V Mexiku zářili Gajser a Covington

Vítězi čtvrtého závodu motokrosového mistrovství světa, Velké ceny Mexika v Leonu, se stali Slovinec Tim Gajser na tovární Hondě ve třídě MXGP a Američan Thomas Covington na Husqvarně ve dvěstěpadesátkách. Oba tak dokonale proměnili pole position, které vybojovali v sobotu.

Po startu první jízdy třídy MX2 se do čela dostal v Jižní Africe narozený Nizozemec Calvin Vlaanderen na KTM spolu se Švýcarem Jeremy Seewerem (Suzuki). Jezdecký vláček za nimi s odstupem tří sekund vedli ve druhém kole Belgičan Justin Lieber (KTM) a vítěz dvou letošních Grand Prix Lotyš Pauls Jonass (Red Bull KTM Factory). Od třetího kola se začal Seewer, který byl před sezonou pasovaný na jednoho z nejžhavějších kandidátů na dvěstěpadesátkový titul, svému největšímu soupeři postupně vzdalovat. V šestém kole už na něj měl pět sekund, na Vlaanderena se navíc dotáhl Lieber a Jonass byl stále na dohled. Majitel pole position Američan Thomas Covington jel na své Husqvarně šestý. O kolo později začal zrychlovat Jonass, předjel Liebera a v kole devátém I Vlaanderena. Vedoucí Seewer už byl v té chvíli ale příliš daleko, měl devítisekundový náskok, a tak se Jonass zaměřil na souboj se stále dotírajícím Lieberem. Do toho ještě vstoupil Francouz Benoit Paturel na Yamaze, který se dopředu probíjel po ne zcela vydařeném startu. A byl to právě on, kdo nejlépe zvládnul koncovku, a skončil druhý ze Seewerem a před třetím Lieberem. Vadnoucího Jonasse ještě předjel i Covington. Vlaanderen bral šesté místo, ale určitě pomýšlel na vyšší umístění.

Po startu druhé jízdy třídy MX2 se vytvořilo pořadí Jonass, Covington a Lieber. Vítěz první jízdy Seewer jel šestý, Paturel zcela na konci jezdeckého pole. Ve druhém kole se Seewer probil na páté místo, zatímco vepředu Jonass ostatním trochu poodjel. V pátém kole se už Švýcar na tovární Suzuki dostal na čtvrté místo, hned za vedoucí trojici. O něco později šel do čela Covington, Seewer se probil už na třetí pozici přes Liebera a usadil se za zadkem Jonasse. Američan Covington měl od půlky závodu náskok přes pět sekund a bylo jasné, že pokud neudělá chybu, vyhraje. Souboj za ním se nakonec stal kořistí Jonasse, třetí místo doslova vydřel po tvrdém souboji se Seewerem Belgičan Lieber. Tento bodový zisk stačil Švýcaru Seewerovi na druhé místo v hodnocení Grand Prix Mexika za vítězným Covingtonem a navýšení jeho náskoku v průběžné tabulce mistrovství světa. Jednadvacetiletý Covington vyhrál teprve druhou Grand Prix v kariéře, předtím triumfoval rovněž v Mexiku v roce 2015.

První jízda třídy MXGP byla velmi nudná. Po startu udělali v čele dvojblok jezdci tovární Hondy Tim Gajser a Jevgenij Bobryšev, slovinský majitel pole position pak začal ujíždět. Rus Bobryšev bez větších problémů držel druhé místo a také za ním bylo pořád stejné pořadí až do konce - Francouz Gauthier Paulin (Husqvarna), Ital Antonio Cairoli (KTM) a Belgičan Jeremy Van Horebeek (Yamaha), V desátém kole  měl obhájce titulu k dispozici náskok deset sekund, v cíli pak sekund patnáct. Cairoli v závěru tlačil na třetího Paulina, ale nepředjel ho.

Gajser si svou spanilou jízdou zopakoval i ve druhé jízdě, i když už mu záda nehlídal jeho týmový parťák u Hondy Bobryšev, který odstartoval až okolo desátého místa. Za těchto okolností šel za Gajsera osminásobný mistr světa Cairoli, třetí byl v prvních kolech Francouz Paulin, kterého naháněl Belgičan Clement Desalle na Kawasaki. V šestém kole měl Gajser na Cairoliho náskok čtyři sekundy, Paulin ztrácel už přes 15 sekund, přes Desallea se přehnal jeho krajan Van Horebeek. Do konce jízdy už se mezi předními jezdci nic nestalo, pouze na čtvrté místo vyšplhal Švýcar Arnaud Tonus na Yamaze. Celá Grand Prix Mexika třídy MXGP se tak zařadila mezi nejméně zajímavé závody posledních let. Pořadí Velké ceny: Gajser-Cairoli-Paulin, talentovaný Slovinec vede před návratem do Evropy pořadí MS o dvacet bodů před Cairolim.