MXGP 2023 – Titul MXGP získal Prado, Adamo je šampionem třídy MX2

Osmnácté kolo sezony MS v motokrosu uspořádali v italské Maggioře. Itálie byla také místem, kde si titul mistra světa třídy MXGP zajistil Jorge Prado z týmu Red Bull GASGAS Factory Racing. Titul mistra světa získal v třídě MX2 italský závodník Andrea Adamo z Red Bull KTM Factory Racing. Poslední Grand Prix sezony je 24.září ve Velké Británii.

MXGP

Španěl Jorge Prado (Red Bull GASGAS Factory Racing) získal hned v prvním závodě v Argentině červenou plaketu. Dokázal udržet jezdce, kteří chtěli jeho místo jako byl Jeffrey Herlings (Red Bull KTM Factory Racing) nebo Romain Febvre (Kawasaki Racing). Prado dosahoval konzistentních výkonů, když vyhrál rovných deset kvalifikačních závodů, čtrnáct závodů, dosáhl šestnácti umístění na stupních vítězů a dvou vítězství v Grand Prix. Jeho legendární rychlé starty mu umožnily získat celkem čtrnáct FOX Holeshot.

Díky vítězství v prvním závodě MXGP Itálie, a odstoupení Romaina Febvra, Prado vyhrál šampionát hned napoprvé. Ve druhém klání slavil vítězství Romain Febvre (Kawasaki Racing) a celou Grand Prix vyhrál Jeremy Seewer (Monster Energy Yamaha Factory MXGP Team) za druhé a čtvrté místo.

Jorge Prado: „To je ale den! Škoda, že jsem udělal chybu, jinak bych získal celkové vítězství, ale co už, jsem nový mistr světa, a to je prostě úžasné. Na začátku sezony by mě nenapadlo, že budu tady nahoře s touto zlatou plaketou. Celou sezonu to byla taková dřina a spousta lidí nevěřila, že je to možné, ale já si věřil a věděl jsem, že to dokážu. Teď jsem tady, nic lepšího si nemůžu přát. Užívám si to a jsem mistr světa. O této chvíli jsem celý život snil.“

Jeremy Seewer: „Trať byla dost rychlá a závodilo se ve vysokých rychlostech, takže bylo těžké a mít převahu. Ve druhém závodě jsem věděl, že musím dostat Albyho (Alberto Forato), abych se dostal na stupně vítězů, ale nevěděl jsem, že bych mohl vyhrát Grand Prix. Jorge samozřejmě udělal chybu, ale beru to. Fanoušci jsou tady šílení a hluk, který dělají, je úžasný. Velká gratulace Jorgemu (Pradovi) za úžasnou sezonu, zaslouží si být mistrem světa. Bohužel jsem byl příliš daleko, ale teď se cítím dobře a těším se na poslední závod a na příští sezonu.“

Ruben Fernandez: „Od nehody ve Finsku to v posledních závodech nebylo snadné, protože jsem se celou dobu potýkal se zraněními a nemohl pořádně jezdit. Ale konečně jsem se cítil lépe a mohl jsem v týdnu nasadit a tvrdě pracovat. Na tuto Grand Prix jsem se cítil lépe připravený a věřil jsem si na výsledek, takže jsem moc rád, že se vracím na stupně vítězů. Druhá jízda byla opravdu zábavná, hodně jsem si ji užíval a cítil se opět sám sebou. Jsem rád, že jsem se dostal zpět do svého rytmu pro nadcházející závody.“

MXGP – Grand Prix, ZÁVOD 1 (ToP10): 1. Jorge Prado (ESP, GASGAS), 35:26.988; 2. Jeremy Seewer (SUI, Yamaha), +0:01.309; 3. Alberto Forato (ITA, KTM), +0:02.884; 4. Calvin Vlaanderen (NED, Yamaha), +0:26.251; 5. Ruben Fernandez (ESP, Honda), +0:36.013; 6. Pauls Jonass (LAT, Honda), +0:37.716; 7. Glenn Coldenhoff (NED, Yamaha), +0:39.330; 8. Benoit Paturel (FRA, Yamaha), +0:42.810; 9. Tim Gajser (SLO, Honda), +0:44.649; 10. Valentin Guillod (SUI, Honda), +0:57.489

MXGP – Grand Prix, ZÁVOD 2 (ToP10): 1. Romain Febvre (FRA, Kawasaki), 34:48.254; 2. Tim Gajser (SLO, Honda), +0:01.628; 3. Ruben Fernandez (ESP, Honda), +0:06.011; 4. Jeremy Seewer (SUI, Yamaha), +0:07.604; 5. Alberto Forato (ITA, KTM), +0:09.310; 6. Jorge Prado (ESP, GASGAS), +0:29.315; 7. Pauls Jonass (LAT, Honda), +0:33.442; 8. Valentin Guillod (SUI, Honda), +0:34.900; 9. Glenn Coldenhoff (NED, Yamaha), +0:35.514; 10. Alessandro Lupino (ITA, Beta), +0:42.756

MXGP – Grand Prix, CELKOVĚ (Top10): 1. Jeremy Seewer (SUI, YAM), 40 bodů; 2. Jorge Prado (ESP, GAS), 40 b.; 3. Ruben Fernandez (ESP, HON), 36 b.; 4. Alberto Forato (ITA, KTM), 36 b.; 5. Tim Gajser (SLO, HON), 34 b.; 6. Pauls Jonass (LAT, HON), 29 b.; 7. Calvin Vlaanderen (NED, YAM), 28 b.; 8. Glenn Coldenhoff (NED, YAM), 26 b.; 9. Romain Febvre (FRA, KAW), 25 b.; 10. Valentin Guillod (SUI, HON), 24b.

MXGP – World Championship (Top10): 1. Jorge Prado (ESP, GAS), 890 bodů; 2. Romain Febvre (FRA, KAW), 807 b.; 3. Jeremy Seewer (SUI, YAM), 719 b.; 4. Glenn Coldenhoff (NED, YAM), 655 b.; 5. Ruben Fernandez (ESP, HON), 612 b.; 6. Calvin Vlaanderen (NED, YAM), 565 b.; 7. Alberto Forato (ITA, KTM), 490 b.; 8. Jeffrey Herlings (NED, KTM), 456 b.; 9. Valentin Guillod (SUI, HON), 334 b.; 10. Maxime Renaux (FRA, YAM), 314b.

MXGP – pořadí výrobci: 1. GASGAS, 902 bodů; 2. Yamaha, 894 b.; 3. Kawasaki, 823 b.; 4. Honda, 728 b.; 5. KTM, 724 b.; 6. Beta, 305 b.; 7. Husqvarna, 80b.

MX2

Závod italské Grand Prix skončil pro všechny italské diváky tím nejlepším možným způsobem, protože jejich domácí favorit Andrea Adamo (Red Bull KTM Factory Racing) získal svůj první titul mistra světa třídy MX2. Ital Adamo získal deset pódií, čtyři vítězství v závodech a dvě vítězství v Grand Prix. Jeho konzistence byla ze všech nejlepší a poslední Gran Prix sezony ve Velké Británii si Adamo rozhodně užije v klidu a pohodě.

V prvním závodě získal FOX Holeshot Simon Laengenfelder (Red Bull GASGAS Factory Racing), který to samé potvrdil i ve druhém klání, kde si na konto připsal desátý FOX Holeshot sezony. V prvním závodě Laengenfelder vyhrál, ve druhém klání byl druhý. Na druhém místě uzavřel první závod Jago Geerts (Monster Energy Yamaha Factory MX2 Team), druhé klání Geerts vyhrál a v celkovém hodnocení měl stejný počet bodů jako Laengenfelder. Cílem pro Itala Adama bylo získat čtyři body na Liama Evertse (Red Bull KTM Factory Racing). Když Belgičan v patnáctém kole spadl a následně byl diskvalifikován za cizí pomoc, bylo rozhodnuto. Novým mistrem světa pro rok 2023 je Andrea Adamo.

Andrea Adamo: „To jsou emoce. Neplánoval jsem vyhrát tady v Itálii, protože jsem čekal, že vyhraju až v Materley, dnes jsem ale zajel dva dobré závody. Jsem si jistý, že s lepším startem jsem mohl bojovat se Simonem (Laengenfelderem) a Jagem (Geertsem), ale dnes jsem si závody prostě užíval a získal dvě 3-3, což mi stačilo k tomu, abych měl titul. Je to neskutečný okamžik vyhrát šampionát před domácími fanoušky.“

Jago Geerts: „Jsem opravdu šťastný, že jsem opět vyhrál GP. Byl jsem rychlý a měl dobrý pocit z motorky. Samozřejmě je vždy příjemné být zpátky na vrcholu. Stále nejsem stoprocentní, nicméně týden od týdne se zlepšuji a teď je mým cílem dobře zajet v Matterly a samozřejmě s týmem Belgie na závěr sezony v rámci Motokrosu národů.“

Simon Laengenfelder: „Byl to pro mě velmi dobrý víkend, myslím, že jeden z nejlepších. Po vítězství v kvalifikačním závodě jsem měl v prvním závodě dobrý pocit a podařilo se mi ho vyhrát. Ve druhém závodě byla trať mnohem rychlejší, takže jsem nakonec šťastný, že jsem zase na stupních vítězů.“

MX2 – Grand Prix, ZÁVOD 1 (ToP10): 1. Simon Laengenfelder (GER, GASGAS), 34:26.934; 2. Jago Geerts (BEL, Yamaha), +0:06.611; 3. Andrea Adamo (ITA, KTM), +0:12.500; 4. Liam Everts (BEL, KTM), +0:14.193; 5. Lucas Coenen (BEL, Husqvarna), +0:14.994; 6. Kevin Horgmo (NOR, Kawasaki), +0:15.897; 7. Thibault Benistant (FRA, Yamaha), +0:19.805; 8. Rick Elzinga (NED, Yamaha), +0:24.197; 9. Kay de Wolf (NED, Husqvarna), +0:25.117; 10. Roan Van De Moosdijk (NED, Husqvarna), +0:25.709

MX2 – Grand Prix, ZÁVOD 2 (ToP10): 1. Jago Geerts (BEL, Yamaha), 34:50.402; 2. Simon Laengenfelder (GER, GASGAS), +0:02.578; 3. Andrea Adamo (ITA, KTM), +0:35.057; 4. Kay de Wolf (NED, Husqvarna), +0:36.125; 5. Thibault Benistant (FRA, Yamaha), +0:36.580; 6. Kevin Horgmo (NOR, Kawasaki), +0:50.681; 7. Lucas Coenen (BEL, Husqvarna), +0:56.675; 8. David Braceras (ESP, Kawasaki), +0:58.744; 9. Camden Mc Lellan (RSA, Honda), +1:06.447; 10. Valerio Lata (ITA, KTM), +1:08.017

MX2 – Grand Prix, CELKOVĚ (Top10): 1. Jago Geerts (BEL, YAM), 47 bodů; 2. Simon Laengenfelder (GER, GAS), 47 b.; 3. Andrea Adamo (ITA, KTM), 40 b.; 4. Kay de Wolf (NED, HUS), 30 b.; 5. Thibault Benistant (FRA, YAM), 30 b.; 6. Kevin Horgmo (NOR, KAW), 30 b.; 7. Lucas Coenen (BEL, HUS), 30 b.; 8. David Braceras (ESP, KAW), 20 b.; 9. Camden Mc Lellan (RSA, HON), 20 b.; 10. Valerio Lata (ITA, KTM), 20 p

MX2 – World Championship (Top10): 1. Andrea Adamo (ITA, KTM), 779 bodů; 2. Jago Geerts (BEL, YAM), 706 b.; 3. Liam Everts (BEL, KTM), 702 b.; 4. Simon Laengenfelder (GER, GAS), 702 b.; 5. Lucas Coenen (BEL, HUS), 558 b.; 6. Kevin Horgmo (NOR, KAW), 541 b.; 7. Kay de Wolf (NED, HUS), 531 b.; 8. Roan Van De Moosdijk (NED, HUS), 523 b.; 9. Thibault Benistant (FRA, YAM), 493 b.; 10. Rick Elzinga (NED, YAM), 377 p

MX2 – pořadí výrobci: 1. Yamaha, 922 bodů; 2. KTM, 882 b.; 3. Husqvarna, 837 b.; 4. GASGAS, 764 b.; 5. Kawasaki, 559 b.; 6. Honda, 372 b.; 7. Fantic, 23 b

Autor článku obdržel prémii 0 Kč od 0 uživatelů.