Mezinárodní mistrovství ČR juniorů – Loket nad Ohří (AČR)
1.místo Inter mistrovství ČR třídy MX2 Junior – Ledeč nad Sázavou (CAMS)

Martin Vondrášek

5.místo Mistrovství Evropy motokrosu národů družstev – Francie
10.místo Mistrovství Německa v superkrosu – Chemnitz
4.místo Mezinárodní mistrovství ČR juniorů – Přerov (AČR)
6.místo Inter mistrovství ČR třídy 85ccm (CAMS)

Tisková zpráva Výkonného výboru Divize motokrosu CAMS.

Jak se Vám líbil tento článek?
Průměr: 1.00
Známkováno: 2x

Vložení komentáře

Pokud chcete vložit komentář, tak se registrujte a přihlaste.TOPlist