Motokros národů – Tým Francie vyhrál popáté v řadě, Češi šestnáctí

(RedBud, Michigan – USA) Ve Spojených státech o víkendu uspořádali 72.ročník Motokrosu národů - Monster Energy FIM Motocross of Nations. Přihlášeno bylo třicet týmů z celého světa, ale na start závodu jich mohlo jen dvacet. Ze sobotní kvalifikace jich rovnou postoupilo devatenáct nejlepších, poslední dvacátá pozice byla připravena pro vítěze nedělního Finále B. Jakmile byla sestava doplněna o Portoriko, odstartovala zpívaná americká hymna trojici závodů tříd MXGP-MX2/MX2-OPEN/MXGP-OPEN. Nakonec to byli jezdci Francie, kteří slavili šesté vítězství, z toho páté v řadě. Český tým se do závodu kvalifikoval sedmnáctý a ve finále obsadil šestnácté místo.

MXGP - MX2

V prvním klání vyhrál po startu z pole position Nizozemec Jeffrey Herlings (NED, KTM), který si na druhého v pořadí Gautiera Paulina (FRA, Husqvarna) najel pětadvacet sekund. Třetím jezdcem v pořadí byl Jorge Prado (ESP, KTM). Protože Nizozemec Clavin Vlaanderen (NED, Honda) závod nedokončil, tým ze země tulipánů byl po prvním klání až devátý. Ital Antonio Cairoli (ITA, KTM) měl v prvním kole pád a závod dokončil šestý. Vedli Francouzi zásluhou druhé pozice Paulina plus sedmé Dylana Ferrandise (FRA, Yamaha), druzí byli Italové a třetí Belgičané. Z českých závodníků zajel Václav Kovář (CZE, KTM) na dvacáté místo, Martin Krč (CZE, KTM) byl devětadvacátý.

Monster Energy FIM MXoN – Závod 1 (TOP10): 1. Jeffrey Herlings (NED, KTM), 36:14.743; 2. Gautier Paulin (FRA, Husqvarna), +0:25.416; 3. Jorge Prado (ESP, KTM), +0:31.483; 4. Eli Tomac (USA, Kawasaki), +0:40.195; 5. Clement Desalle (BEL, Kawasaki), +0:51.878; 6. Antonio Cairoli (ITA, KTM), +0:57.900; 7. Dylan Ferrandis (FRA, Yamaha), +1:00.029; 8. Hunter Lawrence (AUS, Honda), +1:03.066; 9. Colton Facciotti (CAN, Honda), +1:51.758; 10. Michele Cervellin (ITA, Yamaha), +1:54.397
Pořadí po 1.závodu (TOP10): Francie, Itálie, Belgie, Španělsko, USA, Austrálie, Kanada, Estonsko, Nizozemsko, Rakousko

MX2 - OPEN

Také druhý závod vyhráli Nizozemci, když jako první projel cílem Glenn Coldenhoff (NED, KTM). Bohužel pro ně do závodu nenastoupil Clavin Vlaanderen (NED, Honda), který byl po nehodě v prvním klání zraněný. To také znamenalo, že v celkovém hodnocení závodu se Nizozemci nedostali ani do první desítky. Naopak výborně zajeli Australané, kteří šli do vedení díky druhému místu Huntera Lawrence (AUS, Honda) a desátému Mitchella Evanse (AUS, KTM). Domácí Američané zajeli na deváté a šestnácté místo, což jim dávalo celkovou pátou pozici. Z českých závodníků byl Martin Michek na šestadvacáté pozici, sedmadvacátý byl Martin Krč.

Monster Energy FIM MXoN – Závod 2 (ToP10): 1. Glenn Coldenhoff (NED, KTM), 34:28.308; 2. Hunter Lawrence (AUS, Honda), +0:16.063; 3. Jorge Prado (ESP, KTM), +0:20.510; 4. Ben Watson (GBR, Yamaha), +0:21.458; 5. Jeremy Seewer (SUI, Yamaha), +0:23.272; 6. Jeremy Van Horebeek (BEL, Yamaha), +0:28.847; 7. Harri Kullas (EST, Husqvarna), +0:32.905; 8. Dylan Ferrandis (FRA, Yamaha), +0:37.022; 9. Justin Barcia (USA, Yamaha), +0:59.661; 10. Mitchell Evans (AUS, KTM), +1:09.475.
Pořadí po 2.závodu (TOP10): Austrálie, Belgie, Itálie, Španělsko, USA, Francie, Estonsko, Velká Británie, Kanada, Rakousko

MXGP - OPEN

Poslední závod na šestnáct kol rozhodl o konečném pořadí letošního ročníku Motokrosu národů. Pro Fox Holeshot si dojel Ital Alessandro Lupino (ITA, Kawasaki), který byl tentokrát rychlejší než Ken Roczen (GER, Honda) a Glenn Coldenhoff (NED, KTM). No a byli to Nizozemci, kteří byli v plné síle a lépe to udělat ani nemohli než závod dokončit na prvních dvou místech. Vyhrál Glenn Coldenhoff, druhý byl Jeffrey Herlings (NED, KTM). Nizozemci si najeli víc jak minutový náskok, takže celkem jednoznačná záležitost. Nicméně toto jim nebylo moc platné pokud by neudělali nějakou zvlášť závažnou chybu jejich soupeři a oni ji neudělali, alespoň ne Francouzi a Italové. Z Francouzů zajel na třetí místo Gautier Paulin (FRA, Husqvarna), z Italů byl čtvrtý Antonio Cairoli (ITA, KTM) s parťákem Alessandrem Lupinem na místě pátém. Z českých závodníků zajel nejlépe na šestadvacáté místo Václav Kovář, Martinu Michkovi se ve třetím závodu moc nedařilo.

Celkovými vítězi Motokrosu národů se stali Francouzi s družstvem ve složení Gautier Paulin, Dylan Ferrandis a Jordi Tixier. Francouzi získali pátý triumf na Monster Energy FIM Motocross of Nations v řadě, šestý celkově. Pouze dva body dělily od vítězství Italy s trojicí Antonio Cairoli, Michele Cervellin a Alessandro Lupino. Velmi silné družstvo Nizozemska mělo na celkové vítězství, bohužel zrqnění jednoho z jezdců jim tyto šance vzalo. Nakonec je to třetí místo pro jezdce Jeffrey Herlings, Calvin Vlaanderen a Glenn Coldenhoff. Češi Václav Kovář, Martin Krč a Martin Michek obsadili v celkovém hodnocení šestnácté místo.

Monster Energy FIM MXoN – Závod 3 (ToP10): 1. Glenn Coldenhoff (NED, KTM), 35:53.888; 2. Jeffrey Herlings (NED, KTM), +0:03.970; 3. Gautier Paulin (FRA, Husqvarna), +1:03.687; 4. Antonio Cairoli (ITA, KTM), +1:05.191; 5. Alessandro Lupino (ITA, Kawasaki), +1:11.582; 6. Max Anstie (GBR, Husqvarna), +1:12.469; 7. Eli Tomac (USA, Kawasaki), +1:12.820; 8. Maximilian Nagl (GER, TM), +1:27.271; 9. Ken Roczen (GER, Honda), +1:44.294; 10. Tommy Searle (GBR, Kawasaki), +1:50.621.
Pořadí po 3.závodu (TOP10): Francie (35bodů), Itálie (37), Nizozemsko (41), Austrálie (48), Velká Británie (48), USA (49), Belgie (53), Španělsko (63), Estonsko (71), Německo (78) … 16.Česká republika (130)

Autor článku obdržel prémii 4 Kč od 2 uživatelů.