Evropský Motokros národů vyhráli Nizozemci, Češi 7.

Evropský Motokros národů se letos stal kořistí týmu Nizozemska, stříbrní skončili favorizovaní Francouzi a třetí místo obsadili naši východní sousedi ze Slovenska. Českému výběru se po nadějné sobotní kvalifikaci v bulharském Savlievu nezadařilo a skončil nakonec až sedmý.

Evropský Motokros národů se jel na trati v bulharském Savlievu, známé z klasického motokrosového mistrovství světa. Okruh s tvrdým podkladem má 1695 metrů, závodní víkend navštívilo 5000 fanoušků. Nizozemci vyhráli tento týmový závod podruhé za sebou, tentokrát s náskokem pěti bodů na Francii. Šokem byli Slováci, kteří zaujali poslední místo na bedně, a to až po 12. příčce v kvalifikaci. Jednoho z velkých favoritů Itálii pronáslovala smůla a squadra azzura dojela až pátá. Všechno mělo na svědomí počasí. V sobotu se jelo za sucha, přes noc ale začalo pořádně pršet a jezdci se trápili už v nedělním ranním warm-upu. Když začala první ze tří finálových jízd, déšť jako zázrakem ustal, ale trať stejně zústala velmi kluzká a ošidná. Jezdci navíc jen velmi obtížně hledali na trati ideální stopu.
Krátce po startu první jízdy, ve které startovali jezdci kategorií EMX1 a EMX2, zůstala velká část jezdeckého pole viset v hromadné havárii. Holeshot vybojoval Nizozemec Herjan Brakke, ale o vedení přišel jezdeckou chybou a pádem. Stejně tak pádem skončilo vedení Slovince Šipeka. Toho využil domácí jezdec Petar Petrov, který se dostal do čela a nakonec i vyhrál s pohodlným náskokem 25 sekund, následován Nizozemci Herjanem Brakkem a Donnym Bastemeijerem. Pro pád propadl z druhého na konečné páté i u nás dobře známý Francouz Potisek. Ještě hůř dopadl jeho krajan Tixier, kterému v hromadném pádu skončil na zádech jiný jezdec a pro velkou bolest musel vzdát. Ital Monni, vítěz kvalikačnho závodu EMX1, zase v hromadném pádu poničil svůj motocykl tak, že musel odstoupit. Z Čechů byl Petr Bartoš (KTM) klasifikován s kolem ztráty jako třináctý, Martin Michek s devíti koly ztráty jako dvacátý. Po první jíždě vedli Nizozemci, Češi byli sedmí.
Před druhou jízdou už byla trať v mnohem lepším stavu, ale stále velmi náročná. Startovali jezdci tříd EMX2 a EMX Open. Po holeshotu Slováka Šimka znovu vyhrál Petrov, tentokrát ale druhou příčku vybojoval Francouz Jordi Tixier a třetí dojel jeho krajan Dylan Ferrandis. Naše naděje pozvedl devátým místem Martin Žerava (Honda), bohužel Petr Bartoš dojel se ztrátou dvou kol dvacátý. Do závěrečné jízdy startovali Češi na osmé pozici, na čele byli Slováci, kteří za to vděčili velmi vyrovnaným výsledkům ze dvou předcházejících jízd. Slováky pronásledovali Francouzi a Slovinci. Čtvrtí byli Bulhaři a pátí Nizozemci. Ti ale předvedli skvělý finiš, když jejich jezdci skončili ve třetí jízdě na druhém a čtvrtém místě, a to je vyneslo na konečné první místo v soutěži družstev. Stříbrní Francouzi si připsali v poslední jízdě páté a šesté místo, Slovákům zajistil bronz Tomáš Šimko devátým místem. Třetí jízdu (EMX1 & EMX OPEN) vyhrál po svém holeshotu Ital Manuel Monni (Honda), třetím místem se blýskl Žerava, osmým Michek (na spodním snímku). Martin Žerava tak vybojoval celkově druhé místo v kategorii Open, naši ale nakonec skončili sedmí. A to si v trénincích a kvalifikacích vedli skvěle. V kvalifikačním závodě třídy MX2 zajel Petr Bartoš páté místo, ve třídě MX1 dojel Martin Michek na druhém místě a ve třídě OPEN dojel Martin Žerava čtvrtý. Po sobotě jim patřilo druhé místo a naděje byly vysoké...

Výsledky ze Savlieva

Race 1:
1. Petar Petrov (BUL, Yamaha), 36:27.299; 2. Herjan Brakke (NED, Yamaha), +0:25.154; 3. Donny Bastemeijer (NED, Honda), +0:56.443; 4. Tim Gajser (SLO, KTM), +1:01.468; 5. Milko Potisek (FRA, Honda), +1:20.039; 6. Martin Kohút (SVK, KTM), +1:23.610; 7. Jozef Kulhavý (SVK, Suzuki), +1:25.155; 8. Mihail Cociu (MDA, Honda), +1:45.892; 9. Nikolaj Kumanov (BUL, Yamaha), +1:51.833; 10. Lukasz Lonka (POL, Honda), +1:54.373;...13. Petr Bartoš (CZE, KTM) -1 kolo, 20. Martin Michek (CZE, KTM) -9 kol

Race 2
1. Petar Petrov (BUL, Yamaha), 35:09.980; 2. Jordi Tixier (FRA, KTM), +0:04.746; 3. Dylan Ferrandis (FRA, KAW), +1:27.897; 4. Tomáš Šimko (SVK, KTM), +1:28.881; 5. Donny Bastemeijer (NED, Honda), +1:33.204; 6. Tim Gajser (SLO, KTM), +1:36.476; 7. Samuele Bernardini (ITA, KTM), +1:43.666; 8. Dennis Ullrich (GER, KTM), +1:49.856; 9. Martin Žerava (CZE, Honda), +2:01.455; 10. Klemen Gercar (SLO, KTM), +2:02.746;...20. Petr Bartoš (CZE, KTM) -2 kola

Race 3:
1. Manuel Monni (ITA, Honda), 34:33.478; 2. Ceriel Klein Kromhof (NED, Honda), +0:13.483; 3. Martin Žerava (CZE, Honda), +0:25.183; 4. Herjan Brakke (NED, Yamaha), +0:26.321; 5. Milko Potisek (FRA, Honda), +0:52.387; 6. Dylan Ferrandis (FRA, KAW) +1:02.409; 7. Oleksandr Pashchynskiy (UKR, KTM), +1:16.209; 8. Martin Michek (CZE, KTM), +1:21.681; 9. Tomáš Šimko (SVK, KTM), +1:28.677; 10. Lukasz Lonka (POL, Honda), +1:29.439;