JKP v motokrosu – Závod v Jiníně přilákal víc jak dvě stovky jezdců

V sobotu, 18. srpna se jel po třech letech přestávky jihočeský KP v motokrosu v Jiníně. Jednalo se o pátý podnik seriálu a závodilo se za opravdu letního počasí. Že si jezdci jihočeského střediska mohli opět zazávodit na této oblíbené trati, mohou vděčit především novému nájemci tohoto areálu Autoklubu ČR Jaroslavu Kalnému z MX-Enduro parku Jinín. Tento bývalý držitel Zlatého volantu v rallycrossu udělal s partou nadšenců kolem sebe od jara v areálu opravdu hodně moc práce. Však si také při dopolední rozpravě oprávněně vysloužil velký aplaus.

Trať doznala hned několika změn jednak ve svém profilu, vyřešilo se i její zavlažování a nemalé změny byly provedeny též v zázemí této tratě. Závodilo se ve třídách 65ccm, 85ccm, Hobby MX2, Hobby MX1, Veterán, MX2 a MX1.

V juniorských třídách se objevila velice zajímavá konkurence – ostatně Jinín bude hostit 13. října finálový závod MMČR Junior, takže to byla výborná příležitost vyzkoušet si trať. Obě jízdy třídy 85ccm vyhrál Adam Máj ze Zvole, dvakrát druhý byl Julius Mikula z JD Gunex KTM RT. Také na třetím místě se v obou jízdách objevil další jezdec JD Gunex KTM RT David Vondrák. Mezi zvlášť hodnocenými jezdci třídy 65ccm zvítězil skoro domácí jezdec Václav Janout z Multi Air Jama CZ RT.

Mezi jezdci třídy Hobby MX2 kraloval při absenci lídra seriálu Petra Dubského v obou jízdách se slušným náskokem Petr Farkaš ze západočeského Stodu před Petrikem Holubem z HH Racing Teamu. Třetí Jiří Fico z Nové Role si odvezl bronz především díky konstantním výkonům v obou jízdách. V kategorii Hobby MX1 zvítězil navrátilec Jaroslav Kolman ze Strážného. Dvakrát si poradil s Václavem Kratochvílem z Halže, který nakonec skončil druhý před Jiřím Fenclem z Uzeniček.

Ve třídě Veterán to bylo celkem zamotanější. Možná i proto, že se před jejich jízdami muselo o přestávkách vždy celkem více zakropit, aby se trať udržela během celého dne v bezprašném stavu, což se nakonec pořadateli podařilo. Vítězství si nakonec odvezl Rakušan Daniel Doppler z Motosportu Chýnov. Ten sice ve druhé jízdě nestačil na jihomoravského jezdce Zděňka Pučálku z týmu KRTZ, ale stačilo to na celkové vítězství. Právě Pučálka v první jízdě na jednom skoku chyboval, spadl, musel hodně dotahovat a celkově to tedy dalo místo druhé. Domácí Ladislav Mikas z MM Motors CB – Bohemiastone měl dobré úvody jízd, nicméně celkově byl až třetí. Zvlášť hodnocení Veteráni 50+ patřili jak jinak než Milanu Heřmanovi z Moto Team Excel Racing. Veteránům nad 60 let vévodil nestárnoucí Jaroslav Potůček z Kříše.

Ve třídě MX2 (HR Technik Cup) přijel do Jinína přední jezdec třídy MMČR třídy MX2 Junior Dušan Drdaj z Yamaha Čepelák RT. Dvakrát si jasně poradil s dalším výborným jezdcem této třídy Pavlem Dvořáčkem SMX Teamu Rudník. Třetí místo bral další jezdec MMČR Junior Daniel Stehlík z JD Gunex KTM RT, na lídra jihočeského seriálu třídy MX2 Pavla Beránka z SXS Teamu zbylo až místo čtvrté. Páté místo vybojoval Martin Venhoda z RT Motokrosová škola.

V prestižní třídě MX1 (HR Technik Cup) to vypadalo skoro jak na MMČR. Do Jinína zavítal Martin Michek z Buksa/Ados KTM RT a dle očekávání obě jízdy suverénně vyhrál. Také celkově druhý Petr Bartoš, devětatřicetiletý patnáctinásobný mistr ČR, neměl moc práce, aby si vyzávodil celkové druhé místo. Boje o letošní titul krajského přeborníka se sváděly až za touto hvězdnou dvojicí. Třetí byl nakonec především díky výborné druhé jízdě, kdy dokonce skoro dvě kola vedl, Rudolf Plch z Extreme Motorsportu, bodově nastejno s celkově čtvrtým Michelem Gregorem z Vrtal MX teamu. Páté místo bral nakonec po výpadku Petra Michalce David Kainzmaier z SMS Nepomuk.

Dalším podnikem pokračuje jihočeský KP v motokrosu v neděli, 16. září ve Voticích.