Motokros národů vyhráli Italové, Češi byli sedmnáctí

Na domácí půdě bojovali Italové o vítězství v 74.ročníku Motokrosu národů ve složení Antonio Cairoli, Mattia Guadagnini a Alessandro Lupino. Tato trojice vítězství v Mantově nakonec vybojovala a zapsala se do historie. Italy nezastavila ani bouře nebo prudký liják, který závody doprovázel. Druhé místo obsadil tým Nizozemska, třetí skončili Britové. Rozdíly mezi jednotlivými týmy byly pouze na jednom jediném bodu! Český tým obsadil sedmnácté místo.

MXGP/MX2

První Fox Holeshot dne získal Švýcar Arnaud Tonus, který v samotném závodě obsadil čtvrté místo. Do vedení se následně dostal Karlis Sabuli z Lotyšska, jehož následovala dvojice Jose Burton z týmu Španělska a Tom Vialle z týmu Francie. Naopak těžký úvod závodu prožíval domácí Antonio Cairoli a Nizozemec Glenn Coldenhoff. Oba havarovali v první zatáčce. Cairoli motorku zvedl a jel, aby zachránil co se dá. Nakonec skončil jednadvacátý. Závod vyhrál Dán Thomas Kjer Olsen před Tomem Viallem a Benem Watsonem z Velké Británie. Z českých závodníků byl Dušan Drdaj třiatřicátý, Jan Wagenknecht čtyřiatřicátý.

Závod 1 – MXGP + MX2 (Top 10): 1. Thomas Kjer Olsen (DEN, Husqvarna), 35:32.712; 2. Tom Vialle (FRA, KTM), +0:01.476; 3. Ben Watson (GBR, Yamaha), +0:04.751; 4. Arnaud Tonus (SUI, Yamaha), +0:33.115; 5. Mattia Guadagnini (ITA, KTM), +0:33.789; 6. Cyril Genot (BEL, KTM), +0:41.608; 7. Vsevolod Brylyakov (MFR, Honda), +0:42.832; 8. Rene Hofer (AUT, KTM), +0:47.009; 9. Benoit Paturel (FRA, Honda), +0:52.042; 10. Karlis Sabulis (LAT, Husqvarna), +1:07.752

MX2/OPEN

Pro Fox Holeshot si dojel další Švýcar Valentin Guillod, vedení ale vzápětí převzal Jeffrey Herlings z týmu Nizozemska. Jezdce KTM následoval na druhém místě Valentin Guillod, třetí jel zástupce Rakouska Rene Hofer. Těžkou chvilku prožíval Francouz Tom Vialle, který se propadl na patnáctou příčku a závod pro poruchu ani nedokončil. Drama pro Francii neskončilo, protože havaroval Mathys Boisrame a spadl také Nizozemec Roan van de Moosdijk. Závod vyhrál Jeffrey Herlings, jehož náskok měl přes 46 sekund! Druhý skončil Švýcar Valentin Guillod, třetí Rakušan Rene Hofer. Z českých jezdců zajel nejlépe osmnáctý Petr Polák, Jan Wagenknecht byl šestadvacátý.

Závod 2 – MX2 + Open (Top 10): 1. Jeffrey Herlings (NED, KTM), 34:33.811; 2. Valentin Guillod (SUI, Yamaha), +0:49.117; 3. Rene Hofer (AUT, KTM), +0:50.463; 4. Brent Van doninck (BEL, Yamaha), +0:59.303; 5. Henry Jacobi (GER, Honda), +1:09.370; 6. Mattia Guadagnini (ITA, KTM), +1:19.682; 7. Alessandro Lupino (ITA, KTM), +1:22.312; 8. Isak Gifting (SWE, GASGAS), +1:23.152; 9. Arminas Jasikonis (LTU, Husqvarna), +1:45.469; 10. Evgeny Bobryshev (MFR, Husqvarna), +1:56.140

OPEN/MXGP

Třetí závod měl rozhodnout o definitivní podobě stupňů vítězů. Tým Itálie do závěrečného klání nastupoval s náskokem 19 bodů na tým Belgie, třetí v pořadí byl tým Velké Británie. Po startu šel do vedení Ben Watson z Velké Británie, který získal Fox Holeshot, ale pak vedení převzal Nizozemec Jeffrey Herlings, který se snažil svým soupeřům ujet. Za Nizozemce se zavěsil domácí závodník Antonio Cairoli, který mu nechtěl nic ulehčit. Belgičané bojovali o druhé místo, ale potom, když odstoupil Cyrcil Genot a o něco později Brent Van Doninck bylo jasné, že to nebudou ani stupně vítězů. Italové měli namále, když došlo ke zkrácení tratě v případě Alessandra Lupina a bylo otázkou, jak penalizace bude vypadat. Nakonec dostal penalizaci deset míst. Závod vyhrál Jeffrey Herlings a třebaže poprvé zaznamenal vítězství v obou závodech, na vítězství to Nizozemsku nestačilo. Druhý skončil Antonio Cairoli a třetí další Nizozemec Glenn Coldenhoff. Italové tak rozdílem bodu porazili Nizozemce, třetí skončili jezdci Velké Británie. Z českých závodníků byl Petr Polák dvaadvacátý, Dušan Drdaj třiadvacátý.

Závod 3 – MXGP + Open (Top 10): 1. Jeffrey Herlings (NED, KTM), 36:25.997; 2. Antonio Cairoli (ITA, KTM), +0:55.480; 3. Glenn Coldenhoff (NED, Yamaha), +1:03.943; 4. Ben Watson (GBR, Yamaha), +1:07.886; 5. Evgeny Bobryshev (MFR, Husqvarna), +1:44.958; 6. Shaun Simpson (GBR, KTM), +1:51.152; 7. Vsevolod Brylyakov (MFR, Honda), +1:57.546; 8. Karlis Sabulis (LAT, Husqvarna), +1:59.052; 9. Mathys Boisrame (FRA, Kawasaki), +2:03.104; 10. Ken Bengtson (SWE, Husqvarna), +2:04.321;

Celkovým vítězem třídy MXGP je Brit Ben Watson. Kategorii MX2 vyhrál Rakušan Rene Hofer a třídě Open kraloval Nizozemec Jeffrey Herlings. Cenu Ricky Carmichaela pro nejmladší talent MxoN získal Belgičan Liam Everts.

Monster Energy FIM Motocross of Nations 2021 (Top 10): 1. Itálie 37bodů; 2. Nizozemsko 38bodů; 3. Velká Británie 39bodů; 4. MFR 44bodů; 5. Francie 50bodů; 6. Belgie 74bodů; 7. Estonsko 78bodů; 8. Švýcarsko 80bodů; 9. Rakousko 82bodů; 10. Dánsko 84bodů … 17. Česká republika 122bodů