Evropské Mistrovství motocrossu třídy Classic

V sobotu 24.4.2010 se jel v Přerově jeden ze seriálu závodů Evropského Mistrovství motocrossu třídy Classic. Závod připravil Paskovský klub AVZO DPB Paskov v čele s Miroslavem Hanáčkem a jeho rodiny. Na startu prvních rozjížděk se postavilo přesně 148 závodníků z celé Evropy a také jeden účastník z USA.

V sobotu se v Přerovské rokli sešla motokrosová špička 60, 70 a 80 let minulého století. Zní to divně „minulého století“ ale v roce 2010 je to realita. Depo bylo plné a největší plochu zabírala domácí reprezentace.
Moje první kroky vedly do depa, abych vyfotil ještě naleštěné krasavice na stojanech jak čekají na svůj velký závod. Bylo jasně vidět, kdo kraloval světu a motokrosovému sportu té doby. Naleštěné stroje ČZ, všech v té době vyráběných kubatur, stály téměř všude. Nechyběly ani naše stroje JAWA. A ze zahraničních to byly, BSA, ESO, Bultaco, Husqvarna, Maico, Greeves, Matchless, Lito, Triosa a nevím co ještě . Zkrátka přehlídka veteránů, ale jenom dle data výroby. Na trati předvedly, že jsou stále spolehlivé a velice výkonné.
Závodníci teprve snídali a mechanici ještě dolaďovali poslední detaily. Hned po ránu byly otevřeny i „stánky“ s náhradními díly. Bylo to zajímavé hlavně tím, že kdyby někdo potřeboval teď hned sestavit na místě nový stroj ČZ dal by ho okamžitě dohromady z dílů, které byly k dispozici. Jak se vyjádřili někteří dříve narození hosté, tolik strojů snad ani nebylo vyrobeno, kolik je jich na místě samém. Po osmé hodině ranní se začaly nahřívat první motory na tréninky.Kategorie 66+ se rozjela do večer vykropené trati a hned za první nerovností se to trošku vyzkládalo, ale všichni nasedli a pokračovali jako za mlada. Celé dopoledne pokračovaly tréninky a první pohled na trať začal přesvědčovat diváky,že v žádné kategorii to nebude projížďka „dědečků“po motokrosové trati.
Po dvanácté hodině se konalo slavnostní zahájení mistrovství a všechna družstva nastoupila do prostoru startu. Za hlavního pořadatele je uvítal organizátor této akce pan Miroslav Hanáček z Motokrosu Paskov, který vzpomenul historii motokrosu v Přerovské rokli a zvučná jména závodníků, kteří za dobu její existence proháněli své stroje po ní. Celkem se sešli závodníci ze 13 zemí Evropy a jeden závodník reprezentoval i USA. Ve 13 hodin odstartovali závodníci kategorie 66+ na strojích vyrobených do roku 1962, ke své první rozjížďce na 15 min + jedno kolo. Hlavní podívanou pro diváky se staly rozjížďky kategorie 60+, ve které startovali za Českou republiku Miroslav Hanáček a Jiří Stodůlka oba na strojích ČZ. Hned od startu vystřelili na trať jako v dobách největší slávy a jejich souboj byl ozdobou celého dne. Bojovali od začátku až do konce obou rozjížděk. V cíli první rozjížďky byl rychlejší asi o dva centimetry Jiří Stodůlka (informace časoměřičů) a ve druhé rozhodující rozjížďce zvítězil Miroslav Hanáček.
Kategorie 50+ a 35+ rovněž přinesly několik hezkých soubojů a staly se kořistí zahraničních jezdců.Přerovský závod byl prvním podnikem Mistrovství Evropy veteránů classik 2010 a další dva závody se pojedou v květnu Německém Neidenu a v čerenci v Rhenenu v Holandsku.
Pořadatelem Přerovského závodu byl Motokros Paskov. Pan Hanáček s rodinou připravili velice solidní a všemi velmi dobře hodnocený závod evropské úrovně.