Mistrovství světa v sidecarcrossu už tento víkend v Kramolíně

Kramolín u Nepomuka je již tradičně hostitelem Velké ceny ČR v sidecarcrossu. Tato motoristická disciplína u nás má nejen velkou tradici, ale dokonce i úspěšné reprezentanty. To je mimo jiné i důvod, proč se každoročně do Kramolína vydají tisícovky diváků. Již tento víkend, 13.-14. května 2017, budou moci diváci fandit hned deseti českým posádkám. Trať má velice dobré renomé též v zahraničí, a proto je mezi diváky vždy i mnoho cizinců. Trať je specifická tím, že je hodně rychlá a má velké převýšení. Kvalitní je i její zázemí.

Kapitoly článku

Tradiční pořadatel Velké ceny České republiky v této disciplíně, AMK Nepomuk v AČR, je na akci vzorně nachystán, přípravy však rozhodně nebyly vzhledem k počasí jednoduché. Předseda pořádající organizace Daniel Krob k tomu říká: „První závodníky očekáváme ve středu, jelikož se nyní jelo na Ukrajině, a tak se přesouvají rovnou k nám. Během příprav tratě na závod dlouhodobě pršelo, tak jsme měli celkem problém vyvozit zeminu ze spodku trati nahoru, ale nakonec jsme to zvládli. Museli jsme... V profilu tratě došlo k velké úpravě levé zatáčky po sjezdu u lesa. Rozšířili jsme i depo o jedno nové spodní „patro“."

V seriálu Mistrovství světa se odjely už dva závody. Ten první v Holandsku a ten druhý před více jak desetitisícovou diváckou kulisou na Ukrajině uplynulý víkend. Tento závod vyhrála nizozemská posádka Willemsen - Bax, ale figuruje průběžně až na čtvrtém místě za britskou posádkou Brown - Millard. Druhá je díky stabilně výborným výkonům francouzsko-lotyšská posádka Giraud – Mucenieks, ale s červenou tabulkou lídra seriálu MS se v Kramolíně představí nizozemsko-francouzská posádka Bax - Musset.

Z českých posádek si nejlépe vedou bratři Tomáš a Ondřej Čermákové, kteří po dvou závodech s padesáti světovými body průběžně zaujímají výborné osmé místo. „Čelo MS je velice vyrovnané, v Kramolíně budou hodně rozhodovat starty. Na této trati je také důležitý výkon motocyklu, takže budeme v týdnu před závodem ještě ladit motor a to i s ohledem na počasí a tedy i povrch tratě. Chceme každopádně všechny fanoušky pozvat na tuto akci, protože se určitě bude na co dívat…!“ zve do Kramolína diváky Tomáš Čermák. Jeho „mitfára“ a zároveň bratr Ondřej utrpěl na Ukrajině při sobotní kvalifikaci zranění po kolizi s nizozemskou posádkou. Ještě ten den mu tržnou ránu na zádech v místní nemocnici sešili (osm stehů), ale v nedělním závodě tato česká reprezentační posádka na startu nechyběla a celkově vybojovala krásné páté místo. I to mimo jiné svědčí o tom, že sajdkárkrosaři jsou hodně drsní chlapíci!

Dobře si v bojích o světové body vede též posádka Tomáš Vejchoda – Miroslav Zatloukal, kteří jsou s osmnácti body průběžně patnáctí. „Je to domácí Grand Prix, na které se letos poprvé s Tomášem představíme spolu. Po úspěšném předchozím závodě MS na Ukrajině se rozhodně budeme snažit na tento výsledek navázat. Na domácí diváky se už moc těšíme. Sice to pro nás bude větší zodpovědnost a i vetší nervozita, ale vydáme ze sebe určitě maximum…!“ slibuje za posádku Miroslav Zatloukal.

V TOP 20 letošního MS figurují po dvou závodech ještě Martin Vrátný – Radek Vitoň (18. místo) a Lukáš Pudlo s Václavem Hotovým (19. místo). To vše nasvědčuje tomu, že čeští diváci budou rozhodně mít komu fandit a ambice by mohly být i na světové pódium! Kvalifikovat se pokusí také další české posádky Peč-Krejčí, kteří už mají letos také jeden světový bod, dále pak Pokorný-Dubský, bratři Janouškové, Boukalové, Hrochové a Králíček-Vybíral.

Ve vloženém závodě historických sidecar nebude v mezinárodně obsazeném startovním poli chybět například vitální několikanásobný exmistr světa Švýcar Hansi Bächtold se spolujezdcem Danielem Köppli, a nebo vždy dobře naladěný motoristický všeuměl Josef Peták s Petrem Lundákem.

Dalším vloženým závodem bude Classic motokros, tedy závodníci na historických motokrosových strojích do roku výroby 1975. Na startu se představí i naši reprezentanti v této disciplíně, kteří úspěšně zahájili svůj evropský seriál závodů ME Classic Motocross minulý víkend ve Stříbře.

Sobotní program (13.5.2017) začne volným tréninkem sidecar v 10:00 hod. a odpoledne budou na programu vždy zajímavé a napínavé kvalifikační jízdy. V neděli (14.5.2017) se prvně rozezní motory veteránských motokrosových strojů Classic již v 8:45 hod., budou následovat tréninky veteránských sidecar a zahřívací kola mistrovských sidecar. První jízda MS Side odstartuje ve 13:15 hod.

Zde je informace o vstupném, které je možné si zakoupit na místě:

DOSPĚLÍ / ADULT:
Sobota / Saturday 200 Kč / 8 €
Neděle / Sunday 350 Kč / 17 €
Sobota + Neděle / Saturday + Sunday 450 Kč / 23 €
DĚTI / CHILD (7 – 15 let / years):
Sobota / Saturday 50 Kč / 2 €
Neděle / Sunday 100 Kč / 4 €
Sobota + Neděle / Saturday + Sunday 125 Kč / 5 €
Volný vstup dítě 0 – 6 let / Free access child 0 – 6 years
Poplatek za parkování na 1 den / Parking Fee for one day 50 Kč / 2 €
Poplatek za víkendové táboření za vozidlo / Weekend camping (Fee for the car) 300 Kč / 12 €
Program / Programme 25 Kč / 1 €

"Rozhodně si nadcházející víkend nenechte ujít tento vrcholný motoristický sportovní zážitek, kterých během roku na našem území není tolik k vidění a kde navíc čeští reprezentanti mohou bojovat o světové vavříny!" Evžen Zadražil, tiskový mluvčí závodu.

Informace o redaktorovi

Petr Czyž - (Odebírat články autora)

POKRAČOVAT V DALŠÍ KAPITOLE

Kapitoly článku

Jak se Vám líbil tento článek?
Hodnocení (0x):TOPlist