MXON 2014: Nejrychlejší Belgičané, Francouzi a Britové

Osmašedesátý ročník Motokrosu národů v lotyšském Kegumsu v sobotu zahájily jako první tréninkové jízdy a o něco později kvalifikační závody tříd MXGP, MX2 a Open. Do hlavního závodu postoupilo devatenáct družstev v čele s reprezentací Belgie, Francie a Velké Británie. Reprezentaci České republiky patří jednadvacátá pozice, takže musí absolvovat finále B, kde vítěz postupuje do hlavního závodu.

Dřív než zaburácely motory a jezdci vyrazili do písku lotyšské motokrosové dráhy, proběhlo losování v jakém pořadí si budou jezdci vybírat místo na startu sobotních kvalifikačních závodů. Pole position si vylosovali Izraelci, Češi měli deváté místo a obhájci titulu Belgičané třiadvacáté.
První trénink třídy MXGP vyhrál časem 1´46,259 sekundy ruský závodník Aleksandr Tonkov. Na druhém místě se umístil Francouz Gautier Paulin a třetí nejrychlejší byl německý reprezentant Maximilian Nagl. Český zástupce František Smola trénink dokončil s pětadvacátým časem 1´56,704 sekundy. V tréninku třídy MX2 zajel nejrychleji Ital Antonio Cairoli, který na KTM nastavil maximum na 1´46,510 sekundy. O půl sekundy pomalejší byl Američan Jeremy Martin na Yamaze a třetí jezdec Velké Británie Tommy Searle na Itala ztratil něco přes sekundu. Český závodník Václav Kovář byl s časem 1´55,460 sekundy pětadvacátý. Třídu Open vyhrál časem 1´45,310 sekundy Američan Eli Tomac před Francouzem Stevenem Frossardem a třetím v pořadí Britem Deanem Wilsonem. Čech Martin Michek byl s časem 1´52,115 sekundy šestnáctý.
Po trénincích následovaly kvalifikační závody tří kategorií, kde kombinace výsledků jednotlivých jezdců určily celkové pořadí reprezentačních družstev, přičemž ten nejhorší výsledek se škrtal. Prvních devatenáct postupuje rovnou do hlavního závodu, družstva od dvacátého po dvaatřicáté místo se utkají v neděli dopoledne ve Finále B o jedinou postupovou pozici do hlavního závodu, který je na programu v neděli dopoledne.

Třída MXGP – kvalifikační závod

První kvalifikační závod odstartovali jezdci třídy MXGP. V čele závodního pole jel Filip Bengtsson, následován Rusem Aleksandrem Tonkovem, na kterého útočil Američan Ryan Dungey. Francouz Gautier Paulin byl mimo první pětici, ale rychle se ji začal přibližovat a na čtvrté místo se posunul v době, kdy zuřila bitva o vedení mezi trojicí Bengtssonem, Tonkovem a Dungeyem. Od poloviny kvalifikačního závodu měl problémy vedoucí jezdec Švéd Bengtsson a postupně se propadl pořadím. To už byl vpředu Belgičan Jeremy Van Horebeek, který se nenápadně zavěsil za Američana, jehož po chybě předjel a byl rázem druhý. První kvalifikační klání ukončil Gautier Paulin, druhý byl Jeremy Van Horebeek a třetí Ryan Dungey. Čech František Smola byl dvaadvacátý.

MXGP - Kvalifikační závod (Top10): 1. Gautier Paulin (FRA, Kawasaki), 25:19.817; 2. Jeremy Van Horebeek (BEL, Yamaha), +0:02.363; 3. Ryan Dungey (USA, KTM), +0:03.469; 4. Maximilian Nagl (GER, Honda), +0:09.991; 5. Shaun Simpson (GBR, KTM), +0:23.183; 6. Rui Goncalves (POR, Yamaha), +0:24.626; 7. Aleksandr Tonkov (RUS, Husqvarna), +0:26.533; 8. Matiss Karro (LAT, KTM), +0:28.398; 9. Filip Bengtsson (SWE, KTM), +0:29.476; 10. Davide Guarneri (ITA, TM), +0:38.277 ... 22. František Smola (CZE, KTM), +1kolo

Třída MX2 – kvalifikační závod

Kvalifikační závod vyhrál italský osminásobný světový šampion Antonio Cairoli, když v jeho úvodní části byl až za hranicí první desítky. Ital dokázal zmobilizovat síly a skvělou jízdou projel polem jezdců, aby tři kola před koncem převzal vedení. Na druhém místě skončil Glenn Coldenhoff a o třetí pozici bojoval až do konce Švýcar Jeremy Seewer s Francouzem Dylanem Ferrandisem. Vůbec se nedařilo americkému zástupci Jeremy Martinovi, který havaroval a ze závodu odstoupil. Český závodník Václav Kovář byl v sedle KTM třiadvacátý.

MX2 – Kvalifikační závod (Top10): 1. Antonio Cairoli (ITA, KTM), 25:35.956; 2. Glenn Coldenhoff (NED, Suzuki), +0:05.285; 3. Jeremy Seewer (SUI, Suzuki), +0:07.289; 4. Dylan Ferrandis (FRA, Kawasaki), +0:08.057; 5. Tommy Searle (GBR, Kawasaki), +0:27.773; 6. Harri Kullas (EST, KTM), +0:29.099; 7. Alex Martin (PUR, Yamaha), +0:32.577; 8. Thomas Kjer Olsen (DEN, Yamaha), +0:47.519; 9. Martin Barr (IRL, KTM), +0:57.440; 10. Kaven Benoit (CAN, KTM), +1:02.213 … 23. Václav Kovář (CZE, KTM), +1kolo

Třída Open – kvalifikační závod

Po startu šel do vedení jezdec Velké Británie Dean Wilson následován Belgčanem Kevinem Strijbosem a Estoncem Tanel Leokem. Ještě před koncem prvního kola šel do vedení Belgičan Strijbos a kvalifikační závod bez větších problémů vyhrál. Na druhé místě pokračoval Dean Wilson, třetí jel Tanel Leok, ale za ním se už přibližoval slovinský talent Tim Gajser, který měl po pádu v tréninku zle naražená žebra. To mu ale nezabránilo, aby parádní jízdou dvě kola před koncem Estonce předjel a umístil se na třetím místě za Deanem Wilsonem. Perfektně zajel Martin Michek, který jen těsně minul první desítku a skončil jedenáctý.

OPEN – Kvalifikační závod (Top10): 1. Kevin Strijbos (BEL, Suzuki), 25:36.461; 2. Dean Wilson (GBR, Kawasaki), +0:13.030; 3. Tim Gajser (SLO, Honda), +0:14.358; 4. Tanel Leok (EST, TM), +0:17.281; 5. Steven Frossard (FRA, Kawasaki), +0:18.572; 6. Dennis Ullrich (GER, KTM), +0:44.938; 7. Marc de Reuver (NED, Honda), +0:46.449; 8. Eli Tomac (USA, Honda), +0:48.024; 9. David Philippaerts (ITA, Yamaha), +0:55.434; 10. Arnaud Tonus (SUI, Kawasaki), +1:09.736; 11. Martin Michek (CZE, KTM), +1:12.009