MXON 2013 pro Belgii, Češi patnáctí

Jejich jezdci nevyhráli ani jednu jízdu, ale jako vždy rozhodovala vyrovnanost celého týmu. Vítězem 67. ročníku Monster Energy Motokrosu národů se stali Belgičané před Američany a Italy. Obhájce titulu, domácí Němce, poslaly výpadky nováčka týmu Dennise Ullricha až na sedmou pozici. Češi završili úspěšný víkend patnáctým místem.

Desetitisíce diváků na přebudované trati v německém Teutschenthalu byly svědky nádherného vyvrcholení celé motokrosové sezony. Němci v ochozech měli pochopitelně převahu a hnali své jezdce za obhajobou titulu tak hlasitě, že někdy nebylo ani slyšet motory závodících motocyklů. Bohužel pro ně ale na skvělé výkony Kena Roczena (KTM) a Maxe Nagla (Honda) nenavázal třetí člen týmu. Dennis Ullrich, který nahradil zraněného Marcuse Schiffera, dvakrát nedojel a Němci měli po nadějích. Dalším z rozhodujících momentů byla situace v první jízdě, kdy Američan Eli Tomac (Honda) zahodil místo v Top 3 a dramaticky ve velké rychlosti havaroval. Stačil sice ještě po velké stíhačce dojet šestnáctý, ale znamenalo to, že si Američané nemohli už žádný další výpadek dovolit (nejhorší výsledek se škrtal).
Podobná nepříjemnost potkala ve druhé jízdě překvapivé vítěze sobotní kvalifikace Australany. Člen jejich týmu Todd Waters (KTM) to položil už v první zatáčce a do cíle dorazil dvacátý. Dotřetice pád postihl i vicemistra světa MX1 Clementa Desalla, který společně havaroval v první zatáčce spolu s Američanem Justinem Barciou. Bylo to až v poslední jízdě, kdy si až dosud bezchybní a pravidelně top bodující Belgičané mohli klidně dovolit jeden výsledek škrtnout. Tovární jezdec Suzuki ale svůj pád odnesl zraněním, které mu nedovolilo v závodě pokračovat. Za hrdinu dne může být považován sedminásobný mistr světa Ital Antonio Cairoli (KTM), který vyhrál obě své jízdy a v hodně očekávaném souboji Evropa-USA tak přispěl k pomyslnému vítězství starého kontinentu. Americkými tituly ověnčený Ryan Dungey (na spodním snímku) dojel totiž na své KTM jednou šestý a jednou sedmý.
Na úvod se střetli jezdci tříd MX1 a MX2. Holeshot na lehčí dvěstěpadesátce získal Australan Dean Ferris (Yamaha), ale brzy se přes něj přelilo největší překvapení víkendu Švýcar Valentin Guillod na KTM. V pátém kole šel ale do čela za mohutného řevu diváků Roczen. Mladý Němec vedl až do osmého kola, pak se ale z hloubi pole po horším startu přihnal Cairoli a za chvíli šel i do čela. Po 19 kolech měl náskok na Roczena téměř osm sekund, třetí místo bral Brtt Tommy Searle (Kawasaki), když se ve druhé části závodu vypořádal s Ferrisem. Oba Češi Franta Smola (KTM) a Filip Neugebauer (Kawasaki) dojeli hned za sebou na 26.a 27. místě se ztrátou jednoho kola. Po první jzdě vedli Němci (13 bodů), Italové a Australané měli shodně o bod více. Češi začali třináctým místem.
Ve druhé jízdě si to rozdali jezdci tříd MX2 a Open a možná šlo o nejkrásnější souboj dne mezi Roczenem a Tomacem. Němec o něco lépe odstartoval, ale Američan ho až do cíle nespustil z očí. A přesto, že ho ani přes obrovskou snahu nedokázal ani na cílové pásce předjet, bylo se na co dívat, o čemž svědčí i rozdíl 0,5 sekundy pod šachovnicí. Oba mladíci měli nakonec náskok na zkušeního Desalla téměř 50 sekund. Za Belgičanem dojel osamoceně Američan Justin Barcia (Honda) a jako pátý Australan Ferris, který tak zopakoval svělý výkon z první jízdy. Češi opět dostali kolo, Neugebauer skončil tentoktát 25, Martin Michek (KTM) o čtyři místa za ním. Po druhé jízdě už šli v klasifikaci Motokrosu národů do čela Belgičané s 25 body, za nimi figurovali Američané s 28 body. Češi se o tři příčky propadli na 16. pozici.
O všem musela rozhodnout poslední třetí jízda. Na start nastoupili jezdci tříd MX1 a Open. Vítězství si zopakoval Cairoli, který do cíle dojel s náskokem přes dvě sekundy na svého stájového kolegu u továrního týmu KTM, ale tentokrát soupeře Kena De Dyckera z Belgie. Úvod závodu ale patřil domácímu Maxi Naglovi, kerý vedl až do devátého kola. Pak ho ale nepředjelo jen zmíněné duo na KTM, ale i Rus Jevgenij Bobryšev na Hondě. Pátým místem opět za Británii dobře zabodoval Searle. Češi si pořádně polepšili a v této jízdě ani nedostali kolo. Smola obsadil 21. místo a Michek (spodní snímek) dojel hned za ním. Pak nastalo horečné počítání bodů a škrtání nejhorších výsledků. Pro Chamberlainův pohár si nakonec na nejvyšší bednu došli šťastní Belgičané, kteří tak zopakovali vítězství svých krajanů z let 2003 a 2004. Češi se nakonec posunuli na výsledné 15. místo.